Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos (ONTV) ir Imuniteto valdybos (IV) pareigūnai atliko ir atlieka keletą sudėtingų ir didelės apimties, daugiaepizodinių tyrimų dėl organizuotos nusikalstamos grupuotės narių ir kitų asmenų įvykdytų rezonansinių nusikalstamų veikų.

Ikiteisminiai tyrimai atlikti teisėsaugos institucijų tyrimo grupėje, kartu su Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir Lietuvos kriminalinės policijos biuru (LKPB). Taip pat glaudžiai bendradarbiauta su Panevėžio apskrities policijos ONTV. Pradžioje ikiteisminius tyrimus organizavo ir jiems vadovavo Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo (ONKT) skyrius, vėliau jų kontrolę perėmė Generalinės prokuratūros ONKT departamentas.

Kokainą pardavinėjo grožio salone

Dar 2016 metais buvo gauta informacija apie Klaipėdos apskrityje veikusią organizuotą grupuotę, kuri aktyviai užsiėmė narkotinių (psichotropinių) medžiagų platinimu. Dėl to Klaipėdos apskrities policijos ONTV pareigūnai pradėjo tyrimą.

Tyrimo metu 2016 m. balandžio mėn. pradžioje pareigūnai Klaipėdoje sulaikė G. A., kurio automobilyje rasta ir paimta apie 3 g kokaino. Įtarta, kad narkotinę medžiagą G. A. pardavė K. K., kuri pati kokainą galimai įgijo iš V. V.

Tęsiant tyrimo veiksmus 2016 m. spalio pabaigoje Klaipėdoje sulaikytas O. B., pas kurį asmens kratos metu taip pat rasta apie 1 g kokaino. Įtarta, kad narkotinę medžiagą O. B. įsigijo pas tą pačią K. K., o pastaroji narkotikus įgijo iš V. V.

Po šių sulaikymų uostamiesčio policijos pareigūnai toliau rinko įrodymus. Surinkus pakankamai duomenų apie nusikalstamos veikos organizatorių, nuspręsta tyrimą realizuoti.

2017 m. gegužės mėn. pradžioje viename Klaipėdos grožio salonų sulaikyta ten dirbusi K. K. Kratos darbovietėje metu pas K. K. rasta ir paimta per 10 g kokaino, kurie buvo įpakuoti į atskirus plastikinius maišelius.

Narkotikai konservų skardinėse

Tą pačią dieną Klaipėdoje sulaikytas įtariamas nusikalstamos veikos organizatorius – V. V., pas kurį kratos metu gyvenamosiose ir pagalbinėse patalpose Klaipėdos rajone rastos ir paimtos šešios sandariai uždarytos metalinės konservų dėžutės su 1,5 kg kokaino.

Aptiktas gana geros kokybės kokainas (grynumas – apie 70 %), kurio „gatvės“ kaina – apie 210 tūkst. eurų. Taip pat kratos metu paimtos dvejos svarstyklės su narkotinių bei psichotropinių medžiagų pėdsakais, per 8 tūkst. eurų, šeši vekseliai 18 200 eurų sumai, antrankiai, bei, kaip vėliau nustatyta, užsienyje vogtas automobilis „BMW X5“.

Kaltininkas baiminosi teisėsaugininkų: pas jį rasti prietaisai, skirti sekimo įrangos aptikimui ir radijo ryšio signalų slopinimui (detektorius ir blokatorius).

V. V. buvo pareikšti įtarimai dėl neteisėto disponavimo labai dideliu narkotinių medžiagų kiekiu bei jų platinimo ir paskirta griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas 1 mėnesiui, kuri vėliau pratęsta dar 3 mėnesiams.

Rado „atpirkimo ožį“

V. V. grėsė laisvės atėmimas nuo 10 iki 15 metų, tačiau netrukus apeliacinės instancijos teismas pakeitė V. V. suėmimą į švelnesnes kardomąsias priemones – užstatą ir intensyvią priežiūrą.

Policijos pareigūnai gavo patikimos informacijos, kad V. V., siekdamas išvengti baudžiamosios atsakomybės už labai sunkų nusikaltimą (labai didelio kiekio kokaino laikymą) bei gresiančios itin griežtos bausmės, bandė suklaidinti ikiteisminį tyrimą atliekančius pareigūnus.

Įtariama, kad V. V. su jį gynusiu advokatu A. S. ir kitais asmenimis surado bei įkalbėjo nekaltą, socialiai pažeidžiamą, Panevėžio miesto gyventoją – A. G. Už 30 tūkst. eurų prisiimti V. V. kaltę, duodant melagingus parodymus, kad kokainas iš tikrųjų neva priklauso jam, A. G.

