Ši baudžiamoji byla buvo atskirta iš kitos baudžiamosios bylos, kurioje trijų asmenų atžvilgiu, prisidėjusių prie šios nusikalstamos veikos įgyvendinimo, jau priimtas Panevėžio apygardos teismo apkaltinamasis nuosprendis, praneša Generalinė prokuratūra.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, kaltinamasis S. L. M. S. veikė tyčia, subūręs organizuotą grupę, turėdamas savanaudiškų paskatų praturtėti parduodant ar kitaip platinant labai didelį kiekį narkotinės medžiagos.

Nenustačius tikslios kaltinamojo buvimo vietos, Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra paskelbė jo paiešką, vyras pagal Europos arešto orderį buvo sulaikytas Olandijoje ir perduotas Lietuvos teisėsaugai. Dėl inkriminuojamų nusikaltimų Olandijos pilietis kaltu neprisipažino, jam paskirta kardomoji priemonė – suėmimas.

Prokuroro kaltinamajame akte nurodoma, kad kaltinamasis 2011 m. galimai kartu su atskirais organizuotos grupės nariais – savo sūnumi Olandijos piliečiu M. B. S., Lietuvos piliečiu V. Š. ir Ispanijos piliečiu R. E. C. – sukūrė planą neteisėtai įsigyti labai didelį kiekį narkotinės medžiagos kokaino, paslėpti jį turistinio autobuso detalėse ir kaip krovinį jūriniu konteineriu kontrabanda išsiųsti iš Olandijai priklausančios Kiurasao salos į Lietuvos Respublikos Klaipėdos jūros uostą, išvengiant muitinės kontrolės, vėliau narkotikus išplatinti ar pervežti išplatinimui į kitas šalis.

Vykdydamas nusikalstamą sumanymą, olandas S. L. M. S. nenustatytomis aplinkybėmis neteisėtai įgijo labai didelį kiekį – 50 kg skysčio su daugiau kaip 26 kg narkotinės medžiagos kokaino, ir paslėpė šią narkotinę medžiagą savo firmai priklausančio apžvalginio turistinio autobuso detalėse. Po to bendraudamas su kitais organizuotos grupės nariais, duodamas jiems nurodymus ir patarimus, toliau vadovavo nusikalstamų veikų vykdymui.

Apie ketinamą įvykdyti nusikaltimą – atgabenti į Lietuvą labai didelį kiekį kokaino, pranešė Vokietijos Federacinės Respublikos Hamburgo prokuratūra, pateikusi Lietuvos Respublikos generalinei prokuratūrai teisinės pagalbos prašymą perimti turistinio autobuso, kuriuo buvo siekiama gabenti kontrabandinę kokaino siuntą, kontrolę. Vokietijos muitinės pareigūnai, patikrinę turistinį autobusą rentgeno aparatu, pastebėjo, kad viena detalė skiriasi nuo kitų – būtent tai ir sukėlė įtarimus.

Slaptos operacijos metu 2011 m. rugpjūčio 28 d. Utenos rajone esančiame kaime ardydami turistinio autobuso detales buvo sulaikyti trys asmenys – Lietuvos, Olandijos ir Ispanijos piliečiai. Du užsienio piliečiai į Lietuvą atvyko būtent tam, kad iš skysčio išgrynintų miltelius, nes toks kokaino maskavimo būdas reikalauja specialių žinių ir įgūdžių.

Abiems ikiteisminiams tyrimams vadovavusio Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro Aleksandro Kazakovo teigimu, sudėtingiausias įtariamųjų sulaikymo momentas – buvo svarbu, kad jis neįvyktų nei per anksti, nei per vėlai. Priešingu atveju įtariamieji galėtų išsiginti nuo atsakomybės už nusikalstamą veiką arba pabėgti ir pasislėpti. Šią užduotį sėkmingai įvykdė Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, kurie vėliau ir atliko ikiteisminį tyrimą abiejose bylose. Kontrabandą organizavę asmenys nustatyti ir sulaikyti bendradarbiaujant su užsienio valstybių teisėsaugos pareigūnais.

2013 m. birželio 21 d. Panevėžio apygardos teismo nuosprendžiu visi trys nusikaltimo vykdytojai buvo pripažinti kaltais ir nuteisti: 38 metų Olandijos pilietis M. B. S. neteko laisvės dvylikai metų, 42 metų Ispanijos pilietis R. E. C. ir 57 metų Lietuvos pilietis V. Š. – vienuolikai metų. Valstybinį kaltinimą teisme palaikė Panevėžio apygardos Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė Nida Grunskienė. Nuosprendis dar nėra įsiteisėjęs, nes buvo apskųstas Lietuvos apeliaciniam teismui.

Didmeninė sulaikytos minėtos narkotikų siuntos kaina juodojoje rinkoje siekia 7 milijonus litų, tačiau gatvės prekyboje, realizuojant tokius narkotikus galutiniams vartotojams, kaina priklausomai nuo medžiagos kokybės padvigubėja arba patrigubėja.

Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse už labai didelio kiekio narkotinės medžiagos gabenimą numatyta laisvės atėmimo bausmė iki 15 metų.