Prie konkurso starto linijos išsirikiavo Anykščiai, Druskininkai, Gargždai, Kaunas (2 paraiškos), Mažeikiai, Neringa, Pabradė, Plungė, Radviliškis, Šiauliai, Šventoji, Telšiai, Trakai, Ukmergė, Varėna, Veliuona ir Žagarė.

„Daugiausia paraiškų sulaukėme iš mažesnių Lietuvos miestų ir miestelių. Aktyvus jų susidomėjimas rodo, jog Lietuvos kultūros sostinės idėja pasiteisino – šiuo projektu siekiama, kad programa „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009” garsintų ne tik Lietuvos sostinę, bet tiestų kelius atvykstantiems turistams ir į kitas mūsų šalies vietoves. Be to, vien kruopštus rengimasis konkursui padės išjudinti jų kultūrinį gyvenimą – juk net ir netapus kultūros sostine kūrybingos idėjos gali būti įgyvendintos savivaldybių bei rėmėjų lėšomis“, - pranešime spaudai pažymėjo VšĮ „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009” direktorė Elona Bajorinienė.

Jos teigimu, mažesnių miestų aktyvumą galėjo paskatinti ir 2008 metų Lietuvos kultūros sostine tapusių Zarasų pavyzdys. Kūrybingos idėjos suvienyta Zarasų bendruomenė per itin trumpą laiką pasiekė puikių rezultatų – į Zaraso ežero salą pritraukė daug Lietuvai svarbių renginių, surengė sėkmingą kulminacinį projektą „Kultūra kaip gyvas vanduo“, sulaukė didelio žiniasklaidos ir aukščiausių valstybės vadovų dėmesio.

Zarasai ne tik pristatė Lietuvai naują kultūrinę erdvę, sukūrė patrauklų vietovės įvaizdį, bet ir pasiekė strateginių tikslų - Zarasų miestui šiais metais suteiktas kurortinės vietovės statusas.

„Zarasų pavyzdys rodo, kad originalios idėjos ir kūrybingi žmonės gali paversti miestą ar miestelį šalyje žinomu kultūros centru, turinčiu unikalų ir atpažįstamą identitetą. Sujudinti visos šalies kultūrinį gyvenimą ir yra vienas svarbiausių konkurso tikslų“, – teigė E. Bajorinienė.

18 pateiktų projektų bus vertinami nepriklausomų ekspertų komisijos, kurią sudarys meno ir kultūros, LR Seimo, LR Vyriausybės, turizmo ir istorinio paveldo, žiniasklaidos atstovai ir kiti pripažinti visuomenės veikėjai.

Laimėtojas bus paskelbtas 2008 m. gruodžio 18 d.