Pasaulis mobilizuoja didžiausią visų laikų pagalbos operaciją, kurios tikslas - padėti tiems, kurie išsigelbėjo nuo pražūtingų cunamio bangų, tačiau šiandien stokoja vandens, maisto ir medikamentų.

Pranešama, kad į stichijos sugriautas vietoves iš lėktuvų mėtoma humanitarinė pagalba, kadangi nėra kito būdo pasiekti nukentėjusiuosius.

Sekmadienį smarkūs lietūs ir nauji potvyniai sutrikdė pagalbos tiekimą cunamio nuniokotiems Azijos kaimams. Dėl atogrąžų liūčių humanitarinių siuntų pristatymas nutrauktas šiaurinėje Indonezijos Ačeho provincijoje, kur, oficialiais duomenimis, žuvo pusė iš kol kas patvirtintų 125 tūkst. žmonių.

Užsienio šalys šeštadienį jau pažadėjo du milijardus JAV dolerių paramos. Japonija nusprendė padidinti pagalbos sumą nuo 30 mln. JAV dolerių iki 500 mln. po to, kai sumą padidino Jungtinės Amerikos Valstijos - nuo 35 mln. iki 350 mln. JAV dolerių.

Pasaulio bankas skiria 250 mln. JAV dolerių, Didžioji Britanija - 96 mln., Švedija - 75 mln., Kinija - 60 mln., Prancūzija - 56 mln., Europos Sąjunga - 44 mln.

Žmonės visame pasaulyje cunamio aukoms jau paaukojo milijonus JAV dolerių, kai kada dosnumu pranokdami net savo vyriausybes.

Net Rusijos Beslano miesto, per pasaulį sukrėtusią įkaitų išlaisvinimo operaciją netekusio 330 žmonių (tarp jų - 186 vaikų), gyventojai cunamio aukoms Azijoje ketina paaukoti milijoną rublių (apie 92 tūkst. litų).

Suteikti pagalbą katastrofą išgyvenusiems žmonėms labai sunku, nes didžiulės bangos nuplovė daug kelių, neveikia degalinės, prastai koordinuojamos kariškių, pagalbos organizacijų ir vyriausybių pastangos.

Analitikai apskaičiavo, kad stichinė nelaimė padarė žalos už maždaug 14 mlrd. JAV dolerių, bet dar galimi papildomi verslo ir produktyvumo nuostoliai.

Tačiau, be abejonės, sunkiausia išmatuoti dešimčių tūkstančių, kurie neteko savo artimųjų, skausmą. Teigiama, kad kas trečias katastrofos vienaip ar kitaip paliestas asmuo yra vaikas.

Indonezijos, kurioje siaubinga stichija nusinešė apie 80 tūkst. gyvybių, apie kurias oficialiai patvirtinta, pareigūnai teigia, jog tikrasis žuvusiųjų skaičius gali niekada ir nebūti atskleistas.

Pateikiami negalutiniai oficialūs žuvusiųjų ir sužeistųjų skaičiai:

Bangladešas - 2 žuvusieji; Rytų Afrika - 137 žuvusieji; Indija - 14 480; Indonezija - apie 80 tūkst. žuvusiųjų (iki 100 tūkst. sužeistųjų); Malaizija - 72 žuvusieji (218 sužeistųjų);

Maldyvai - 67 žuvusieji; Mianmaras - 36 žuvusieji (45 sužeistieji); Šri Lanka - 30 tūkst. (17 tūkst. žmonių patyrė įvairius sužalojimus, 5 tūkst. žmonių dingę be žinios); Tailandas - 4 tūkst. 812 žuvusiųjų.

Šie duomenys paremti oficialių šaltinių ir vietos žiniasklaidos komentarais. Gauti informacijos apie sužeistuosius iš visų nukentėjusiųjų valstybių nepavyko, tačiau manoma, kad sužalotųjų skaičius viršys žuvusiųjų.

Vis daugiau žmonių po katastrofiško cunamio dingusių artimųjų ir draugų ima ieškoti internete. Tokios pagalbos agentūros, kaip Raudonasis Kryžius ir "Oxfam", yra paprašiusios aukoti lėšų. Tai galima greitai padaryti internete, atsivertus tinklalapius http://www.redcross.org.hk ir http://www.oxfam.org.hk.

Lietuvos nevyriausybinės oganizacijos ragina visuomenę padėti nukentėjusiesiems nuo pražūtingo cunamio Pietryčių Azijos šalyse.

 • Naujieji dešimtyse valstybių prasideda gedulingai
 • Šri Lankoje vagiami ir darkomi aukų kūnai
 • Rusijos tarnybos praneša apie naujus žemės drebėjimus
 • Indonezija kitą savaitę rengia viršūnių susitikimą
 • Užsienio valstybės skiria milijonines sumas
 • Žuvusiųjų skaičius artėja prie 150 tūkst.

