Aktyviau merginos pradėtos gabenti į Didžiąją Britaniją Lietuvai tapus Europos Sąjungos (ES) nare.

Tokius duomenis spaudos konferencijoje penktadienį pateikė Europolo Lietuvos nacionalinio biuro viršininkas Mindaugas Petrauskas.

Lietuvai tapus ES nare Lietuvos ir Jungtinės Karalystės teisėsaugos institucijos pastebėjo aktyvesnę Lietuvos organizuotu nusikalstamų grupuočių veiklą Jungtinėje Karalystėje.

Viena iš tokių grupuočių veiklos sričių - prekyba moterimis iš Lietuvos Jungtinėje Karalystėje, kur merginos dažniausiai tampa albanų organizuotų nusikalstamų grupuočių "nuosavybe".

Pastaruoju metu Didžiosios Britanijos spauda daug rašė apie į albanų grupuočių kontroliuojamą sekso vergiją patekusių lietuvaičių merginų vargus.

Lietuvos ir Jungtinės Karalystės teisėsaugos institucijos, išanalizavusios pradinę žvalgybinę kriminalinę informaciją, pradėjo tikslines operacijas. Jungtinėje Karalystėje tyrimus koordinuoja Nacionalinė kriminalinės žvalgybos valdyba, Lietuvoje - Lietuvos kriminalinės policijos biuras. Tyrimus tarptautiniu mastu koordinuoja Europolas bei Eurojustas.

Tyrimų metu surinkta žvalgybinė kriminalinė informacija atskleidė aktyvius lietuvių ir albanų organizuotų nusikalstamų grupuočių ryšius, prekiaujant moterimis iš Lietuvos bei verčiant jas užsiimti prostitucija Jungtinėje Karalystėje.

"Šiuo metu mums yra žinomos kelios dešimtys moterų iš Lietuvos, kurios tapo prekybos žmonėmis aukomis Jungtinėje Karalystėje. Tačiau norėtume informuoti visuomenę, kad teisėsaugos įstaigos Lietuvoje ir Jungtinėje Karalystėje pradėjo aktyvius veiksmus ir per praėjusį pusmetį Jungtinėje Karalystėje buvo sulaikyta 16 asmenų (11 albanų tautybės, 5 lietuviai). Trys iš jų, albanų tautybės, jau nuteisti 18, 11 ir 9 metų laisvės atėmimo bausmėmis", - spaudos konferencijoje sakė M.Petrauskas. Be to, anot jo, pastarosios operacijos metu buvo sulaikyti keli Lietuvos piliečiai, kurie ketino Jungtinėje Karalystėje parduoti 2 moteris iš Lietuvos.

Šiaulių miesto vyriausiasis policijos komisariatas ir apygardos prokuratūra šią savaitę sulaikė keturis Lietuvos piliečius, kurie įtariami aktyviai dalyvavę minėtos organizuotos nusikalstamos grupuotės veikloje.

Kadangi tyrimai tiek Lietuvoje, tiek Jungtinėje Karalystėje nėra pasibaigę, pareigūnas teigė negalįs pateikti išsamesnės informacijos apie tyrimus ir bendras operacijas.

Šiaulių apygardos prokuratūros prokuroras Ramūnas Dobravolskis spaudos konferencijoje informavo, kad Šiaulių miesto vyriausiajame policijos komisariate atliekamas baudžiamosios bylos tyrimas dėl septynių 16-25 metų merginų, kurios apgaule buvo išvežtos į Angliją ir ten parduotos albanams, vertusiems jas užsiimti prostitucija.

Kai kurios merginos pabėgo ir kreipėsi į Didžiosios Britanijos teisėsaugą.

Vėliau šios merginos buvo deportuotos į Lietuvą. Sugrįžus joms, nusikaltimą tirti ėmė ir Lietuvos pareigūnai.

Kai kuriomis iš merginų pareigūnai domėjosi ir anksčiau, kadangi joms dingus artimieji kreipėsi į policiją.

Antradienį Šiaulių miesto apylinkės teismas 3 mėnesiams leido suimti du asmenis, kurie yra įtariami iš Lietuvos išvežę ir pardavę į Didžiąją Britaniją anksčiau minėtas 7 merginas.

Dar du įtariamieji yra suimti Anglijoje, kur jiems pareikšti įtarimai dėl prekybos žmonėmis.

Kai kurios merginos buvo išvežtos klastojant dokumentus, o nepilnametės - raštiškus tėvų sutikimus. Pagal Lietuvos įstatymus nepilnamečio išvežti į užsienį be tėvų sutikimo negalima.

Pasak pareigūnų, kai kurios merginos žinojo, kad važiuoja dirbti prostitutėmis. Tos, kurios buvo apgautos žadant ledų pardavėjų, indų plovėjų, valytojų darbą, sugrįžusios į Lietuvą kreipėsi į policiją, pranešdamos apie padarytą moralinę ir fizinę žalą.

Europolo Lietuvos nacionalinio biuro viršininko M.Petrausko teigimu, lietuvaitėms netgi buvo pasiūlyti fiktyvūs darbo kontraktai, kuriuos jos pasirašydavo.

"Kai kurios merginos važiavo linksmintis, papromogauti su mažai pažįstamais asmeninis. Dauguma merginų yra asocialios", - sakė prokuroras R.Dobravolskis.

Toje pat spaudos konferencijoje dalyvavęs Jungtinės Karalystės ambasadorius Lietuvoje Colinas Robertsas (Kolinas Robertsas) dėkojo savo vyriausybės ir teisėsaugos vardu Lietuvos policijai už puikų bendradarbiavimą kovojant prieš prekybą žmonėmis.

Pasak jo, Lietuvai tapus ES nare, Lietuvai atsivėrė daugybė galimybių, viena iš jų - laisvė keliauti. Kartu su tuo atsirado naujos rizikos, kuriomis pasinaudoja nusikaltėlių gaujos, siekiančios savų tikslų.

"Nuo praėjusių metų mes gavome informaciją, kad atsirado kriminalinio pobūdžio nusikaltimai, kurie liečia nacionalinius Britanijos interesus, susijusius su lietuvišku elementu. Ir taip pat sužinojome, kad vyksta prekyba žmonėmis ir su tuo susiję lietuviai", - sakė ambasadorius.

Jis patikino, kad Jungtinė Karalystė "labai rimtai" žiūri į prekybą žmonėmis. Pasak ambasadoriaus, Didžiosios Britanijos Nacionalinės kriminalinės žvalgybos valdyboje yra apie 40 pareigūnų, kurie tiria vien tik imigracinius nusikaltimus. Didžiosios Britanijos Nacionalinės kriminalinės žvalgybos atstovai dabar kaip tik lankosi Lietuvoje.

Ambasadorius pažymėjo, kad labai svarbus yra ir prevencinis darbas su jaunimu, informuojant, kokia rizika gresia užsienyje.

Penktadienį C.Robertsas susitinka su vidaus reikalų ministru Gintaru Furmanavičiumi. Be kitų klausimų, jie kalbėsis ir apie prekybą žmonėmis.