A. Gribojedovo amžininkai pjesėje (sukūrimo metai 1816-1824) įžvelgė aštrią socialinę satyrą, todėl rašytojui nepavyko jos nei publikuoti, nei pastatyti oficialioje to meto scenoje – neleido carinė cenzūra.

Tačiau komedija „Vargas dėl proto“ (o tiksliau, tragikomedija, nes finalas visiškai nejuokingas) atspindi ne tik savo laikmečio dvasią, ji turi ir istorinę vertę; ji iki šiol nepaprastai įdomi, nepraradusi aktualumo, netgi nūdieninio skambesio.

Pjesėje kritikuojamas obskurantizmas, tingumas, aukštuomenės veidmainiavimas, konformizmas bei daugelis kitų, būdingų bet kokio laikmečio visuomenėms, ydų. Todėl nenuostabu, kad „Vargas dėl proto“ ir iki šiol yra vienas populiariausių teatro pastatymų Rusijoje, rašoma teatro pranešime spaudai.

Nors režisierius J. Vaitkus Rusų dramos teatre jau pastatė spektaklį „Juodasis Strazdas“ pagal britų dramaturgo D. Harrowero pjesę, pilnaverčiu debiutu visgi derėtų laikyti būtent Gribojedovo „Vargą dėl proto“.

Šios pjesės pastatyme dalyvauja žymiai gausesnės kūrybinės teatro pajėgos: spektaklyje vaidins daugiau kaip 20 teatro aktorių! Centrinį komedijos herojų Čackį ir jo mylimąją Sofją įkūnys jaunosios kartos aktoriai Valentin Novopolskij ir Aleksandra Metalnikova, suktąjį Sofjos tėvą, dvarininką Famusovą – Aleksandr Agarkov ir Sergej Zinovjev.

Spektaklyje vaidinsiantys aktoriai guodėsi, jog jiems sunku dirbti su eiliuotu pjesės tekstu - jo išties daug, o ir senoji literatūrinė rusų kalba nėra jau taip lengvai įkandama. Tačiau daugiau kaip tris valandas truksiantį, kaip planuojama, spektaklį turėtų sustyguoti J. Vaitkaus režisūra, kurios vienas iš esminių sprendimų – dvarininkų grupės, suabstraktintos iki bukagalvės masės ir pjesės protagonisto Čackio maksimalus supriešinimas scenoje.

Anot režisieriaus, Gribojedovas pjesėje užkabino temas, kurios artimos ir šiai dienai, jos egzistuoja ir mūsų gyvenimuose: galbūt nuo autoriaus laikų pasikeitė gyvenimo būdas, kažkokie išoriniai veiksniai, tačiau esmė, liečianti žmonių santykius, politiką, valdininkiją, socialinį gyvenimą, nepasikeitė. „Spektaklyje norisi viską apibendrinti. Ir man svarbu, kad žmonės atsipeikėtų ir pradėtų save matyti kitaip“, – teigia J. Vaikus.

Spektaklio scenografiją ir kostiumus kuria dailininkė Medilė Šiaulytytė, muziką -kompozitorius Arvydas Malcys. Ina Petrakova, jau pažįstama LRDT žiūrovams kaip spektaklio „Bėganti su vilkais“ choreografė ir pagrindinio vaidmens atlikėja, tobulina „Vargas dėl proto“ aktorių šokio įgūdžius.