Įtariama, kad tuo tikslu buvo parengtas planas ir sugalvotas įtikinamas scenarijus. Buvo surasti ir „paruošti“ keli liudytojai, galintys duoti melagingus parodymus V. V. naudai. Taip pat A. G. parengti net keli variantai išgalvotų parodymų, pagal kuriuos A. G. ir buvo apmokytas.

Be to, iš anksto parinktoje vietoje Panevėžyje buvo paslėpti „daiktiniai įrodymai“, neva patvirtinantys A. G. parodymus apie narkotines medžiagas. Šie daiktai vėliau buvo rasti parodymų patikrinimo metu.

Tyrimo metu buvo surinkti duomenys, kad šioje nusikalstamoje veikoje dalyvavo mažiausiai 9 asmenys, iš kurių du – Klaipėdos regione dirbantys advokatai A. S. ir M. N. ir du Vilniuje dirbantys advokatai D. Z. ir G. C.

Įtarta, kad kaltininkai vykdė ir kitus, tarp jų – ir korupcinio pobūdžio, nusikaltimus, todėl policijos pareigūnai ėmė bendradarbiauti su STT Klaipėdos valdyba bei keistis su ja informacija. Visi tolesni tyrimo veiksmai buvo kruopščiai planuojami ir vykdomi turint visas reikalingas prokuratūros bei teismo sankcijas.

Kaltę prisiėmė benamis narkomanas

Iš tyrimo metu surinktų duomenų matyti, kad kaltininkai savo planus įgyvendino – 2017 m. rugsėjo mėn. panevėžietis A. G. kartu su advokatu M. N. atvyko pas Klaipėdos ONTV pareigūnus ir prisipažino dėl neva padaryto nusikaltimo. A. G. buvo paskirta kardomoji priemonė – suėmimas, kuriame pastarasis išbuvo iki 2018 m. lapkričio mėn.

Bendradarbiaujant su Panevėžio apskrities policijos ONTV pareigūnais gauta informacija, kad A. G. yra socialiai pažeidžiamas asmuo: daug kartų teistas, narkomanas, neseniai paleistas iš įkalinimo įstaigos užsienyje, niekur nedirbantis, neturintis šeimos, jokio turto ar pajamų, be nuolatinės gyvenamosios vietos ir vedantis asocialų gyvenimo būdą.

Uostamiesčio pareigūnai atkreipė dėmesį, kad A. G. neatitiko Panevėžio pareigūnų apibūdinimo – į policiją atvyko apsirengęs tvarkingais sportiniais drabužiais. Įtariamasis su savimi atsinešė didelį kelioninį krepšį, kuriame buvo nauja vaizdo ir garso technika, kompiuterinių žaidimų konsolė, nauji brangūs sportiniai rūbai, avalynė ir kt.

Ir vėliau suimtasis A. G. buvo „remiamas“ pinigais, jam perkami įvairūs drabužiai, patalynė, buities reikmenys ir pan., kurie buvo perduodami į tardymo izoliatorių.

Įtarimai krito ant advokatų ir teisėjų

Įtariant, kad uostamiesčio ONTV pareigūnų akivaizdoje vyksta beprecedentinis bylos įrodymų klastojimas, vadovaujamas keleto žinomų Klaipėdos advokatų, priimtas sprendimas šiam tyrimui skirti didžiausią dėmesį, papildomų resursų bei pareigūnų.

Buvo sudarytas tyrimo veiksmų planas, numatytos kelios pagrindinės tyrimo kryptys bei paskirti už jas atsakingi pareigūnai. Vėliau į tyrimą įsitraukė ir Klaipėdos apskrities VPK IV. Siekiant nustatyti objektyvią tiesą, intensyviai dirbta, taikyti netradiciniai, naujoviški tyrimo būdai, metodai bei priemonės, naudoti išradingi taktiniai ir techniniai sprendimai.

Taip pat, aktyviai bendradarbiaujant su Panevėžio apskrities policijos ONTV pareigūnais, Panevėžyje buvo apklausta daug liudytojų ir atlikti kiti tyrimo veiksmai, kurių metu gauta daug bylai reikšmingų įrodymų. Apklausos Panevėžyje ir kituose miestuose kruopščiai planuotos, analizuota turima informacija ir parengti detalūs klausimai.

Tyrimui plečiantis, buvo surinkta nemažai duomenų ir apie galimas korupcines bei kitas advokatų ir kitų pareigūnų nusikalstamas veikas. Surinkti svarūs įrodymai ne apie pavienius korupcijos atvejus, o apie sistemingą veikimą, papirkinėjant įtakingus teisėsaugininkus.

