Ši baudžiamoji byla, kurioje atskleista pavojingiausia organizuoto nusikalstamumo veika – nusikalstamas susivienijimas, yra sėkmingo Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorų ir Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnų bendradarbiavimo rezultatas.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad grupė asmenų buvo susivieniję bendrai daryti įvairias skirtingo sunkumo nusikalstamas veikas siekdami vykdyti narkotinių bei psichotropinių medžiagų kontrabandą, disponuoti šiomis medžiagomis ir jas neteisėtai platinti.

Surinkti duomenys leidžia manyti, kad grupuotė, kurios jauniausiam nariui dabar yra 23 m., o vyriausiam – 61 m., 2017-2019 m. veikė pasiskirsčiusi vaidmenimis bei užduotimis, laikėsi itin griežtos konspiracijos, buvo gerai apsirūpinusi transporto ir ryšio priemonėmis, nusikaltimų įrankiais. Narkotinių bei psichotropinių medžiagų kontrabanda buvo vykdoma per kurjerius, gabenančius krovinius iš Nyderlandų, Ispanijos ir Vokietijos į Lietuvą, taipogi iš Lietuvos į Rusiją.

2019 m. liepos mėn. pabaigoje vienas grupuotės vilkikas buvo sulaikytas Prancūzijoje krovinių terminale, kai gabeno daugiau nei 15 kg kokaino iš Nyderlandų į Jungtinę Karalystę – Jungtinės Karalystės pareigūnai narkotikus rado paslėptus vandens filtrų dėžėse. Taip pat grupuotei iš Ispanijos į Lietuvą nepavyko pervežti labai didelio narkotinių ir psichotropinių medžiagų kiekio: daugiau kaip pusę kilogramo kokaino miltelių ir 158 kg ekstazio tablečių. Šį vilkiką su kvaišalais 2019 m. spalio mėn. sulaikė Kauno teritorinės muitinės pareigūnai. Tai tik keli iš tyrimo metu ištirtų nusikalstamos veikos epizodų.

Tyrimas atskleidė, kad nusikalstamam susivienijimui vadovavo R. S., kuris nurodydavo surasti galimus narkotinių, psichotropinių medžiagų gabentojus bei skirdavo grupuotės nariams kitas užduotis. Tyrimo metu surinkti duomenys taip pat atskleidė, kad R. S. galimai suorganizavo neteisėtą laisvės atėmimą, nurodydamas pagrobti grupuotės vilkiko vairuotoją. Vykdydami nurodymą kiti grupuotės nariai pagrobtajam užmovė maišą ant galvos, o rankas surišo lipnia juosta. Pagrobtas asmuo buvo nuvežtas į grupuotės žinioje buvusį garažą ir kurį laiką ten laikomas.

Penki įtariamieji dėl jiems inkriminuojamų nusikaltimų padarymo prisipažino pilnai, vienas asmuo prisipažino iš dalies, kiti savo kaltę neigia arba neišreiškia jokios savo pozicijos.

„Didžiuojuosi Kauno Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnais, nes jie būdami darbo vietose Lietuvoje, Kaune, ne tik išaiškino nusikaltimus, įvykdytus užsienyje – Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, kurių neatskleidė užsienio kolegos, bet ir demaskavo visą narkotikų gabenimo kelią – nuo jų pakrovimo Nyderlanduose iki išgabenimo į Rusijos federaciją. Pagarba ir padėka kolegoms", – teigia Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė Nomeda Urbonavičienė.
Tiems, kas dalyvavo nusikalstamo susivienijimo veikloje, įstatymas numato laisvės atėmimą nuo trejų iki penkiolikos metų. Tas, kas neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno, siuntė, pardavė ar kitaip platino labai didelį kiekį narkotinių ar psichotropinių medžiagų, baudžiamas laisvės atėmimu nuo dešimties iki penkiolikos metų.