Kultūros sostinėje – užsienio svečių delegacijos

„Kultūros sostinės statusas trečiąjį birželio savaitgalį visiems Lietuvos gyventojams bei svečiams, vertinantiems kultūrą ir meną, turėtų padovanoti turiningų akimirkų. Kultūringiausią metų savaitgalį galėsime mėgautis daugiau nei 50 naktinių meno projektų Vilniuje, išgirsti unikalų „World Festival Choir“ (Pasaulio festivalio chorą), dalyvauti turiningoje šių metų Lietuvos kultūros sostinės Plungės programos atidarymo šventėje, užsukti į po penkerių metų rekonstrukcijos duris atversiančią Nacionalinės dailės galeriją bei pasigrožėti Čiurlionio ir jo amžininkų darbų paroda“, – pažymėjo VšĮ „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009” direktorius Rolandas Kvietkauskas.

Senojo kontinento kultūros sostinės renginiais grožėsis ne tik Lietuvos gyventojai, bet ir svečiai iš užsienio, tarp jų – ir kviestinės delegacijos. Apie 70 miestų vadovų ir jų deleguotų asmenų iš daugiau nei 20 valstybių dalyvaus birželio 19-21 d. Vilniaus miesto savivaldybės organizuojamame Tarptautiniame merų forume „Kultūra – miesto raidos šaltinis“.

„Europos kultūros sostine tapęs Vilnius kviečia miestų-partnerių, Vidurio ir Rytų Europos valstybių sostinių vadovus ir miestų tarybų narius į tarptautinę diskusiją apie kultūros svarbą modernaus miesto plėtrai. Esame įsitikinę, kad tokia tarptautinio forumo tema aktuali kiekvienam šiuolaikiniam miestui, turinčiam ambicijų tapti regiono lyderiu. Šio tarptautinio renginio reikšmę dar labiau įprasmins kultūringiausią šių metų savaitgalį vyksiantys renginiai“, - teigė VšĮ „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009” valdybos pirmininkas, Vilniaus miesto savivaldybės vicemeras Gintautas Babravičius.

Dailės galerijoje – įžymių modernistų kūriniai

Birželio 20 d. popietę renovuotoje Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22) bus pristatyta pirmoji paroda - viena įspūdingiausių Baltijos šalyse šiais metais. Tai – paroda „Spalvų ir garsų dialogai. M. K. Čiurlionio ir amžininkų kūryba“.

Joje bus eksponuojami ne tik lietuvių genijaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paveikslai, bet ir kitų pasaulinio garso modernistų – Vasilijaus Kandinskio, Františeko Kupkos, Edvardo Muncho, Ferdinando Ruščico ir kt. – darbai. Visą ekspoziciją sudarys 187 kūriniai, iš jų 59 – paties M.K.Čiurlionio. Tarp šių darbų bus ir itin vertingi F.Kupkos „Šiltos spalvos“ bei „Raudoni pastoliai“, E.Muncho „Melancholija III“.
Svarbiausia parodoje eksponuojamų kūrinių savybė – „dvigubas“ jų gyvenimas tarp muzikos ir tapybos. Parodą papildys laiškai, eskizai, fotografijos ir muzika – M.K.Čiurlionio, Arnoldo Schönbergo – kūriniai.

„Šiuolaikiškai rekonstruotose Nacionalinės dailės galerijos salėse sukurtos puikios sąlygos nacionalinių ir užsienio meno vertybių eksponavimui ir saugojimui, be to, visame pastate įdiegtos moderniausios apsaugos sistemos“, – pabrėžė Lietuvos dailės muziejaus ryšių su visuomene centro vedėja Lina Paukštienė.

Pasigrožėti Europos modernistų, M.K.Čiurlionio amžininkų darbais Nacionalinėje dailės galerijoje bus galima nuo birželio 21 d. iki pat rugpjūčio 23 d.

Per 50 kultūros taškų Vilniaus senamiestyje

Naktį iš birželio 20 d. į 21 d. renginio „Tebūnie naktis!“ metu sostinės senamiestyje lankytojų lauks net 57 kultūriniai renginiai. Iš jų mokamas įėjimas bus tik į tris renginius - „Žvaigždžių vyno“ degustaciją „Vyno klube“, naktinę „Skalvijos“ kino programą ir „Improvizacinio džiazo žvaigždžių“ koncertą. Visi kiti naktiniai kultūros ir meno projektai bus atviri ir nemokami visiems vilniečiams bei miesto svečiams.