Įtarta, kad už dideles kyšių sumas siekta palankių sprendimų įvariose, tarp jų – ir rezonansinėse, visuomenei žinomose, bylose. Tyrimo metu identifikavus galimą advokatų piktnaudžiavimą tarnyba ir taikomas neteisėtas gynybos priemones, o taip pat sudėtingas papirkimo schemas įvairiose bylose Klaipėdoje ir Vilniuje, pradėta bendradarbiauti su LKPB, GP bei STT Vilniaus valdyba.

Prokuratūrai įvertinus surinktus duomenis, naujų įtariamųjų atžvilgiu pradėtas naujas ikiteisminis tyrimas ir sudaryta teisėsaugos institucijų tyrimo grupė, kuriai ėmė vadovauti Generalinės prokuratūros ONKT departamentas.

Būtent šio tyrimo metu buvo surinkti duomenys apie aukšto rango teisėjų, advokatų ir kitų asmenų galimai padarytas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas ir 2019 m. vasario mėn. atlikta, ko gero, iki tol didžiausia antikorupcinė operacija Lietuvos istorijoje.

Svetimą kaltę prisiėmęs panevėžietis dingo

Surinkus svarius įrodymus, didžiulės pareigūnų pajėgos atliko dešimtis kratų visoje Lietuvoje ir dėl korupcinių bei kitų nusikalstamų veikų sulaikė daug įtariamųjų. Tarp sulaikytųjų buvo ir Klaipėdos bylos įtariamieji – keturi piktnaudžiavimu tarnyba įtariami advokatai bei kiti asmenys. Taip pat už melagingų parodymų davimą V. V. byloje sulaikyti trys įtariamieji.

Operacijos metu, pasitelkus „Aro“ kovotojus, buvo sulaikytas ir V. V. Jam pareikšti įtarimai dėl narkotikų platinimo, prekybos žmonėmis, padėjimo piktnaudžiauti tarnyba, trukdymo pareigūnų veiklai bei kitų nusikalstamų veikų. Vėlesnio tyrimo metu nustatyta, kad V. V. labai didelį kiekį kokaino, įtariama, buvo įsigijęs iš kauniečių N. M. ir G. B.

2019 m. birželio mėn. Kauno apskrities policijos ONTV pareigūnai sulaikė N. M., įtardami jį prisidėjus prie disponavimo labai dideliu (apie 53 kg kanapių) narkotinės medžiagos kiekiu ir jos kontrabandos. Be to, 2019 m. birželio mėn. Lenkijoje sulaikytas G. B., kuris lapkričio mėn. perduotas Lietuvai pagal Europos arešto orderį.

Svetimą kaltę prisiėmusiam A. G. tebesant įtariamuoju, 2018 m. lapkričio mėn. policija gavo pranešimą apie A. G. apykojės pažeidimą. Įtarus, kad A. G. pasislėpė nuo ikiteisminio tyrimo, paskelbta jo paieška. Surinkus įrodymus apie A. G. nekaltumą, jo atžvilgiu ikiteisminis tyrimas 2019 m. vasario mėn. buvo nutrauktas. A. G. buvimo vieta iki šiol nėra žinoma – 2019 m. lapkričio mėn. paskelbta jo, kaip dingusio be žinios, paieška.

Tyrimo rezultatai

Pasak Klaipėdos policijos ONTV pareigūnų, apibendrinant tyrimą galima teigti, kad šįkart buvo susidurta tikrai su neeiliniais oponentais – kaltininkų veikimas ir tarpusavio veiksmų koordinavimas buvo aukšto lygio. Tačiau profesionalus, kruopštus, atsakingas bei kryptingas tyrimo grupės darbas davė teigiamų rezultatų. Klaipėdiečių teigimu, tyrimui buvo skirti dideli resursai, jo metu taikyti išradingi techniniai ir taktiniai sprendimai, o pareigūnai negailėjo jėgų ir asmeninio laiko. Didžiulės naudos davė komandinis darbas ir bendradarbiavimas su kitais padaliniais bei teisėsaugos institucijomis.

Šis tyrimas padėti pagrindus didžiausiam Lietuvos istorijoje antikorupciniam tyrimui.

2019 m. rugpjūčio mėn. baigtas ikiteisminis tyrimas, kuriame K. K. pareikštas įtarimas dėl 3 narkotikų platinimo epizodų, G. A. – dėl neteisėto disponavimo narkotikais. Pirmos instancijos teismo nuosprendžiu K. K. paskirtas 3 metų laisvės atėmimas, bausmės vykdymą atidedant 3 metams, G. A. paskirta 150 MGL (5649 eurų) bauda. Byla šiuo metu nagrinėjama apeliacine tvarka.

2020 m. sausio mėn. baigtas ikiteisminis tyrimas V. V., N. M. bei G. B. atžvilgiu dėl neteisėto disponavimo narkotikais labai dideliais kiekiais, veikiant organizuotoje grupėje. Visi trys įtariamieji iki šiol suimti, o byla nagrinėjama Šiaulių apygardos teisme.

