2009 metų gruodį Rokas Einikis, pasinaudojęs vienos siuntų bendrovės paslaugomis, kontrabandos būdu atsiuntė šias medžiagas iš Jungtinės Karalystės į Lietuvą. R. Einikis, pildydamas siuntos dokumentus, nurodė, kad Tomas Ambrazas siunčia žolelių mišinius ir vonios druskas, nors iš tiesų siuntinyje buvo beveik vienas kilogramas psichotropinių medžiagų.

Lietuvos muitinės pareigūnams siunta sukėlė įtarimų, todėl buvo nuodugniai patikrinta. Aptikę draudžiamų medžiagų, Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą, kurį vėliau perėmė Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai.

Kovojant su narkotinių medžiagų plitimu ir vartojimu Europos Sąjungoje naujos psichoaktyvios medžiagos (anglų kalba – „New psychoactive substances“ arba „NPS“) yra viena iš aktualiausių nūdienos problemų. Kasmet sukuriama vis daugiau naujų svaiginančio poveikio medžiagų, kurios nedelsiant paplinta, nes nėra uždraustos. Asmenys, plėtojantys prekybą tokiomis medžiagomis, puikiai žino, kad jų uždraudimas užtrunka, tad naudojasi tuo platindami jas internetu, praneša Generalinė prokuratūra.

Minimu atveju Lietuvoje abi medžiagos nusikalstamos veikos padarymo metu jau buvo uždraustos, tuo tarpu Jungtinėje Karalystėje tuo metu sprendimas dėl draudimo dar nebuvo priimtas.

Lietuvos Respublikos baudžiamasis kodeksas tam, kas neteisėtai platino labai didelį kiekį psichotropinių medžiagų, numato laisvės atėmimą nuo dešimties iki penkiolikos metų, o tam, kas nepateikdamas muitinės kontrolei ar kitaip jos išvengdamas arba neturėdamas leidimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną gabeno psichotropines medžiagas – nuo trejų iki dešimties metų.

Šis apygardos teismo nuosprendis nėra galutinis ir gali būti apskųstas aukštesnės instancijos teismui.

Atnaujinta 2016 m. gegužės 30 d. DELFI, reaguodama į straipsnyje minimo T. Ambrazo laišką, informuoja, kad galutine ir neskundžiama Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) nutartimi jis buvo išteisintas dėl neteisėto disponavimo dideliu kiekiu narkotinėmis medžiagomis bei jų kontrabandos, bet yra nuteistas dėl neteisėto disponavimo psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti (BK 259 str. 2 d.). Už tai jam skirta 25 MGL dydžio (941,5 Eur) bauda.

Pasak teismo, neįrodyta, jog T. Ambrazas dalyvavo padarant nusikalstamas veikas, susijusias su psichotropinių medžiagų kontrabanda. Teismas nustatė, kad R. Einikis vienas neteisėtai disponavo labai dideliu psichotropinių medžiagų kiekiu, kontrabandos būdu šias medžiagas iš Jungtinės Karalystės atgabendamas į Lietuvos Respubliką, išsiųsdamas jas per bendrovę DHL T. Ambrazo gyvenamosios vietos adresu Lietuvoje.

R. Einikiui paskirta šešerių metų laisvės atėmimo bausmė.