„Šviesuolio 2010“ titulo, anot renginio organizatorių, nusipelnyti nėra lengva. Tai lemia šių žmonių padaryti darbai ir apie juos kalbantys žmonės. Svarstomas kiekvienas pasiūlymas, tačiau geriausieji turi pereiti solidžios vertinimo komisijos atranką. Pernai šis titulas buvo suteikiamas už nuopelnus kultūros paveldui, 2008 m. fondas inicijavo projektą „Lietuvos pilių, dvarų ir parkų išsaugojimas“, o titulas buvo teikiamas už atgimusią istoriją.

Pro padidinamąjį stiklą buvo žvelgta ir į šiuometinių laureatų darbus. Dvi nominacijos atiteko Belgijos piliečiams, kitos dvi lietuviams. Belgas Freddy Opsomeris praėjusio amžiaus pabaigoje įkūrė katalikiško radijo ir televizijos tinklą rusų, lenkų ir lietuvių kalbomis, kurio tikslas buvo ginti žmogaus teises ir kovoti bei puoselėti tikėjimo laisvę Sovietų Sąjungoje.

Tai buvo indėlis ir į į Lietuvos nepriklausomybę. Vėliau F. Opsomeris įsitraukė į nepriklausomos Lietuvos gyvenimą: būdamas Kauno Laisvosios ekonominės zonos pirmininku, jis Lietuvą mato kaip svarbų tiltą tarp ES ir NVS šalių. Be to, F. Opsomeris įkūrė Sugiharos vardo fondą „Diplomatai visam gyvenimui“ Kaune, kurio tikslas yra surasti, pagerbti bei įamžinti tuos diplomatus, kurie rizikuodami savo gyvybe, tarnavo žmonijai.

Trys broliai George'as, Oliveris ir Nicolas Ortizai yra puikus pavyzdys, kaip energija, užsispyrimas ir nuoseklus, kasdieninis darbas gali padėti pasiekti sėkmės viršūnę. Jų veikla taip pat yra stipriai prisidėjusi prie Belgijos ir Lietuvos santykių stiprinimo. Oliveris ir Nicolas gyvena ir dirba Lietuvoje, kur iki šiol sėkmingai veikia brolių prieš 17 metų įkurtas mažmeminės prekybos tinklas IKI. Tačiau labiausiai brolius Ortizus paskutiniu metu išgarsino Londono Cristie's aukcione jų nupirkta sidabrinė renesansinė Sapiegų taurė, pagaminta 1560 metais ir padovanota Lietuvai ir jos žmonėms.

Buvęs J. Miltinio teatro režisierius Julius Dautartas yra pastatęs apie pusšimtį spektaklių ir pagarsėjęs kaip kūrėjas, skiriantis ypač didelį dėmesį nacionalinei dramaturgijai, o taip pat daug kuriantis jaunimui. „Šviesuolio 2010“ vardas kūrėjui skirtas už belgų dramaturgo Michel de Ghelderode pjesės „Eskorialas“ režisūrą.

1991 m. rugpjūtį, Čenstachavoje (Lenkija) įvykęs tėvo Algirdo Dauknio susitikimas su vienu belgų vienuoliu inspiravo mintį įkurti Lietuvoje belgų vienuolių broliją. Baltriškėse, šalia Zarasų, įkūrus Tiberiados bendruomenę dvasininkas ėmėsi naujų sumanymų. 1994-aisiais jis kartu su belgų ambasadoriumi į vasaros stovyklą Lietuvoje pakvietė atvykti Belgijos skautus. Tai buvo puiki iniciatyva, kurios dėka atsirado ir sustiprėjo abiejų šalių jaunimo ryšiai. O 1994-1997 m. studijuodamas teologiją Briuselyje kunigas Algirdas Dauknys Duffel mieste Belgijos lietuvių bendruomenei rengė mišias lietuvių kalba.

„Tėvas Dauknys yra europietis ir tiltų tarp Lietuvos ir Belgijos tiesėjas. Tačiau dar didesnis jo indėlis – gebėjimas kurti tiltus tarp žmonių. Jį kartu su kitais šviesuoliais ir norime pagerbti“, - teigia geros idėjos autoriai, o taip pat ir šios šventės organizatoriai iš M. K. Čiurlionio labdaros ir paramos fondo.

„Šviesuolio 2010“ titulu nominuotiems asmenims menininkai Marija Aušra Olšauskaitė ir Vėjas Vakaris Aliukas sukūrė Čiurlionio tapybos motyvais dekoruotas taures, kurios šeštadienį bus įteiktos Belgijos ambasados rezidencijoje.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją