Baudžiamąją bylą apeliacine tvarka išnagrinėjusi trijų teisėjų kolegija nusprendė pakeisti anksčiau priimtą Klaipėdos apygardos teismo nuosprendį, tačiau dėl to bausmė H. Daktarui nebuvo pakeista – jis kalės iki gyvos galvos.

H. Daktaras buvo išteisintas dėl dvigubos žmogžudystės 1996 metų pavasarį Kaune, kai buvo nušautas verslininkas Sigitas Čiapas ir jo vairuotojas Vincas Varnas.

Išteisindamas H. Daktarą dėl S. Čiapo ir V. Varno nužudymo teismas pažymėjo, kad nužudymo metu Hena buvo laikomas Lukiškėse, vienutėje kameroje, kurią nuolat saugojo ginkluoti pareigūnai, pas jį patekti galėjo tik keli labai svarbūs pareigūnai. Teismas pažymėjo, kad prokurorai neįrodė, kad H. Daktaras būtų davęs nurodymą nužudyti S. Čiapą, visos kilusios abejonės yra taikomos kaltinamojo naudai.

Tačiau nusikalstamo susivienijimo lyderiu laikomas Hena liko pripažintas kaltu dėl kitų labai sunkių nusikaltimų, tarp jų - ir nužudymų. 

H. Daktarui buvo panaikinti kai kurie kaltinimai dėl kitų nesunkių nusikaltimų, nes jau buvo suėję senaties terminai. Tačiau jis liko kaltas dėl Rimanto Ganusausko, pravarde Mongolas, nužudymo, nors jo kūnas iki šiol taip ir nesurastas.

H. Daktaras nuosprendį išklausė gana ramiai, tačiau visą laiką laikė suspaudęs rankas ir, atrodo, iš visų jėgų bandė sutramdyti ašaras. Tačiau galop, kol teisėjas Valdimaras Bavėjanas aiškino nuosprendžio motyvus, H. Daktaras neišlaikė ir apsiverkė – vyrui nebeliko jokių šansų išeiti į laisvę.

Anot teismo, H. Daktaras padarė labai sunkius nusikaltimus – ne tik pats organizavo, bet ir dalyvavo atimant gyvybę. „Ši bausmė yra adekvati jo pavojingumui ir asmenybei“, – sakė teisėjas.

Tuo metu H. Daktaro dešiniąja ranka laikomas Egidijus Abarius kalės 20 metų – nematė pagrindo dar labiau ją sugriežtinti.

Teisėjams nekilo jokių abejonių, kad Kaune egzistavo „Daktarų“ nusikalstamas susivienijimas. „Tai pripažino ir pats E. Abarius, be to, byloje yra aibė liudytojų parodymų“, – sakė teisėjas V. Bavėjanas.

Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendis įsiteisėjo iš karto nuo jo paskelbimo, todėl bus pradėtas vykdyti nedelsiant – H. Daktaras Lukiškėse bus perkeltas į kamerą, kurioje laikomi nuteistieji iki gyvos galvos. Tiesa, Hena ir jo advokatas šį nuosprendį dar galės skųsti Lietuvos Aukščiausiajam Teismui (LAT).

Tiesa, nors H. Daktaras skundėsi, kad jam paskyrus įkalinimą iki gyvos galvos, nesudarant galimybės išeiti į laisvę, yra pažeidžiama Europos Žmogaus Teisių Konvencija, tačiau, anot teisėjo, šiuo klausimu Lietuva jau dirba ir netolimoje ateityje turėtų būti pakeisti įstatymai, kuriais nuteistiesiems bus sudaryta galimybė išeiti į laisvę net ir tokiu atveju, jeigu asmuo yra įkalinamas visam gyvenimui. „Priėmus įstatymą jis turės grįžtamąją galią ir H. Daktaras galės juo pasinaudoti“, – pabrėžė teisėjas V. Bavėjanas.

Nuosprendį paskelbę teisėjai nutarė panaikinti turto areštą, kuris buvo taikomas H. Daktaro motinai Jadvygai Daktarienei - namui, žemės sklypams, butui, kirpyklai ir kt.

