„Sidabrinio kirvio VI“ akcijos metu sulaikytų nelegalių pesticidų vertė yra per 80 mln. eurų. Akciją vykdė 27 ES valstybių ir 8 trečiųjų šalių pareigūnai. Kaip teigia Europolas, sulaikyto nelegalių produktų kiekio užtektų nupurkšti 185 tūkst. kvadratinių kilometrų, t. y. visus Lenkijos ir Portugalijos laukus kartu.

Augalų apsaugos produktų (AAP) falsifikatų patekimas į žemės ūkio rinką jau daug metų yra didžiulis galvos skausmas daugybei sąžiningų Lietuvos ūkininkų ir legaliai veikiančiam verslui.

2015 m. Europolo iniciatyva buvo surengta „Sidabrinio kirvio“ akcija, kurios metu buvo organizuoti reidai visoje Europos Sąjungos teritorijoje. Per akcijas iš viso sulaikyta 3771 tona nelegalių augalų apsaugos produktų.

„Europolo ir kitų institucijų pastangos nukreiptos mažinti nelegalių produktų pasiūlą Europoje. Pasiūla ir paklausa yra glaudžiai tarpusavyje susiję dydžiai. Naudotojų švietimas ir žinia apie klastočių žalą turėtų didinti sąmoningumą ir mažinti tokių produktų paklausą“ – sako Lietuvos augalų apsaugos asociacijos (LAAA) direktorė Zita Varanavičienė.

Pasak LAAA vadovės, visuomenė dėl tokios nelegalios organizuotų grupių veiklos nukenčia kelis kartus. Pirmiausia, į laukus patenka neištirti ir nežinomos sudėties bei poveikio cheminiai mišiniai, todėl pagrįstai galima sunerimti dėl jų poveikio aplinkai ir galutiniam produktui, kuris pasiekia valgytojo stalą. Šešėlyje veikiantys prekeiviai nemoka mokesčių ir nevykdo kitų legaliam verslui nustatytų prievolių. Per nelegalią prekybą ir prekybą falsifikatais kriminalinės grupės užsidirba lėšų kitoms kriminalinėms veikoms ir suduoda dar vieną smūgį visuomenei.

Kaip pažymima Europolo pranešime spaudai rašoma, kad pagrindiniu klastočių šaltiniu išlieka Azijos valstybės. Pastebima aktyvesnė prekyba klastotėmis internetu.

„Įgyvendinant Žaliojo kurso ambicijas svarbiu elementu yra kova su nelegalia prekyba ir prekyba klastotėmis. Vis labiau griežtinant reikalavimus legaliems produktams ir politiniais sprendimais mažinant jų pasirinkimą, svarbu, kad nebūtų vis plačiau atveriamos galimybės šešėlinei prekybai uždraustais produktais. Nesuvaldžius nelegalios prekybos stichijos, tvarumo tikslai bus pasiekti tik popieriuje„ – pažymi Lietuvos augalų apsaugos asociacijos (LAAA) direktorė Zita Varanavičienė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)