Prokuratūra informuoja, kad į kaltinamųjų suolą sės keturi nuo 25 iki 37 metų amžiaus panevėžiečiai ir vienas 33 metų Kėdainių gyventojas. Dar du analogiškais nusikaltimais įtariami jų bendrai slapstosi, yra paskelbta jų paieška.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, šie asmenys įtariami tuo, kad 2012-2013 metais, veikdami organizuotoje grupėje, organizavo žmonių išvežimą į Vokietiją, kur šie buvo išnaudojami nusikaltimams vykdyti. Kaltinamųjų kėslams netrukdė net grotos – du iš jų galimai šia nusikalstama veikla užsiiminėjo atlikdami bausmę Marijampolės pataisos namuose.

Manoma, kad Lietuvos įkalinimo įstaigose bausmes atliekantys nuteistieji apgaudinėjo Vokietijoje gyvenančius rusakalbius, telefonu pasakodami įprastas pasakėles apie avarijoje sužalotus artimuosius, dėl kurių kaltės nukentėjo kiti žmonės. Neva reikalingi pinigai nuostoliams atlyginti. Šiuos pinigus paimti ir buvo siunčiami iš Lietuvos atvežti vyrai.

Nukentėjusiais šioje byloje pripažinti penki Kėdainių ir Kauno gyventojai, kurių amžius – nuo 25 iki 51 metų. Pasinaudoję prasta jų materialine padėtimi, kaltinamieji vyrams siūlė darbą Vokietijoje. Tačiau ten atsidūrę nukentėjusieji buvo priversti tapti telefoninių sukčių padėjėjais ir vykti pas apgautus asmenis paimti pinigų.

Kai kurie nukentėjusieji į Vokietiją padėti sukčiams buvo vežami ne vieną kartą. Jiems bandant atsisakyti dalyvauti tokioje veikloje, kaltinamieji darė psichologinį spaudimą, grasino susidoroti su jų artimaisiais.

Dalis nukentėjusiųjų vėliau buvo parvežti į Lietuvą, o vienas – paliktas likimo valiai Vokietijoje. Be pinigų, nemokantis kalbos vyriškis grįžo į tėvynę tik tuomet, kai kreipėsi pagalbos į vietos policiją.

Dar vienas vyriškis tapo turto prievartavimo auka – įkalbėję jį vykti į Vokietiją, kaltinamieji jam davė 250 litų asmens tapatybės dokumentams susitvarkyti, tačiau jis to nepadarė. Tuomet, panaudoję psichologinį smurtą, kaltinamieji iš jo išsireikalavo kelis kartus didesnę sumą – 1 tūkst. 200 litų.

„Pastebima tendencija, kad keičiasi prekybos žmonėmis pobūdis. Jei anksčiau dirbti prostitutėmis į užsienį dažniausiai buvo gabenamos merginos ir moterys, tai dabar nusikaltėlių akiratyje vis dažniau atsiduria vyrai, kurie vežami įvairiems nusikaltimams atlikti“, – sako Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Aurelijus Navickas, kontroliavęs ir organizavęs šį ikiteisminį tyrimą. Ikiteisminį tyrimą atliko Panevėžio apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai.