VSAT atstovai praneša, kad penktadienį Varėnos rinktinės Kalvarijos užkardos pasieniečiai ties Lazdijų rajono Akmenių kaimu, kelyje Seinai – Lazdijai, patikrinti sustabdė iš Lenkijos į Lietuvą atvykstantį automobilį „BMW X5“ rusiškais numeriais. Visureigį vairavo 28-erių Baltarusijos pilietis. Jis pateikė rusišką automobilio registracijos liudijimą. Pasieniečiai netruko išsiaiškinti, kad rusiški numeriai yra išduoti kitam automobiliui. Nustatyta ir tai, kad šis 2010 m. pagamintas „BMW X5“ nuo šių metų sausio 19 d. kaip vogtas yra ieškomas Vokietijoje.

Dėl nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo ar realizavimo Varėnos rinktinėje pradėtas ikiteisminis tyrimas. Automobilis saugomas Kalvarijos užkardoje, o vairuotojas po apklausos paleistas.

Tą pačią dieną Varėnos rinktinės Tribonių užkardos pasieniečiai Šalčininkų kontrolės punkte sulaikė dar vieną vogtą transporto priemonę. Iš Baltarusijos į Lietuvą vilkiku „Iveco Stralis“ vyko 39-erių Kazachstano pilietis. 2013 m. laidos transporto priemonė buvo pažymėta kazachiškais numeriais. Pasieniečiai nustatė, kad šis automobilis, įtariama, buvo pavogtas Ispanijoje ir ieškomas nuo 2014 m. rugsėjo.

Ir šiuo atveju pradėtas ikiteisminis tyrimas. „Iveco Stralis“ saugomas Purvėnų užkardoje. Vairuotoją po apklausos pasieniečiai paleido.
Pernai pasieniečiai iš viso sulaikė 107, įtariama, vogtas transporto priemones. 46 (43 proc.) tokių automobilių sulaikyti prie sienos su Baltarusija, 32 (29,9 proc.) – prie ES vidaus sienos su Lenkija, 19 (17,8 proc.) – prie sienos su Rusija, po 5 (4,7 proc.) – šalies viduje ir pajūryje.

Įvažiuojant į Lietuvą sulaikytos 49, išvažiuojant - 53, šalies viduje – 5, įtariama, vogtos transporto priemonės. Pagal jų tipą sulaikyta: lengvųjų automobilių – 73, priekabų ir puspriekabių – 17, krovininių automobilių – 15, kitų – 2.

Daugiausiai pasieniečiai sulaikė „Mercedes Benz“ ir „BMW“ prekės ženklu pažymėtų lengvųjų automobilių – po 13, „Volkswagen“ ir „Audi“ – po 9, „Toyota“ – 5.

Tarp krovininių dažniausiai pasitaikė „DAF“ – 7, „Iveco“ ir „Mercedes Benz“ – po 2. Priekabų ar puspriekabių kategorijoje pirmavo „Krone‘ – 6, sulaikytos ir 5 „Schmitz“.

Pernai vogtas transporto priemones dažniausiai vairavo Lietuvos (27), Baltarusijos ir Rusijos (po 26) piliečiai.

Daugiausia sulaikyta transporto priemonių, kurios buvo pavogtos Vokietijoje (29), Rusijoje (10), Lenkijoje, Ispanijoje, Italijoje bei Prancūzijoje (po 3).

Dar 65 automobilių, kurie galėjo būti pavogti Baltarusijoje ar Rusijoje, pasieniečiai išvis neįleido į Lietuvą. Mat per ES išorės sieną važiuojančios Rusijoje ir Baltarusijoje ieškomos vogtos transporto priemonės, kurių duomenys įtraukti į Interpolo duomenų bazę, gali būti neįleidžiamos į Lietuvą, jei neatitinka tam tikrų Šengeno sienų kodekse išdėstytų sąlygų ir tai kelia grėsmę viešajai tvarkai, vidaus saugumui, visuomenės sveikatai ar pan. Tokiais atvejais Lietuvos pasieniečiai ikiteisminių tyrimų nepradeda, Rusijoje ar Baltarusijoje vogtiems automobiliams tiesiog neleidžia įvažiuoti į Lietuvą.

Kiekvienu atveju apie tokį neįleidimo faktą informuojami kitoje sienos pusėje veikiančiuose punktuose dirbantys Rusijos ar Baltarusijos pareigūnai, kuriems grąžinamos ir tokios mašinos, ir jų vairuotojai. Taip pat apie šiuos automobilius VSAT pareigūnai praneša paieškos iniciatoriui ir neįleistos transporto priemonės savininkui (valdytojui).

Iš viso pernai pasieniečiai sulaikė 107, įtariama, vogtus automobilius (dažniausiai nuvarytus Vokietijoje). Pagal markes daugiausiai sulaikyta „Mercedes Benz“ ir BMW. Dar 65 tokios mašinos iš Baltarusijos ir Rusijos visai nebuvo įleistos į Lietuvą.