  Naujieji dešimtyse valstybių prasideda gedulingai

  Foto: AFP/Scanpix

  Naujieji metai dešimtyse ne tik Azijos, bet ir Europos valstybių sutinkami ne su tradiciniais fejerverkais, o su maldomis už žuvusiuosius stichijos nusiaubtame Pietryčių Azijos regione ir tuos, apie kuriuos kol kas nėra jokių žinių.

  Švedija, Norvegija, Suomija ir Vokietija 2005-uosius pasitiks su iki pusės stiebo nuleistomis vėliavomis.

  Švedijos vyriausybei patvirtinus, kad Pietryčių Azijoje be žinios dingo 3 tūkst. 500 jos piliečių, Švedija tapo labiausiai nuo cunamio nukentėjusia Europos šalimi.

  Prie Estijos, kurios 3 piliečiais paskeblti dingusiais be žinios, valstybinių įstaigų sausio 1 dieną bus iškeltos gedulo vėliavos.

  Paryžiuje, Eliziejaus laukuose, pagerbiant žuvusiuosius medžiai buvo uždengti juodu krepu. Tradiciškai šiame bulvare Naujųjų metų išvakarėse vaikštinėja tūkstančiai paryžiečių.

  Sidnėjuje susirinkę žmonės ir pasaulinė televizijos žiūrovų auditorija prieš pirmąjį fejerverką buvo paraginti tylos minute pagerbti cunamio aukas.

  Tarp miestų, atšaukusių Naujųjų metų šventimą, yra Bolonija ir Turinas. Neapolis, Bolcanas, Paduva ir Beneventas atsisakė tradicinių fejerverkų.

  Vokietijai išgyvenant didžiausią tragediją nuo Antrojo Pasaulinio karo laikų, netoli Berlyno Brandenburgo vartų, kur Naujųjų metų išvakarėse suplūsta milijonai žmonių, plevėsavo iki pusės stiebo nuleistos vėliavos.

  Šalies Vyriausybė pranešė, kad per katastrofą žuvo 34 jos piliečiai, o "daug daugiau nei 1 tūkst." tebėra dingę.

  Norvegus, kurių maždaug pusė tūkstančio laikomi dingusiais be žinios, vyriausybė paragino švęsti santūriai.

  Viduržemio jūros sala Kipras taip pat atsisakė švęsti Naujuosius metus ir tuos pinigus, kuriuos būtų išleidęs šventiniams renginiams sostinėje Nikosijoje ir Limasolio uostamiestyje, nusprendė skirti pagalbos fondams. Nikosija paragino Kipro gyventojus laikrodžiui mušant vidurnaktį uždegti žvakutes.

  Europos Sąjungai pirmininkaujantys Nyderlandai penktadienį paragino trimis tylos minutėmis visoje ES sausio 5 dieną pagerbti šimtus tūkstančių Aziją nusiaubusio žemės drebėjimo ir cunamio aukų.

  Šri Lankoje vagiami ir darkomi aukų kūnai

  Foto: EPA-ELTA

  Šri Lankoje, kur aukų skaičius gali siekti apie 29 tūkst., iš ligoninių vagiami ir skausmo prislėgtiems giminaičiams "pardavinėjami" cunamio aukų kūnai, be to, papuošalų vagys nupjausto lavonams pirštus ir ausis.

  Už artimojo, kuris per sekmadienio tragediją žuvo pietiniame Galės mieste, kūną giminės turėjo sumokėti 50 dolerių, pranešė laikraštis "Lankadeepa".

  Pasak jo, ligoninėje į krūvą kraunamus lavonus vagia "žmonių maitvanagiai", kurie vėliau iš giminaičių reikalauja sumokėti didelius pinigus, tvirtindami, kad rado jiems brangaus žmogaus kūną rizikuodami savo gyvybe.

  "Lankadeepa" nurodo, jog kai kurios gaujos už lavonų paiešką reikalauja iki 100 dolerių (250 litų).

  Masinėse kapavietėse jau palaidoti tūkstančiai žmonių, o vyriausybė skuba nustatyti žuvusiųjų tapatybę, kad šeimoms galėtų perduoti palaikus. Kol kas pasirodė pranešimų tik apie vieną klaidingai nustatytos tapatybės atvejį ir vieną šeimą, paėmusią ne to žmogaus lavoną.

  Policija taip pat pažymėjo gavusi pranešimų apie apiplėštas humanitarinės pagalbos kolonas ir visiems, kam tik reikia, pasiūlė ginkluotą palydą.