Išklausyti nuosprendžio „Daktarų“ nusikalstamo susivienijimo lyderiai buvo atvežti iš Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo, juos palaikyti į teismą atvyko apie 20 jų draugų ir artimųjų. Tarp jų ir žmona Ramutė Daktarienė, ir sūnus Enrikas Daktaras.

Daktarų nusikalstamo susivienijimo bylą išnagrinėjęs teismas yra nusprendęs, kad jo dalyviai buvo ginkluoti šaunamaisiais ginklais, sprogmenimis ir sprogstamosiomis medžiagomis, naudotais ir planuotais panaudoti daromuose nusikaltimuose (nužudymuose, turto prievartavimuose, plėšimuose ir kt.).

„Iš grupuotės lyderio veiksmų matyti, kad nusikalstama veikla buvo H. Daktaro gyvenimo būdas. H. Daktaras – labai pavojingas visuomenei ir jo nusikalstamų polinkių pakeisti įprasta kriminaline bausme neįmanoma. Nagrinėtu laikotarpiu nusikalstama veikla taip pat buvo šio vyro gyvenimo būdas“, – paskelbė teismas.

Byloje dėl itin sunkių nusikaltimų buvo 16 kaltinamųjų. Teismas konfiskavo kaltinamųjų turto už maždaug 150 tūkst. eurų, nukentėjusiesiems priteisė apie 60 tūkst. eurų turtinės ir apie 140 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimo.

H. Daktaras dėl aštuonių nusikaltimų, iš kurių du kaltinimai nužudymu, padarymo Klaipėdos apygardos teismo buvo išteisintas, nenustačius, kad jis dalyvavo padarant šias veikas.

E. Abariui teismas skyrė laisvės atėmimą pataisos namuose 20 metų – jis pripažintas vienu iš nusikalstamo susivienijimo kūrėjų ir vadovų, padariusiu tris labai sunkius ir keturis mažiau visuomenei pavojingus nusikaltimus.

Nuosprendį buvo apskundusi ir Generalinė prokuratūra, kuri teismo prašė paskirti su laisvės atėmimu nesusijusią bausmę su teisėsauga bendradarbiaujančiam buvusiam nusikalstamo susivienijimo dalyviui R. Žilinskui.

Teismas jam skyrė realią laisvės atėmimo bausmę. Tuo metu prokuratūra mano, kad kaltę pripažinusiam ir tyrimui padėjusiam R. Žilinskui turi būti skirta švelnesnė bausmė.

Prokuratūra skunde taip pat rašo, kad nuteistieji turi atlyginti tūkstantines proceso - lavonų paieškos, atgabenimo iš užsienio – išlaidas.

Nuosprendį taip pat apskundė E.Abarius, Audrius Gudomskas, Nikolajus Archipovas, Rolandas Zaveckas, R. Žilinskas.

H. Daktaro ir jo grupuotės narių byla teisme nagrinėta nuo 2011 metų gegužės. Pirmąsyk už grotų jis atsidūrė būdamas 19 metų. Suėmimą H. Daktarui teismas skyrė dar 2008 metų gruodžio 24 dieną, tačiau tada „Hena“ pasislėpė. Jis sulaikytas Bulgarijoje, netoli Varnos miesto 2009-ųjų rugsėjį.

Byloje „daktarų“ grupuotės nariams inkriminuoti sunkūs ir labai sunkūs nusikaltimai, padaryti 1993-2000 metais: nusikalstamo susivienijimo dalyvių padaryti nužudymai buvo susiję su įtakos įtvirtinimu, konkuruojančių dėl pelno ar „daktarų“ autoriteto nepaisančių nusikalstamo pasaulio atstovų pašalinimu.

Pareigūnai išsiaiškino, kad susivienijimo dalyviai pasižymėjo geru organizuotumu, buvo apsirūpinę ginklais – disponavo dideliu kiekiu automatų, pistoletų, granatų, sprogmenų. Pagrindinę nusikaltimų dalį sudarė veikos, susijusios su svetimo turto užvaldymu, tai – turto prievartavimai, plėšimai, kurių metu prieš nukentėjusiuosius buvo naudojami šaunamieji ginklai, fizinis ir psichologinis smurtas.