„Tai, kas vyksta, yra bardakas“, – ne kartą trečiadienį Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjams pakartojo S. Velečka. Jį teismas apklausė nuotoliniu būdu – „Agurkas“ kalbėjo iš Lukiškių TIK įrengto specialaus apklausos kambario, teisėjai jį stebėjo per teismo salėje įrengtus televizorius.

Į teismą S. Velečka kreipėsi prašydamas panaikinti Kalėjimų departamento vadovo dar 2014 m. rugpjūtį priimtą sprendimą – nors „Agurkinių“ nusikalstamo susivienijimo baudžiamoji byla yra nagrinėjama Klaipėdos apygardos teisme, jo lyderį nutarta laikyti Vilniaus centre esančiame Lukiškių TIK, o ne Kauno ar Šiaulių tardymo izoliatoriuose, kurie yra arčiau Klaipėdos. Ne tik arčiau – šiose įkalinimo įstaigose yra gerokai geresnės kalinimo sąlygos.

S. Velečka sako, kad dėl dažnų etapavimų į Klaipėdą jis yra kankinamas, taip pat pažeidžiamos jo teisės, nes tai, kas dabar vyksta, yra „didžiulis bardakas“.

„Kalinimo sąlygos Lukiškėse yra labai prastos, kai neseniai buvo šalčiai, mano kameroje tebuvo 8-9 laipsniai šilumos“, – sakė jis.

„Agurkinių“ lyderis pasakojo, kad į Klaipėdą, kur vyksta baudžiamosios bylos nagrinėjimas, yra etapuojamas du arba tris kartus per mėnesį – visą laiką išvykdamas iš Lukiškių jis pagal galiojančią tvarką privalo pasiimti visiškai visus savo daiktus. „Taip ir važinėju su maišais“, – sakė jis.

Kalinių konvojavimas prasideda 6 val., iš karto po pusryčių – suimtiesiems į kelionę, kuri trunka net 12 val., yra išduodamas maisto lauknešėlis.

„Duoda du kiaušinius, dvi riekeles duonos ir du ar tris buteliukus vandens, o kai atvažiuojame į Klaipėdą, laikrodis rodo 21 val., valgyti jau negauname“, – piktinosi jis.

Anot S. Velečkos, kelionė taip ilgai užtrunka, nes pakeliui kiti kaliniai yra etapuojami ir į Kauno, ir į Šiaulių izoliatorius.

„Kai važiuojame su tomis mašinomis, pavyzdžiui, vasarą neveikia kondicionieriai, būna labai karšta, kūnu teka prakaitas, taip pat negalime nueiti į tualetą kada norime – mus išleidžia minutei tik Kaune ir Šiauliuose, o ką daryti, jeigu nori anksčiau? – kalbėjo „Agurkinių“ lyderis. – Yra bardakas, nes žmonės išsitraukia buteliukus, maišiukus ir reikalus prie visų atlieka į juos. Visi galvoja, kad mes prašome išskirtinių sąlygų, tačiau taip nėra – mes tik norime, jog su mumis elgtųsi kaip su žmonėmis.“

Nors ir kreipėsi į teismą, bet S. Velečka įsitikinęs, kad nei jo, nei kitų kalinių problemos niekam nerūpi.

„Ir teismams šie dalykai neįdomūs, teismai vyksta tik dėl akių, tai – bardas, baisu“, – savo tiesą rėžė suimtasis, pažymėjęs, kad etapavimo metu šunys turi geresnes sąlygas, nei dar nenuteisti žmonės.

S. Velečka mano, kad niekas nenukentėtų, jeigu jis iki teismo nuosprendžio paskelbimo būtų laikomas ne Lukiškėse, o Kauno tardymo izoliatoriuje – prieš suėmimą jis gyveno Kaune, todėl jo artimiesiems taip pat būtų patogiau, jeigu jie čia jį galėtų lankyti. Tiesa, jo žmonai, buvusiai dainininkei Marinai Bui-Velečkienei jau tektų važiuoti į Kauną, nes ji gyvena Vilniuje.

„Manau, kad man daromas spaudimas – sako, kad Šiauliuose vietų nėra, todėl negali ten manęs laikyti, o juk Lukiškėse niekada jų nebuvo, bet vis tiek esame laikomi“, – „Agurkas“ įsitikinęs, kad situacija pasikeistų, jeigu pareigūnai, kurie rūpinasi kaliniais, suimtiesiems už netinkamas kalinimo sąlygas kompensacijas mokėtų iš savo kišenės, o ne iš valstybės biudžeto.

„Jiems dabar neįdomu, štai, mano draugas pasėdėjo Lukiškėse ir jau 10 tūkst. prisiteisė“, – sakė jis.

„Manau, kad S. Velečka yra kankinamas tokiomis konvojavimo sąlygomis, taip pažeidžiamas jo orumas“, – „Agurkinių“ lyderį papildė jam atstovaujantis advokatas Kristupas Ašmys. Pasak jo, S. Velečka tik siekia, kad būtų perkeltas iš Lukiškių, o žalos už galimai neteisėtus veiksmus net neprašo priteisti.

Tačiau su tokiais suimtojo reikalavimais nesutinka Lietuvos kriminalinės policijos biuras (LKPB). Jo atstovė Aušra Gecevičienė teismui nurodė, kad sprendimą S. Velečką laikyti Lukiškėse priėmė Kalėjimų departametas.

„Čia departamento diskrecijos teisė paskirstyti, kur kaliniai turi būti laikomi, manau, ši teisė neturėtų būti varžoma, manau, priimtas sprendimas yra teisėtas ir pagrįstas“, – pareigūnė pažymėjo, kad S. Velečka net neturėjo teisės skųsti Kalėjimo departamento sprendimo.

Tiesa, ji neslėpė, kad pareigūnai Kalėjimų departamento prašė S. Velečką laikyti Lukiškėse – esą jis siekia paveikti vieną grupuotės narį, sutikusį bendradarbiauti su teisėsaugininkais.

Bet tokie teiginiai tik dar labiau įsiutino S. Velečką – esą tas pats kalinys taip pat yra laikomas Lukiškėse, su juo šis gali bendrauti etapavimo į Klaipėdos teismą metu, nes jis taip pat vežamas tame pačiame kalinių autobuse. Be to, su juo „Agurkas“ gali pasikalbėti ir teisme, kai yra uždaromas į vadinamąjį „boksą“.

„Čia grynai daromas spaudimas“, – sakė S. Velečka.

Ar pagrįstai jis yra laikomas Lukiškių, o ne Kauno ar Šiaulių izoliatoriuose, teismas žada paskelbti po savaitės. Jeigu sprendimas S. Velečkai ir būtų palankus, tačiau iš Vilniaus centre esančios įkalinimo įstaigos jis iškeltas būtų dar negreitai – sprendimą būtų galima skųsti apeliacine tvarka Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. O kol teisėjai bylą išnagrinės, praeis daug laiko – vien pirmosios instancijos teismo posėdžio reikėjo laukti metus.

„Agurkinių“ byla dra nagrinėjama Klaipėdoje – kaltinimai yra pateikti 12 asmenų. Jie kaltinami dėl ginkluoto susivienijimo organizavimo, neteisėtu disponavimu labai dideliu kiekiu narkotinių medžiagų, ginklais, šaudmenimis, pasikėsinimo nužudyti, nužudymo.