  Rusijos tarnybos praneša apie naujus žemės drebėjimus

  Foto: EPA-ELTA

  Rusijos nepaprastųjų situacijų ministerija (NSM) praneša, kad Pietryčių Azijos regione tebegresia naujų žemės drebėjimų ir cunamių pavojus. Be to, Rusija praneša, po sekmadienį Pietryčių Aziją nusiaubusio cunamio 80 Rusijos piliečių laikomi dingusiais be žinios.

  Rusijos mokslų akademijos geografijos tarnybos duomenimis, praėjusią parą Indijos vandenyno akvatorijoje užfiksuota 17 požeminių smūgių, kurių galingumas buvo nuo 2,5 iki 6 balų stiprumo pagal Richterio skalę, nurodoma penktadienį išplatintame NSM pranešime.

  Žemės drebėjimas, kurio galingumas epicentre siekė 5,5 - 6 balų, ketvirtadienį užfiksuotas Indijos vandenyne, už 115 km į vakarus nuo Indonezijos Banda Ačeho miesto. Tokio pat stiprumo žemės drebėjimas įvyko ketvirtadienio vakarą 75-ajame kilometre į pietryčius nuo Indijos Batango miesto.

  Indonezija kitą savaitę rengia viršūnių susitikimą

  Indonezija penktadienį paskelbė sausio 6-ąją surengsianti tarptautinį viršūnių susitikimą, kurio tikslas - užsitikrinti didesnę pagalbą po cunamio, sėjusio mirtį visame Indijos vandenyno regione, ir aptarti atstatymo poreikius.

  Užsienio reikalų ministras Hassanas Wirajuda sakė, kad bus pakviesti nuo cunamio nukentėjusių valstybių vadovai ar ypatingieji jų atstovai, taip pat - svarbių donorių ir tarptautinių organizacijų pareigūnai.

  "Šio susitikimo tikslas - sustiprinti bendrus įsipareigojimus dėl skubios pagalbos ir dėl vėlesnio nukentėjusių šalių atstatymo", - sakė jis.

  Pasak H.Wirajudos, tikimasi, kad dalyvaus atstovai iš 10 Pietryčių Azijos valstybių asociacijos (ASEAN) narių, taip pat - Kinijos, Japonijos, Pietų Korėjos, Indijos, Šri Lankos, Australijos, Naujosios Zelandijos ir Jungtinių Valstijų.

  Taip pat pakviestos Jungtinės Tautos, Pasaulio bankas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Azijos plėtros bankas ir Europos Sąjunga.

  Užsienio valstybės skiria milijonines sumas

  Cunamio bangos nusinešė 24 valstybių piliečių gyvybes. Duomenys apie žuvusiuosius užsieniečius įvairuoja. Vienais duomenimis, žuvo 212 užsienio turistų, tačiau pranešama, kad vien Tailande žuvo mažiausiai 435 užsieniečiai. Beveik nebeliko vilčių rasti apie 5 tūkst. turistų, iš kurių pusė švedai ir vokiečiai.

  Prancūzija penktadienį paskelbė, žuvusių jos piliečių skaičius gali siekti 250, nors kol kas oficialiai skelbiama, kad per gaivalinę nelaimę 22 prancūzai žuvo ir dar 96 dingo. Prancūzija neturi jokių žinių apie maždaug 560 prancūzų turistų, kurie buvo Pietryčių Azijoje, kai sekmadienį jos pakrantes nusiaubė cunamio bangos.

  Trys Estijos piliečiai pripažinti dingusiais be žinios, dar apie du Estijos gyventojus kol kas nėra jokių žinių.

  Stichijos paliestos valstybės skiria milijonines sumas nuo cunamio nukentėjusiam regionui.

  Foto: Scanpix

  Pinigai bus skiriami tarptautinėms humanitarinės pagalbos organizacijoms, kurios nukentėjusiesiems nupirks maisto, antklodžių ir medikamentų bei pratęs gelbėjimo darbus.

  Vokietija siūlys Europos Sąjungai (ES), kad pagalba nukentėjusioms nuo cunamio Pietryčių Azijos valstybėms būtų teikiama turtingiausioms pasaulio šalims su jomis pasirašant dvišales "partnerystės" sutartis, pareiškė kancleris Gerhardas Schroederis.

  "Kiekviena didžioji industrinė pasaulio valstybė turėtų prisiimti atsakomybę už kiekvieną nukentėjusią šalį", - savo naujametiniame kreipimesi į tautą sakė G.Schroederis.

  Foto: EPA-ELTA

  Pasak kanclerio, šis cunamis - "didžiausia gamtos katastrofa žmonijos atmintyje". Jis pridūrė, jog savo pasiūlymą apsvarstyti pateiks ES valstybėms narėms.

  Kalboje nebuvo aiškiai nurodyta, ar omenyje turėtos tik ES narės, ar ir blokui nepriklausančios valstybės.

