Lietuvai tapus ES nare ir prie vidinių bendrijos sienų su Latvija ir Lenkija supaprastinus kontrolės procedūras, šalies gyventojams keliauti į užsienį tapo paprasčiau, tačiau šia privilegija netruko pasinaudoti ir už įvairius nusikaltimus ir nusižengimus nuo teisingumo pasislėpę asmenys.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai spėja, kad per Lietuvos sieną su Lenkija bei Latvija, taip pat per šalies oro uostus nuo teisėsaugos besislapstantys asmenys vyksta vildamiesi, jog čia nebus tikrinami jų kelionės dokumentai ir jiems pavyks laisvai išvykti iš šalies ar neužkluptiems į ją grįžti.

2005 metais Lietuvos pasieniečiams įkliuvo net 1199 asmenys, kurių dėl įvairių priežasčių ieškojo teisėsaugos pareigūnai. Tai penktadaliu daugiau nei 2004 - aisiais, kuomet šalies pasienyje buvo sulaikyti 926 ieškomi asmenys.

"Dabar ypatingą dėmesį ir didžiausias lėšas skiriame Lietuvos sienų su Rusija ir Baltarusija saugumui ir kontrolei užtikrinti. Tačiau ir prie vidinių ES sienų pasieniečių darbas yra būtinas. Čia mes privalome užkirsti kelią nusikaltėliams, tarptautinio nusikalstamumo, susijusio su nelegalių migrantų, vogtų automobilių, narkotikų, ginklų gabenimu, apraiškoms" - teigia VSAT vadas generolas Saulius Stripeika.

Paskutinėmis praėjusių metų dienomis bei šių metų pradžioje VSAT šalies pasienyje surengė nuo teisėsaugos besislapsčiusių asmenų "medžioklę". Per tris savaites į pasieniečių spąstus pakliuvo daugiau kaip šimtas nuo teisingumo besislapstančių asmenų, tarp jų - už padarytus sunkius nusikaltimus. Taip pat įkliuvo ekonominių nusikaltėlių, ne vienerius metus ieškotų policijos.

Specialios VSAT priemonės, apie kurią nebuvo viešos informacijos, metu, dokumentus tikrinantiems Lietuvos pasieniečiams VSAT vadovybės buvo nurodyta itin atidžiai tikrinti į Lietuvą grįžtančių mūsų šalies piliečių dokumentus.

VSAT Operatyvinės veiklos valdyba, ėmusis specialių prevencinių priemonių, numatė, kad prieš Kalėdas ir Naujuosius metus daugelis užsienyje teisingumo vengiančių lietuvių bandys grįžti aplankyti ir pasveikinti artimųjų.

Pasieniečių sumanymas pasitvirtino - į jų rankas patekusių šalies pasienyje, daugiausiai prie sienų su Lenkija ir Latvija, sulaikomų besislapstančiųjų vidurkis šoktelėjo beveik keturis kartus - iki 11 asmenų per parą. Paprastai per parą vidutiniškai pasieniečių sulaikomi 3-4 besislapstantys asmenys.

Pirmosiomis šių metų dienomis dokumentus tikrinusiems pasieniečiams buvo nurodyta kruopščiau tikrinti išvykstančius iš šalies keliautojus, ypač pavienius. Didžiąją tokių sulaikytųjų dalį sudarė už įvairius nusikaltimus ir pažeidimus atsakomybės vengę Lietuvos piliečiai.

Nuo praėjusių metų gruodžio 20 d. iki šių metų sausio 9 d., kuomet Lietuvos pasienyje vykdyta ši operacija, pasieniečiai sulaikė net 117 teisėsaugininkų ieškotų asmenų, kurių didžioji dauguma įkliuvo prie ES vidinių sienų ir Lietuvos oro uostuose.

Daugiau kaip pusė jų pabandė išbandyti prie vidinių ES sienų dirbančių VSAT pareigūnų profesionalumą. Per šias tris savaites prie sienos su Lenkija sulaikyti 44 tokie asmenys, oro uostuose - 33, prie sienos su Latvija - 29.

Po 4 teisėsaugos vengusius asmenis sulaikė VSAT Pagėgių (pasienis su Rusija) ir Pakrančių apsaugos rinktinės pasieniečiai, dar trys įkliuvo prie sienos su Baltarusija.

Iš visų 1199 pernai sulaikytų ieškomų asmenų 40 procentų, arba 483, sulaikė būtent vidinę ES sieną su Lenkija kontroliuojantys VSAT Lazdijų rinktinės pareigūnai. 388 tokie asmenys įkliuvo oro uostuose, daugiausiai - Vilniaus.

136 policijos, VSAT ir kitų teisėsaugos struktūrų ieškotų asmenų kelionės po VSAT pareigūnų patikros baigėsi belangėje, kuomet jie vyko per sieną su Latvija.

Pasienyje su Baltarusija ir Rusija pasieniečiai sulaikė atitinkamai 97 ir 47 tokius asmenis. Dar 47 atsakomybės vengiantys bėgliai įkliuvo Pakrančių apsaugos rinktinės pareigūnams.

Daugiausiai tarp teisėsaugos ieškotų ir pasieniečių sulaikytųjų yra Lietuvos piliečių - 1140. Pastarieji, beje, dažniausiai teisingumo bando išvengti vykdami į Vakarų šalis ar iš jų per sieną su Lenkija - čia iš 483 pernai sulaikytųjų ieškomųjų didžioji dauguma - net 474 - yra Lietuvos piliečiai.

2005 metais Lietuvos pasieniečiams taip pat įkliuvo 18 latvių, 11 rusų, 6 baltarusiai, 5 lenkai, 4 asmenys be pilietybės, 3 ukrainiečiai, po vieną paieškomą asmenį iš 12 skirtingų valstybių.