Antrąją vietą užėmė Anykščių projektas „Anykščiai: Lietuvos tūkstantmečio abiturientų kūrybos sambūris kultūros mieste“ su 88,64 balo, trečias liko Druskininkų projektas „Žvaigždžių sonata“, įvertintas 86,38 balo.

Laimėjusiam projektui įgyvendinti finansavimą skiria Kultūros ministerija, rašoma VEKS pranešime spaudai.

„Tikiuosi, kad Lietuvos kultūros sostinės titulas ne tik ilgam suaktyvins Plungės kultūrinį gyvenimą, bet ir atneš teigiamų pokyčių visam Žemaitijos regionui. Aktyvus mažesnių Lietuvos miestų ir miestelių dalyvavimas konkurse rodo, jog Lietuvos kultūros sostinės idėja pasiteisino – šiuo projektu ir siekiama sukurti platformą tolesnei visų šalies regionų kultūrinei plėtrai, savo identiteto puoselėjimui ir kūrybinei saviraiškai. Žinoma, įgyvendinti unikalias kūrybines idėjas galima ir netapus kultūros sostine, tačiau tikimės, kad nacionalinis konkursas tęsis ir ateityje bei taps tradiciniu“, - pažymėjo VšĮ „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009” direktorė Elona Bajorinienė.

Lankytojų lauks trys nauji maršrutai

Projekto „Plungės kultūrinio turizmo maršrutai - nuo savitumo iki globalumo“ koordinatorė, Plungės rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Vida Saukalienė pažymėjo, kad Plungė 2009 m. birželį–lapkritį visuomenei pristatys tris kultūrinio turizmo maršrutus - muzikinį, religinį bei kultūrinį maršrutą po pramonės industrijos objektus. „Plungėje nuo seno tvirtais saitais persipina nacionalinė religinė ir modernioji kultūra. Tad naujų turizmo maršrutų sumanymas - tai iš esmės naujo turistinio traukos centro formavimas, sujungiant unikalų kraštovaizdį, kultūrines ir religines tradicijas, pramoninius sovietinio palikimo objektus“, - teigia V. Saukalienė.

Projektas orientuotas į nacionalinę erdvę

Pretendentų į Lietuvos kultūros sostinę paraiškas vertinusios komisijos pirmininkas, kultūros istorikas Vytautas Balčiūnas pažymėjo, kad Plungės projektas – labai svarbus ir vertingas, nes jis ne tik pateikia visuomenei įspūdingą menų šventę kunigaikščių Oginskių sukurtame kultūros mieste, bet ir atskleidžia istorinius kultūros kelius, per šimtmečius susiejusius Plungę, Beržorą, Platelius, Žemaičių Kalvariją ir kitus šio regiono miestelius.

„Labai reikšminga, kad Plungės – 2009 m. Lietuvos kultūros sostinės – projektas skirtas skirta ne tik vietos ar regiono bendruomenei, bet ir orientuotas į nacionalinę kultūros erdvę. Visos Lietuvos visuomenės dėmesio vertas ne tik Plungės kultūros paveldas – Oginskių sukurtas europinis parkas, jo centre esantys įspūdingieji rūmai – mūsų lietuviškasis Versalis, bet ir kiti objektai, kuriuos patraukliais renginiais aktualizuos 2009 m. Lietuvos kultūros sostinė“, – pabrėžė V. Balčiūnas.

Pasak V. Saukalienės, „Lietuvos kultūros sostinės 2009“ titulas skatins vietos bendruomenes ir toliau plėtoti Plungės rajono kultūrą, aktualizuojant tradicines vertybes ir pateikiant jas šiuolaikinėmis formomis netradicinėse erdvėse. Jau 2008 metais laimėtas projektas „Plateliai - patraukliausia Lietuvos turistinė vietovė", kurį organizavo Valstybinis turizmo departamentas prie Ūkio ministerijos ir Europos Komisija, įrodė, jog Plungės rajonas pagrįstai gali didžiuotis savo kraštovaizdžio savitumu ir unikalumu.

„Esame įsitikinę, jog naujas titulas ir sukurti trys kultūrinio turizmo maršrutai dar labiau akcentuos Plungės kultūrinį palikimą, gilias kultūrines tradicijas, o miestas taps patraukliu, atviru visiems kultūrinio turizmo centru“, - tikisi laimėjusio projekto koordinatorė.

Be Plungės, prie konkurso „Lietuvos kultūros sostinė 2009“ starto linijos buvo išsirikiavę Anykščiai, Druskininkai, Gargždai, Kaunas (2 paraiškos), Mažeikiai, Neringa, Pabradė, Radviliškis, Šiauliai, Šventoji, Telšiai, Trakai, Ukmergė, Varėna, Veliuona ir Žagarė. Jų pateiktus projektus vertino nepriklausomų ekspertų komisija, kurią sudarė meno ir kultūros, LR Seimo, LR Vyriausybės, Lietuvos savivaldybių asociacijos, turizmo ir istorinio paveldo atstovai ir kiti pripažinti visuomenės veikėjai.