  Žuvusiųjų skaičius artėja prie 150 tūkst.

  Žemės drebėjimo ir jo sukelto cunamio aukų skaičius Pietryčių Azijoje jau artėja prie 150 tūkstančių. Tai penktadienio vakare Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke pareiškė JT nepaprastosios pagalbos stichijos nusiaubtoms šalims koordinatorius Janas Egelandas (Jan Egeland).

  Pasak JT atstovo, patvirtintas aukų skaičius jau netrukus gali pasiekti 150 tūkstančių, bet kartu jis pabrėžė, jog tikslūs duomenys dar nėra žinomi.

  "Matome, kad aukų skaičius tikriausiai artėja prie 150 tūkstančių. Daugelis jų tenka Indonezijai, konkrečiai - Ačeho provincijai, bet duomenys iš ten yra neišsamūs dėl logistikos sunkumų. Todėl oficialus aukų skaičius gali išaugti", - sakė J. Egelandas.

  Jis įspėjo, kad galutinis aukų skaičius gali taip ir likti nežinomas. "Niekada nesužinosime galutinio, visiškai tikslaus aukų skaičiaus, kadangi daug žvejų ir ištisų kaimų tiesiog dingo, ir mes neturime galimybių nustatyti, kiek žmonių ten buvo", - pabrėžė pareigūnas.

  Patvirtintas bendras kataklizmo, nusiaubusio Azijos šalis antrąją Kalėdų dieną, aukų skaičius nepaliaujamai, beveik kas valandą, didėja. Pasak kai kurių šaltinių, jis gali pasiekti net kelis šimtus tūkstančių, kai bus gauti konkretūs duomenys iš atokiausių rajonų, pirmiausia iš Indonezijos Sumatros salos šiaurinių ir vakarinių pakrančių, kurios buvo arčiausiai žemės drebėjimo epicentro.

  Galutinis sekmadienį Tailandą nusiaubusio cunamio aukų skaičius sudarys 7-8 tūkstančius žmonių. Tai šeštadienį šalies sostinėje Bankoke paskelbė premjeras Thaksin Shinawatra.

  Savaitinėje kalboje per radiją vyriausybės vadovas pareiškė, kad tūkstančius žmonių, iki šiol laikomų dingusiais be žinios, tikriausiai reikės priskirti prie žuvusiųjų.

  "Tailande galutinis žuvusiųjų skaičius greičiausiai sieks 7-8 tūkstančius. Manau, jog rasime dar daug žmonių palaikų", - pasakė T. Shinawatra.

  Šri Lankoje pasigendama maždaug 14 tūkst. žmonių ir pareigūnai mano, kad galutinis žuvusiųjų skaičius gali viršyti 40 tūkst.

  Indonezijos ambasadorius Malaizijoje Rusdihardjo pareiškė, kad cunamio aukų skaičius Indonezijoje gali siekti 400 tūkst. Pasak jo, yra dar nukentėjusių rajonų, į kuriuos gelbėtojams kol kas nepavyksta patekti.

  Pagalbos agentūros perspėjo dėl dar vienos mirčių bangos, nes sekmadienio cunamio nusiaubtose šalyse, esančiose Indijos vandenyno pakraščiuose, gali kilti ligų epidemija.

  Foto: AFP/Scanpix

  Ši tragedija, kurią išgyvena žmonės visame pasaulyje, ištiko Naujųjų metų išvakarėse. Populiariuose Indijos vandenyno kurortuose dingo maždaug 5 tūkst. užsienio turistų, daugiausia - europiečių, ir viltys rasti juos gyvus blėsta.

  Ženevoje įsikūrusio Raudonojo Kryžiaus interneto svetainė, kuri buvo atidaryta siekiant padėti artimiesiems gauti informacijos apie tragediją išgyvenusius žmones, iš dalies nefunkcionavo, nes per pirmąsias 24 valandas joje bandyta apsilankyti 650 tūkst. kartų.

  Foto: EPA-ELTA

  Sekmadienio žemės drebėjimą, kurio stiprumas buvo 9 balai pagal Richterio skalę, ir neregėtą cunamį išgyvenusiems žmonėms lengviau atsikvėpti neleido dešimtys pakartotinių požeminių smūgių. Sekmadienio drebėjimas buvo stipriausias per 40 pastarųjų metų, o jo sukeltas cunamis niokojo pakrantes nuo Indonezijos iki Afrikos.

  Ketvirtadienį po vieno pakartotinio smūgio Indijos vyriausybei paskelbus naujo cunamio pavojų, panikos apimti gyventojai bėgo iš pakrantės rajonų, o Tamilnado valstijos miestuose buvo nutrūkęs pagalbos teikimas.