„Kultūros naktis „Tebūnie naktis!“ tampa Vilniaus tradicija – ši šventė rengiama jau trečią kartą. Palyginti su ankstesniais naktiniais kultūros projektais, šiemetinis bus gausiausias renginių skaičiumi. Europos kultūros sostinės gyventojų ir svečių laukia 20 galerijų, 5 muziejai, bus galima pasigrožėti 4 šokio, 5 teatro ir kino projektais, 14 muzikinių renginių, taip pat įvairiais interaktyviais bei pažintiniais projektais, performansais ir ekskursijomis“, – pasakojo VšĮ „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ specialiųjų renginių projektų vadovė Daina Urbanavičienė.

Tradicinės naktinės programos gerbėjai atpažins ir jau „ragautus“ renginius – pvz., naktinius poezijos skaitymus, kiną po atviru dangumi, Bernardinų bažnyčios naktinę programą. Žinoma, bus galima įvertinti ir naujausios receptūros meno patiekalus – pvz., išgirsti Europos tūkstantmečio senumo muziką su moderniais jos atspindžiais – Hildegardos iš Bingeno (1098-1179) kūrybą ir šiuolaikinių kompozitorių lietuvio A.Navicko bei esto Ä.Pärt kūrinius styginiam kvartetui, Lukiškių aikštėje pasimėgauti Bethoveno Septintąja sonata, aplankyti dekoracijomis ir meniniais projektais atgaivintą Sereikiškių parko ledainę, autobuse pasiklausyti aktorių skaitomos Ričardo Gavelio ir Jurgio Kunčino kūrybos apie Vilnių ar tiesiog palikti savo įspaudą molyje, kurį atvira keramikos dirbtuvė vėliau pritaikys mieste.

„Kad niekam nereikėtų klaidžioti naktyje, mūsų partnerio kavinių tinklo „Coffee Inn“ taškuose veiks informaciniai centrai, taip pat bus sukurti renginių žemėlapiai, kurie bus dalijami renginių metu, įvairiose kavinėse, restoranuose, baruose, pasirodys žiniasklaidoje kultūros nakties išvakarėse - sakė D.Urbanavičienė.

2007 metais „Tebūnie naktis!“ metu 30–yje Vilniaus vietų vyko 40 renginių, pirmąją kultūros naktį šventė apie 90 tūkst. žmonių. Pernai vyko 48 renginiai, kuriuos aplankė panašus skaičius žmonių.

Daugiataučio choro atlikėjai susirinks Vilniuje

Šventinį sekmadienį, birželio 21 d. 19 val. išsimiegojusius po kultūros nakties muzikos mėgėjus į ypatingą koncertą Teatro arenoje pakvies Lietuvos nacionalinė filharmonija. „World Festival Choir“ (Pasaulio festivalių choras) bei Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras atliks žymųjį Giussepe‘s Verdi Requiem. Į vieningą skambesį susilies ne tik 200 choro atlikėjų iš Skandinavijos šalių, Vokietijos, Šveicarijos, Didžiosios Britanijos, JAV, Australijos ir kt. valstybių, bet ir keturi solistai bei 100 Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro instrumentų.

Vieną garsiausių muzikos kūrinių pasaulyje Requiem G.Verdi sukūrė savo tautiečio, rašytojo Alessandro Manzoni atminimui. Pirmą kartą ši kompozicija, skirta visiems išėjusiems kūrėjams, buvo atlikta dar 1874-aisiais, ir iškart buvo aukso raidėmis įrašyta į klasikinės muzikos istoriją. Pagrindines Requiem partijas Vilniuje atliks keturi vokalo virtuozai: sopranas Asta Krikščiūnaitė, mecosopranas Rita Novikaitė, tenoras Vaidas Vyšniauskas ir bosas Magne Fremmerlid. Gaivališką „World Festival Choir“, simfoninio orkestro ir 4 solistų muzikinę bangą valdys dirigentas Modestas Pitrėnas.

Renginio svečiai „World Festival Choir“ – Norvegijoje įkurtas daugiatautis masinis choras, jau pakviestas dalyvauti 2010 m. Pasaulio futbolo čempionato Pietų Afrikos Respublikoje renginiuose. Po visą pasaulį pasklidę organizacijos nariai išskirtinėmis progomis kas kartą susirenka skirtingų žemynų kampeliuose.

Vienas įspūdingiausių „World Festival Choir“ projektų – praėjusiame dešimtmetyje antikiniame keliolikos tūkstančių vietų romėnų amfiteatre Veronoje įvykę koncertai „Pasaulis dainuoja Verdi Veronoje“, kur dalyvavo 3000 choristų iš 11 šalių. Kartu su legendiniu italų tenoru Luciano Pavarotti ir Maskvos filharmonijos simfoniniu orkestru, diriguojamu Lorino Maazelio, jie taip pat atliko Verdi Requiem. Pastarasis kūrinys, greta Händelio „Mesijo“, Berliozo Requiem, Beethoveno Devintosios, Mahlerio Aštuntosios simfonijų ir kitų gigantiškų klasikos partitūrų sudaro šio choristų tinklo repertuaro pagrindą.

