Projekte „Miesto istorijos“ dalyvauja 80 menininkų iš 20-ies šalių. Trienalė vyks keliose Vilniaus erdvėse – Šiuolaikinio meno centre, buvusiose Sveikatos apsaugos ministerijos patalpose Gedimino pr. 27 ir privačiame bute, kuriame įrengtą ekspoziciją bus galima apžiūrėti specialių ekskursijų metu kiekvieną trečiadienį 15 val.

Iki trienalės pabaigos lapkričio 22 d. bus surengta apie 15 papildomų renginių (performansų, projektų pristatymų, paskaitų, kino peržiūrų). Šiuolaikinio meno centre 2 kartus per dieną bus rengiamos ekskursijos po parodą (13 val. ir 18 val.), o žiūrovams, atėjusiems kitu metu, orientuotis parodoje padės spausdintas parodos gidas. Vėliau bus išleistas išsamiai trienalę dokumentuojantis katalogas ir trienalei skirtas žurnalo „ŠMC Interviu“ numeris.

Trienalę "Miesto istorijos" sudaro pagrindinė paroda „Juodos gulbės, tikros istorijos ir privačios tiesos“ Šiuolaikinio meno centre (kuratoriai Ann Demeester ir Kęstutis Kuizinas) ir projektas "Vilnius COOP: trūkiai, fikcijos ir praktikos" Gedimino pr. 27 (kuratorės Vera Lauf ir Ūla Tornau). Pagrindinėje parodos dalyje Šiuolaikinio meno centre dauguma menininkų pristatys kūrinius, „įvaizdinančius Vilnių“ vietinio gyventojo ar pašaliečio akimis.

Nuo 2008 m. rudens menininkai iš viso pasaulio keliavo į Vilnių ištirti miestą, o dabar pristato savo patirtis naujų kūrinių pavidalu. Kaip teigia kuratorius K. Kuizinas, „šių metų renginio temą – „Miesto istorijos“ – parinkome siekdami tiek prisidėti prie Vilniaus – kultūros sostinės metų, tiek oponuoti jiems. Didžiųjų švenčių kalbėsena ir jų vietos vaizdai visada būna persmelkti oficialia retorika ir apraizgyti viešųjų ryšių taktikomis; tad mes tikimės šį vaizdų ir pasakojimų apie Vilnių srautą papildyti humoru, refleksijomis ir netgi kritika – ypatybėmis, neatskiriamomis nuo šiuolaikinio meno.“

Kuratorė A. Demeester primena romanisto Jonathano Franzeno mėginimus išvengti klišių, rašant tamsoje užrištomis akimis: „Kažko panašaus iš menininkų prašėme ir mes: užrištomis akimis, tamsoje sukurti atsaką Vilniui. Taip atsirado visa eilė darbų, siūlančių paralelias istorijas, sukurtas iš gandų, pusiau tiesų, nepaneigiamų faktų ir patikimos informacijos mišinio.“

Filmai, skulptūros, performansai ir instaliacijos pristatys Vilnių kaip visur esantį miestą arba niekur nesantį miestą, tyrinės fiktyvų realių vietų charakterį ir įsivaizduojamų vietų realybę.

Buvusiose Sveikatos apsaugos ministerijos patalpose Gedimino 27 vykstančio projekto „Vilnius COOP: trūkiai, fikcijos ir praktikos“ dalyviai tyrinės daugiasluoksnę miesto erdvę ir kultūrą, sutelkdami dėmesį į periferines, nuošalias, apleistas, nelegalias ir slaptas miesto vietas.

Kiekvieną trečiadienį 19 val. „Vilnius COOP“ patalpose arba ŠMC skaitykloje vyks specialūs renginiai. Kiekvieną ketvirtadienį 12 val. organizuojamos pietų valgymo ekskursijos į Vilniaus valgyklas – tai yra visuomenei jau pristatyto Indrės Klimaitės projekto „Kompotas“ dalis.

Trienalės atidarymo šventės metu kviečiame į bendrą grupių "My Barbarian" (US) ir "Liūdni slibinai" (LT) performansą. Šios grupės sukūrė bendrą muzikinį-choreografinį darbą apie Lietuvos partizanines kovas, kurių metu buvo tikėtasi amerikiečių-išvaduotojų pagalbos.

Taip pat kviečiame į Vitos Zaman (LT) muilo operos “Šanchajus” premjerą – 20-ies minučių istoriją apie Vilniaus Šanchajumi vadinamo rajono gyventojus - ir į ekskursiją po privatų butą, kurį 5 kiniečių autoriai transformavo savo meninėmis intervencijomis (projektas „Comfortable“).