Ikiteisminio tyrimo, kurį atliko Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo pareigūnai, duomenimis, Rietave gyvenantis vyras, manoma, daugiau nei dvejus metus vertėsi naudotų „Mercedes“, „BMW“, „Audi“, „Volkswagen“ ir kitų gamintojų automobilių prekyba, tačiau šios savo veiklos įteisinęs nebuvo. Įtariama, kad asmuo, siekdamas išvengti mokesčių ir norėdamas nuslėpti save kaip pardavėją, parduodavo automobilius dviejų, Šilalėje ir Šilalės rajone registruotų, įmonių vardu. Be to, automobilių pardavėjas, galimai, pateikdavo pirkėjams suklastotus dokumentus, kuriuose parduodamų automobilių kaina būdavo nurodoma mažesnė, nei ją gaudavo iš pirkėjų. Surinkti duomenys parodė, kad automobilių kainą pirkimo-pardavimo sutartyse, kai kuriais atvejais, būdavo sumažinama net 4 kartus.

Tyrimo metu nustatyta, kad vyras skelbimus apie parduodamus automobilius talpindavo į internetinį skelbimų portalą ir per daugiau nei dvejus metus galimai pardavė ne mažiau kaip 23 automobilius. Skaičiuojama, kad šešėlyje veikęs prekeivis galėjo gauti beveik 60 tūkst. eurų pajamų ir nesumokėti daugiau nei 5 tūkst. eurų privalomų mokesčių.

Tyrimui vadovavusios prokurorės D. Stonienės teigimu, kiekvienas žmogus, būdamas pilietiškas ir sąžiningas, gali prisidėti prie šešėlinės ekonomikos sumažinimo.

„Šis ir kiti tokio pobūdžio ikiteisminiai tyrimai rodo, kad žmonės dažnai įsigyja naudotus automobilius turgavietėse, pagal skelbimus iš asmenų, kurie veikia neįregistravę savo veiklos. Surašant pardavimo dokumentus, pirkėjai neįsitikina, iš ko perka automobilį, dažnai sutinka, kad dokumentuose būtų nurodyta ženkliai mažesnė kaina, nei ją sumoka iš tiesų. Žmonės dažnai nesusimąsto, jog tokiu būdu jie prisideda prie nesąžiningo verslo. Nuslėpus realiai sumokamas sumas, į valstybės biudžetą nepatenka dalis mokesčių, daroma žala visuomenei. Be to, atsiradus ginčui dėl automobilio techninės būklės, pirkėjas nukenčia ir pats, jis nebegali atgauti visos sumokėtos sumos, nes dokumentuose būna užfiksuota mažesnė suma. Jei visuomenė būtų reikli ir sąžininga, verslas taptų skaidresnis ir sąžiningesnis“, – teigė prokurorė.

Baudžiamasis kodeksas už neteisėtą vertimąsi ūkine komercine veikla, neturint tam leidimo, numato viešuosius darbus arba baudą, arba laisvės apribojimą, arba laisvės atėmimą iki ketverių metų. Asmenys už dokumentų suklastojimą baudžiami bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.