Rašalu rankų jau nesitepa

Bankomatai plėšiami seniai – turbūt nuo tada, kai jie atsirado. Prieš kelerius metus vagysčių iš bankomatų itin padaugėjo. Krizės kamuojamoje šalyje didėjo nusikalstamumas, o bankomatai, kaip greitas pasipelnymo šaltinis, vis dažniau tapdavo vagių grobiu. Policija ir bankininkai buvo priversti ieškoti naujų pinigų apsaugojimo būdų.

Tuomet Policijos departamento, Lietuvos kriminalinės policijos biuro atstovų ir Lietuvos bankų asociacijos prezidento Stasio Kropo iniciatyva bankomatuose pradėta montuoti seifų įranga su rašalu. Vagims bandant išplėšti bankomatą, suveikdavo signalizacija ir sprogdavo rašalo kapsulė.
Banknotai nusidažydavo mėlynais, specifinį kvapą skleidžiančiais dažais. Lietuvos bankų asociacijos prezidento teigimu, ilgapirščiams dingdavo noras plėšti pinigus iš bankomatų, nes sugadintų banknotų nebuvo įmanoma panaudoti – jų tiesiog niekas nepriimdavo.

Tačiau vagys rado būdą, kaip iš bankomatų pinigus paimti sveikus ir nesuteptus. Kam plėšti bankomatą, jei jį galima pavogti?! Tipinis scenarijus toks: vagių automobilis taranuoja banko ar prekybos centro pastatą ir pagrobiamas bankomatas. Tuomet automobilis, kaip įkalčių liudininkas, yra sudeginamas. Į iš anksto paruoštą kitą automobilį dedamas bankomatas ir važiuojama į nuošalią vietą. Ten bankomatas išardomas, patenkama į seifą ir pavagiami pinigai.

Turbūt viena geriausiai suplanuotų bankomato vagysčių padaryta prieš mėnesį Kaune. Tuomet grupė nusikaltėlių iš Jonavos gatvėje esančio prekybos centro (PC) „Šilas“ pagrobė SEB bankui priklausantį bankomatą.


Identiškos vagystės Kaune

Išpuolis įvykdytas ankstų spalio 5-osios rytą, apie 4 val., kai eismo intensyvumas mažiausias. Vogtu automobiliu taranavę stiklinę parduotuvės sieną nusikaltėliai pateko į PC vidų ir pagrobė bankomatą. Jį vagys įkėlė į kitą iš anksto paruoštą transporto priemonę ir paspruko. Automobilį „Mercedes Benz 230“, kuriuo taranuotos PC durys ir išvilktas bankomatas, vagys padegė.

Ugniagesiams atvykus 24 metų senumo automobilis degė atvira liepsna. Nusikaltėliai jį sudegino naikindami įkalčius, pirštų antspaudus ir kvapų pėdsakus. „Atrodo, vagys siekė pirmiausia atkreipti apsaugininkų dėmesį į liepsnojantį automobilį. Kol apsauga susivokė, kas vyksta iš tikrųjų, nusikaltėliai paspruko“, – pasakojo PC „Šilas“ atstovas Vytautas Dobrovolskas.

Pagrobę bankomatą nusikaltėliai keliu Kaunas–Vilnius spruko link sostinės. Pavažiavę kelis kilometrus už Kauno riboženklio miško keliuku pasuko link Kauno marių. Vagys šią atokią ir lengvai pasiekiamą vietą šalia judraus kelio buvo nusižiūrėję iš anksto. Miške bankomatas buvo išardytas, nusikaltėliams pavyko išlaužti jo seifą ir pagrobti pinigus. Tą pačią dieną nusikaltėlių vairuotas automobilis buvo rastas netoli Kauno, Kaišiadorių rajone esančiame miške.

Pasak policijos pareigūnų, tai buvo pirma bankomato vagystė Kaune. Tačiau antros ilgai laukti nereikėjo. Po trijų savaičių, spalio 26 d., laikinojoje sostinėje vėl buvo pavogtas bankomatas. Vagystė beveik niekuo nesiskyrė nuo pirmosios.

Taikinio vieta pasirinktas PC „Rimi“ Aukštųjų Šančių mikrorajone, pavogtas „Swedbank“ bankomatas, kuris tuščias rastas viename Prienų rajono miške. Visos kitos vagystės detalės identiškos pirmajai. Kai kurie Kauno policijos pareigūnai spėja, kad tai tos pačios plėšikų gaujos darbas.

Dažų kapsulės nesprogsta

Na ir protingi tie vagys, ar ne? Net skubėti nereikia – sėdi sau miške ir rakinėji bankomatą, kol galų gale išardai ir pinigai jau tavo kišenėje... O Lietuvos angelams sargams retai pavyksta vagis sugauti.
Pasak Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Komunikacijos skyriaus vyriausiosios specialistės Linos Nemeikaitės, bankai turi savo apsaugos priemones nuo vagių. „Policija gali bendradarbiauti, padėti užtikrinti saugumą, tačiau bankai patys sprendžia, kokiais būdais jiems saugotis. Kodėl pavogus bankomatą nesprogsta rašalo kapsulė, mes nežinome“, – sakė L.Nemeikaitė.


SEB banko grupės ryšių su žiniasklaida vadovas Arvydas Žilinskas sakė negalintis greitai pasakyti, kodėl pavogtuose bankomatuose nesuveikia rašalo kapsulės. Pažadėjęs atsakymą pateikti iki pirmadienio vakaro, banko atstovas pratylėjo.
Bankomatai vagiami ne tik Kaune. Tokio pobūdžio nusikaltimai jau fiksuoti Vilniuje, Klaipėdoje, Mažeikiuose, Akmenėje, Garliavoje, Šventojoje, Ventoje (Akmenės r.), Ramygaloje (Panevėžio r.) ir kitur. Pastaruoju metu Lietuvoje vos ne kas mėnesį pavagiamas bankomatas arba bandoma jį pavogti.


Vagysčių iš bankomatų atvejus teisėsaugos pareigūnai atsisako komentuoti, bet leidžia suprasti, kad daugelyje bankomatų neįdiegta pažangiausia apsauga.