Plungėje – per 30 renginių ir 2000 atlikėjų

Į kultūringiausio metų savaitgalio maratoną aktyviai įsilies ir 2009-ųjų Lietuvos kultūros sostine tapusi Plungė, pernai konkurse dėl šio titulo nurungusi 16 miestų ir miestelių. Birželio 19-21 d. vyks programos „Plungė – Lietuvos kultūros sostinė 2009“ atidarymo renginiai. Visus metus per Plungės miestą ir kraštą drieksis kultūros keliai, kuriuose susipins nacionalinė, religinė ir modernioji kultūra.

Projekto „Plungės kultūrinio turizmo maršrutai: nuo savitumo iki globalumo" koordinatorė, Plungės rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Vida Saukalienė pažymėjo, kad birželio 19-21 d. šiame, gilias kultūrines tradicijas turinčiame, Žemaitijos mieste, vyks 31 renginys, kuriuose dalyvaus per 2000 atlikėjų. Programa vyks 17 skirtingose vietose, Plungės mieste ir apylinkėse. Visi renginiai nemokami. Lankytojų lauks 6 galerijos, 5 teatriniai projektai, 19 muzikos ir šokio meno pasirodymų, 1 kino projektas.

„Vyks 11-asis tarptautinis pučiamųjų instrumentų orkestrų ir istorinių šokių kolektyvų festivalis, kuriame dalyvaus net 600 atlikėjų. Prie Plungės praeities bus galima prisiliesti istorijos apžvalgos ir riterių kovų projekte ant Gandingos (žemaičių kalba – Gondingos) piliakalnio. Vyks teatralizuotas Plungės įmonių ir organizacijų paradas, ugnies misterija, profesionalių ir mėgėjiškų teatrų vaidinimai Oginskio rūmų kieme. Bus atidarytas iškilmingas parodų ciklas, skirtas kultūros mecenato kunigaikščio Mykolo Mikalojaus Oginskio, jo rūmų jubiliejams paminėti bei Lietuvos ir Lenkijos istorinių parkų ir sodų paveldui įprasminti. Tikimės, kad daug žiūrovų pritrauks jaunimo muzikinis „blusų“ turgus, į kurį bus sukviesti jaunieji Plungės ir visos Lietuvos muzikantai, pristatysiantys platų muzikinių improvizacijų spektrą - nuo folkloro iki moderno“, - sakė V. Saukalienė.

Lankytojų taip pat lauks iš Plungės kilusių garsių muzikų bendro projekto pristatymas „Ačiū tau, Plunge!”. Bus atidengtas meninis simbolis „Jie savo talentu garsina Plungę“, Senamiesčio aikštėje vyksiančiame renginyje dalyvaus miesto jaunieji menininkai ir žinomi menininkai, kilę iš būtent iš šių metų kultūros sostinės: kompozitorius ir atlikėjas A.Kulikauskas, gitaristas A.Globys, gitaristas kompozitorius J.Milašius, saksofonininkai P.Vyšniauskas ir D.Praspaliauskis, dainininkai A.Smilgevičiūtė, G.Kaukaitė, Č.Gabalis, dirigentai Stasys ir Juozas Domarkai, aktorius R.Rimeikis ir kt.

Visomis šventės dienomis veiks tautodailės, amatų ir prekybos mugė, bus rengiami liaudies muzikantų koncertai, jaunimo meniniai projektai (Senamiesčio aikštėje, Vytauto, S.Dariaus ir S.Girėno, J.Biliūno gatvėse), vyks istorinių nuotraukų instaliacija (Senamiesčio a.), veiks profesionalių dailininkų grupės „3+” bei verslo parodos (Kultūros centre, Senamiesčio a. 3).

Šiemetinės Lietuvos kultūros sostinės žiūrovai galės aplankyti ir daugybę muzikinių pasirodymų, parodų atvirose erdvėse bei netradicinėse vietose – sovietinio palikimo gamyklų teritorijose, senajame Plungės vandens bokšte, prie Gandingos piliakalnio ir kitur. Nepaklysti padės specialiai išleistas muzikinių ir literatūrinių projektų kalendorius.

„Ir mes, ir projekto įgyvendintojai tikisi, kad Lietuvos kultūros sostinės titulas ne tik ilgam suaktyvins Plungės kultūrinį gyvenimą, bet ir atneš teigiamų pokyčių visam Žemaitijos regionui. Lietuvos kultūros sostinės projektu ir siekiama sukurti pagrindą tolesnei šalies regionų kultūrinei plėtrai, savo identiteto ir kūrybinių idėjų puoselėjimui. Būtų labai gerai, jei toks konkursas tęstųsi ir ateityje bei taptų tradiciniu“, - pažymėjo VšĮ „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009” vadovas R.Kvietkauskas.