Šių metų liepos mėn. baigtas ikiteisminis tyrimas aštuonių asmenų atžvilgiu, tarp kurių –V. V. ir du Klaipėdos advokatai A. S. ir M. N. Byla netrukus pasieks teismą. Kaltininkams pareikšti įtarimai dėl organizuotoje grupėje įvykdytų nusikaltimų: prekybos žmonėmis, piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, siekiant turtinės ar kitokios asmeninės naudos, trukdymo teisėjams, prokurorams, ikiteisminio tyrimo pareigūnams vykdyti savo pareigas, melagingų parodymų davimo.

Taip pat įtariama, kad V. V., veikdamas organizuotoje grupėje, rengėsi sunkiai sužaloti Klaipėdos apskrities VPK specializuoto padalinio vadovą dėl jo atliekamų tarnybinių pareigų. Organizuotos grupės nariai buvo gerai apgalvoję nusikalstamų veikų planą, buvo renkami duomenys apie privatų pareigūno gyvenimą. 2018 m. balandžio mėn. teisėsaugos pareigūnai sulaikė advokatą A. S. ir N. T., kurie rengė pasikėsinimą į policijos pareigūną.

2020 m. kovo mėn. ir birželio mėn. prokuratūros nutarimais ikiteisminis tyrimas atitinkamai įtariamųjų advokatų D. Z. ir G. C. atžvilgiu nutrauktas, kaip aktyviai padėjusiems atskleisti aprašytas bei kitas organizuotų grupių padarytas nusikalstamas veikas.

Keleto įtariamųjų atžvilgiu tęsiamas tyrimas dėl disponavimo narkotinėmis medžiagomis labai dideliais kiekiais, prekybos žmonėmis bei kitų nusikaltimų.

Kartu su STT pareigūnais tęsiamas tyrimas dėl kitų Klaipėdos apskrityje galimai įvykdytų korupcinio pobūdžio nusikaltimų.

Gauta nemažai reikšmingų duomenų apie kitus Klaipėdos apskrityje įvykdytus sunkius ir labai sunkius rezonansinius nusikaltimus (nužudymus, pasikėsinimus nužudyti, ginkluotus užpuolimus, turto prievartavimą bei kt.), jų užsakovus, vykdytojus ir pan. Dalis šių nusikaltimų iki tol nebuvo atskleisti, todėl duomenys bus naudojami juos tiriant, pranešė Klaipėdos policijos ONTV.

Prokuroras: policija nenuleido rankų

Tyrimo grupės vadovas, Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Gedgaudas Norkūnas: „Tyrimas nuo pat pradžių buvo sudėtingas ir specifinis tuo, kad ikiteisminio tyrimo pareigūnai, tirdami bylą dėl labai sunkaus nusikaltimo, tai yra neteisėto disponavimo labai dideliu narkotinių medžiagų kiekiu, susidūrė su situacija, kai jau pradiniame ikiteisminio tyrimo etape buvo gauta duomenų, jog dėl galimai neteisėtų asmenų grupės veiksmų ateityje už šio nusikaltimo padarymą bus nuteistas nekaltas asmuo, o padaręs nusikaltimą išvengs atsakomybės. Tačiau policijos pareigūnai nenuleido rankų. Prokuratūra, policija, Specialiųjų tyrimų tarnyba tinkamai įvertino tyrimo svarbą visuomenei, žmogaus teisių apsaugai ir skyrė pakankamai žmogiškųjų resursų šių aplinkybių ištyrimui“.

„Laiku suformuota teisėsaugos įstaigų pozicija įtakojo tai, kad ikiteisminis tyrimas, pradėtas dėl neteisėto disponavimo narkotine medžiaga, išaugo į sudėtingą ir daugiaepizodinį ikiteisminį tyrimą dėl teisėsaugos darbuotojų galimai padarytų korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų. Tyrimo grupė, sudaryta iš skirtingų teisėsaugos institucijų pareigūnų, parodė gerą gebėjimą dirbti vienoje komandoje. Tyrimo grupės narių nuoseklus ir profesionalus darbas lėmė tai, kad pavyko surinkti faktinių duomenų, kurių visuma leido užkirsti kelią neteisėtiems veiksmams, laiku užbaigti tyrimus dėl neteisėto disponavimo labai dideliu narkotinių medžiagų kiekiu bei kitų nusikaltimų. Tyrimas dėl kitų nusikalstamų veikų tęsiamas“, – sakė prokuroras G. Norkūnas.

Baigus publikuoti pasakojimų ciklą, Delfi skaitytojai galės balsuoti ir išrinkti labiausiai jiems patikusį tyrimą.