Daugiausiai kontrabandinių rūkalų praėjusiais metais sulaikė sieną su Rusijos Kaliningrado sritimi saugantys Pagėgių rinktinės pareigūnai.

Šiemet sienos su Rusija ruožo apsaugos stiprinimas - viena prioritetinių VSAT veiklos sričių. Čia už Europos Sąjungos (ES) ir Lietuvos lėšas bus statomos naujos ir rekonstruojamos jau esamos VSAT užkardos, diegiama techninė sienos stebėjimo ir apsaugos įranga, statomos specialios prieplaukos pasieniečių laivams, atnaujinama ir gausinama VSAT ginkluotė ir ekipuotė, ruošiamasi pirkti modernių plaukiojimo priemonių.

Lietuvai tapus ES, prie sienų su Latvija ir Lenkija panaikinta prekių kontrolė, tačiau VSAT praėjusių metų veiklos rezultatai liudija, kad kontrabandinės cigaretės gabenamos ir per šias sienas.

Pernai pasieniečiai vien Latvijos pasienyje sulaikė daugiau kaip ketvirtadalį milijono pakelių kontrabandinių cigarečių. Pasienyje su Lenkija sulaikyta 30 tūkst. pakelių kontrabandos. Prie sienos su Baltarusija sulaikyti 452 tūkst. pakelių cigarečių.

Sulaikoma vis daugiau asmenų, gabenusių kontrabandą. Pernai buvo sulaikyti 699 kontrabandininkai, užpernai - 677.

Pasienio ruožą su Rusija saugančios Pagėgių rinktinės pasieniečiams pernai už neteisėtą valstybės sienos perėjimą įkliuvo 11 nepilnamečių, net 50 buvo sulaikyti už įvairius pažeidimus pasienio ruože - buvimą be asmens dokumentų, vizos neturėjimą, kontrolės punktų taisyklių pažeidimą ir pan.

Manoma, kad didžioji dalis tokių sulaikytų nepilnamečių buvo kontrabandininkų žvalgai. Sieną su Rusija saugantiems pareigūnams įkliuvo ir 6 vadinamieji ichtiandrai, cigarečių dėžes plukdę upe. Sulaikytų kontrabandininkų amžiaus vidurkis - 35 metai.

Pasak VSAT, kontrabandos gabenimą į Lietuvą ir toliau labiausiai sąlygoja ekonominiai veiksniai, ypač cigarečių kainų skirtumas Lietuvoje ir kaimyninėse valstybėse, taip pat nedarbo lygis pasienio rajonuose.

Lietuvos darbo biržos duomenimis, 2005-ųjų gruodį su Kaliningrado sritimi besiribojančioje Tauragės apskrityje bedarbių skaičius siekė 5,6 proc. nuo visų darbingų apskrityje gyvenančių žmonių. Lietuvos mastu šį regioną pagal nedarbo rodiklį lenkia tik Alytaus apskritis.

Pagal gyventojų skaičių Tauragės apskritis yra mažiausia šalyje. Pasieniečių operatyvininkų duomenimis, būtent šioje apskrityje, prie sienos su Rusija, veikia kelios stambios ir keliasdešimt smulkesnių kontrabandininkų grupuočių. Turima duomenų, kad tarp jų atsirado ir tokių, kurios reketuoja kitas grupes.

Pasitaikė atvejų, kai įtakingesnės grupės tiesiog atimdavo mažesniųjų iš Rusijos kontrabanda atgabentus cigarečių krovinius.

Kontrabandininkų veiklos pobūdis, kaip rodo įvykiai prie valstybės sienos, išliko toks pats - atsitiktiniais praeiviais ir žvejais apsimetę asmenys stebi pasieniečių užkardas, seka VSAT patrulių visureigius bei praneša apie jų judėjimą bendrininkams, žvalgo apylinkes, yra apsiginklavę stebėjimo prietaisais bei radijo ryšio priemonėmis.

Kontrabandos organizavimu užsiimantys asmenys dalį savo nelegalaus pelno skiria greitų, galingų automobilių, modernių ryšio priemonių įsigijimui, samdo daugiau talkininkų, bando papirkti pareigūnus.

Net ir netekę pareigūnų sulaikomų cigarečių, kontrabandininkai dažniausiai bet kokiomis priemonėmis bando toliau tęsti savo veiklą, kuri jiems paprastai yra pagrindinis pragyvenimo šaltinis.

Pastebėta, kad praėjusiais metais iš Rusijos Nemunu cigaretes gabenantys kontrabandininkai vietoj irklinių plaustų dažniau ėmė naudoti motorines valtis, stengdamiesi jų galingumu ir greičiu nenusileisti pasieniečių plaukiojimo priemonėms.

Vis dažniau fiksuojama, kad neteisėta tabako gaminių gabenimo veikla besiverčiantys asmenys cigaretes gabena "Subaru Legacy" markės automobiliais, kurie palaipsniui išstumia anksčiau naudotus "Volkswagen" ir "Audi". Manoma, kad kontrabandininkai "Subaru" renkasi dėl padidinto pravažumo ir talpaus salono.

Pagėgių rinktinės pasieniečiai pernai stabdydami reikalavimui sustoti nepaklususius asmenis ir transporto priemones, 24 kartus buvo priversti panaudoti šaunamąjį ginklą, taip pat kelis kartus buvo susidurta su peiliais ginkluotais kontrabandininkais.

Kontrabandos organizavimu užsiimantys asmenys bando taikytis ir prie Lietuvoje galiojančių teisės aktų. Sugriežtinus baudžiamąją atsakomybę už neteisėtą akcizu apmokestinamų prekių gabenimą, kontrabandininkai ėmė gabenti smulkesnius, nors ir mažiau pelno nešančius, krovinius. Neabejojama, kad jie iš anksto paskaičiuoja nelegalaus krovinio vertę taip, kad sulaikius jo gabentojai būtų baudžiami tik administracine atsakomybe - bauda arba keliasdešimties parų areštu.

VSAT žvalgybos duomenimis, stambiausias kontrabandinių prekių paskirstymo centras ir toliau liko Tauragės apskritis. Iš čia rūkalai pasiekia Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių bei Alytaus apskritis.

Dažniausiai kontrabandininkai į Lietuvą gabena žemesnės klasės cigaretes - įvairių rūšių "Prima" ir "Saint George", tačiau pasitaikė atvejų, kai gabenti ir brangesni rūkalai - cigaretės su "West", "Prince", "Marlboro", "Winston" prekiniais ženklais.

VSAT duomenimis, žemiausios klasės rusiškų cigarečių pakelis, kuris Kaliningrado srityje kainuoja 30-40 centų, neteisėtai atgabentas į Lietuvą priklausomai nuo kiekio ir atstumo nuo sienos parduodamas maždaug dvigubai brangiau.

Geresnių cigarečių su filtru pakelis Kaliningrado srityje kainuoja apie 50-60 lietuviškų centų, o pergabentas į Lietuvą pačiame pasienyje didesniais kiekiais brangsta iki maždaug vieno lito, šalies gilumoje gali kainuoti maždaug 1,5 lito.

Tuo tarpu oficialiai rūkalais prekiaujančiose parduotuvėse ir prekybos centruose toks cigarečių pakelis kainuoja šiek kiek daugiau nei 3 litus. Panašūs cigarečių kainų skirtumai yra ir Lietuvoje bei Baltarusijoje.