Tyrimo metu nustatyta, kad Lietuvoje bei kitose Europos Sąjungos šalyse nuperkami automobiliai buvo registruojami realiai nevykdančių ūkinės-komercinės veiklos bendrovių vardu ir su Lietuvos Respublikos valstybiniais registracijos numeriais išgabenami į Ukrainą, Moldovą, Kirgiziją bei kitas trečiąsias šalis, išvengiant privalomų muito ir pridėtinės vertės mokesčių minėtose šalyse. Prisidengiant fiktyviais sandoriais bei bendrovėmis, sulaikytieji nuslėpė realius mašinų pardavėjus, pirkėjus bei jų vertes ir sudarė nišą šešėlinei naudotų mašinų rinkai atsirasti.

Lietuvoje registruotose įmonėse, transporto priemonės buvo įtraukiamos į buhalterinę apskaitą ir pagal dokumentus buvo įmonės turtas, tačiau piniginių lėšų transporto priemonių įsigijimui nedeklaravo ir privalomųjų mokesčių valstybei nemokėjo.

Kratų metu pareigūnai aptiko stambias neapskaitytų grynųjų pinigų sumas, devynis parengtus išvežimui į trečiąsias šalis automobilius, kurių rinkos vertė viršija 100 tūkst. litų, įvairių bendrovių spaudus, blankų ruošinius bei vadinamąją „juodąją“ apskaitą.

Pareigūnų skaičiavimais, nusikalstamos organizatorių pajamos už tarpininkavimą viršija 250 tūkst. litų. Apgaule išvengtų privalomųjų mokesčių vertė nustatinėjama, tačiau jau dabar aišku, kad žala Lietuvai bei kitoms šalims viršija keletą milijonų litų.

Taip pat vertinant žalingą minėto nusikalstamo verslo poveikį pareigūnai nustatė, kad Lietuvoje įregistruotų automobilių realieji naudotojai užsienyje dalyvavo autoįvykiuose, dėl kurių buvo pripažinti kaltais. Nesant draudimo polisui bei dėl fiktyviai bendrovių vardu įregistruotų mašinų savininkų veiksmų, Lietuvos Respublikos transporto priemonių draudikų biuras ir draudimo bendrovės nepagrįstai gavo reikalavimus atlyginti tūkstantinius nuostolius.

Dėl minėtų faktų atliekamas ikiteisminis tyrimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso, 202 str. „Neteisėtas vertimasis ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla“, 221 str. „Deklaracijos, ataskaitos ar kito dokumento nepateikimas“, 222 str. „Apgaulingas apskaitos tvarkymas“ ir 300 str. „Dokumento suklastojimas ar disponavimas suklastotu dokumentu“.

Įtariamiesiems asmenims gresia laisvės atėmimas iki septynerių metų, taip pat galimi civiliai ieškiniai dėl padarytos žalos atlyginimo. Ikiteisminiam tyrimui vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūra.