Kol Kėdainių rajono ūkininkas vis dar ieško vasarą pavogto kombaino, kainavusio 665 tūkst. litų, Telšių rajono teisėsauga nesugeba ištirti akivaizdžių traktoriaus „John Deere“ vagystės įrodymų. Įtariama, kad Lietuvoje veikia žemės ūkio technikos vagių tinklas.

Nei vagių, nei kombaino


Kėdainių rajono ūkininkas Arvydas Gudžiūnas naktį iš rugsėjo 29-osios į 30-ąją savo angare pasigedo kombaino „Class Tucano 440“. Prieš dvejus metus paėmęs iš banko kreditą, ūkininkas už jį mokėjo 665 tūkst. litų.


Piktadariai iki šiol nesurasti. „Tušti reikalai“, – „Valstiečių laikraščiui“ tyrimą komentavo A.Gudžiūnas. Bet jis viliasi, kad policijai pavyks rasti bent kombainą.
Draudimo bendrovė buvo net pilotą pasamdžiusi su sportiniu lėktuvu, kuris 100 km spinduliu išnaršė apylinkes. Pastebėta 18 panašių kombainų, bet nė vienas jų nepriklausė A.Gudžiūnui.
Žemdirbys nenori tikėti, kad policija nesistengia rasti nusikaltėlių. Juolab kad neseniai žemdirbį jie buvo išsikvietę. „Vyrai dirba, bet rezultatų nėra“, – apgailestavo A.Gudžiūnas.


Aptiko nenuginčijamų įrodymų


„Lietuvos draudimo“ teigimu, tik vieną kartą per pastaruosius keliolika metų užfiksuota panaši vagystė, bet jos atomazga neįtikėtina.
2009 m. spalį iš Vilijos Ramonienės (Seimo nario Jono Ramono žmonos) ūkio angaro Milvydiškių kaime dingo 125 tūkst. Lt kainavęs traktorius „John Deere“. Moteris įtarė, kad traktorių pavogė kaimynas Romas Poškus.


Apgadintą techniką pavyko rasti miške. Draudimas padengė nuostolius, bet teisingumas netriumfavo iki šiol. Traktoriaus kabinoje tyrėjai aptiko dvi nuorūkas. DNR ekspertizė patvirtino – jas paliko R.Poškus.


Ir nors praėjo daugiau kaip vieni metai, ikiteisminį tyrimą kuruojanti Telšių r. apylinkės prokurorė Jūratė Arošienė iki šiol bylos neperdavė teismui.


Vilkina iš paskutiniųjų


Prokurorė J.Arošienė, komentuodama spaudai kitą bylą, kai po maždaug mėnesio tyrimo suabejota, ar prokuratūra nevilkina automobilių vagystės Telšiuose, tuomet sakė, esą „taip teigti būtų per drąsu“. O ką galvoti, kai „John Deere“ traktoriaus vagystės byla trunka dvylika kartų ilgiau?
Prokuratūra pasinaudojo Baudžiamojo kodekso galimybe ir maksimaliai pratęsė tyrimo pabaigą – iki gruodžio mėnesio.


Paklausta, ar neįžvelgia problemos, kad byla iki šiol neperduota teismui, J.Arošienė pasakė, jog problemą matanti. „Reikia nubausti kaltąjį asmenį. Įtariamasis yra vienas, kurį jūs ir nurodėte“, – kalbėjo J.Arošienė.


Pats R.Poškus nepanoro kalbėti su „Valstiečių laikraščiu“.


Kodėl prokuratūra taip vilkina tyrimą, nuspėti nesunku.


Penki tyčiniai padegimai irgi neištirti


R.Poškus jau keliolika metų nuomojasi žemę iš buvusio generalinio prokuroro Algimanto Valantino sesers Stasės Jokšienės vyro Vytauto Jokšo. S.Jokšienė yra įsivėlusi į vadinamąją Samanėlės bylą, kurioje ji figūruoja kaip UAB „Samanėlė“ buhalterė ir kaltinama apgaulingos buhalterijos tvarkymu.


Juk net už išgalvotą Milvydiškių kapinaičių suarimo istoriją teismas R.Poškų įvardijo kaip „sąmoningai suklydusį“.


Be to, po 2005 m. paslaptingai sudegusio apie 500 kvadratinių metrų ploto tvarto V.Ramonienės ūkyje, pas R.Poškų per kratą policija aptiko nelegaliai laikytą šautuvą „Winchester“ ir šovinių. Telšių apskrities Vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pradėtas ikiteisminis tyrimas nebaigtas iki šiol. Tąsyk R.Poškus buvo dviem paroms uždarytas į areštinę.


Atsitiktinai ar ne, bet apylinkėse 2005–2010 m. įvyko dar 4 padegimai. Žmonės įtaria tą patį asmenį, bet Telšių apylinkės prokuratūros vyr. prokuroras Arūnas Gailius atsisakė sujungti padegimus į vieną bylą, nors to prašė nukentėjusieji.


Europoje veikia vagių tinklas


Ar gali taip būti, kad teisėsauga su nusikaltėliais dirba išvien, o Lietuvoje veikia gerai organizuotas žemės ūkio technikos vagių tinklas?


Kad toks tinklas Europoje egzistuoja, abejonių nėra. Pavyzdžiui, Jungtinės Karalystės Nacionalinio mašinų registro (TER) ataskaitoje teigiama, kad vien 2008 m. šalyje buvo pavogti 3 678 technikos vienetai, kurių vertė sudaro apie 36 mln. svarų sterlingų (apie 150 mln. Lt). Tarp pavogtų mašinų – rekordinis traktorių skaičius.


Pasak TER vadovo Timo Purbriko, sunkioji technika parduodama lengviau nei įprastinės transporto priemonės. „Naudotos technikos prekyba – kaip milžiniška pinigų plovimo mašina, o gerai organizuota sistema yra pelningesnė nei prekyba narkotikais, – teigia jis. – Vien kombaino ratas kainuoja 20 tūkst. Lt.“


Spėjama, kad pavogta žemės ūkio technika ir jos dalys realizuojamos Ukrainoje, Rusijoje, Baltarusijoje.


Šalyje klesti nebaudžiamumas


Ar gali būti, kad traktoriaus vagyste įtariamas R.Poškus priklausytų gerai organizuotam nusikaltėlių tinklui? Vargu.


Viena vertus, naujų traktorių ir kombainų vagystės Lietuvoje yra itin retos. Antra vertus, profesionalūs vagišiai nemėto kaimynui į kiemą „ežių“, kuriais prakiurdomos traktorių padangos, ir atvirai negrasina susidoroti.


V.Ramonienės ūkyje gyvenančiai Astai Želvytei skandalingasis kaimynas R.Poškus grasino, esą jai kažkas nutiks, ir vaikas atsidurs vaikų namuose. Moteris kreipėsi į policiją, o drąsuolis suskubo siūlyti atlygį už pareiškimo atsiėmimą.


Tai reiškia, kad vagystės gali turėti skirtingus motyvus, bet esminis klausimas, kada Lietuvoje prasidės tikrasis teisingumo vykdymas, kai niekšai už nusikaltimus bus baudžiami, o ne dangstomi, lieka atviras.


Kategoriškai atmetu įtarimus


Alfonsas Motuzas, Telšių apskrities VPK viršininkas


Traktoriaus vagystės ikiteisminis tyrimas pas mus nevilkinamas. Iš šono gali pasirodyti, kad viskas tarsi aišku, bet bylą kuruojantys prokurorai mato, kad įrodymų nepakanka. Vadinasi, dar turime padirbėti. Tai, kad R.Poškus nuomojasi žemę iš A.Valantino svainio, neturėtų būti siejama su tyrimu. Kategoriškai atmetu bet kokius įtarimus, kurie laužti iš piršto. Juolab kad R.Poškus buvo apklaustas, buvo atlikti ir kiti būtini procesiniai veiksmai, kurių nenorėčiau atskleisti. Spaudimo iš šalies tikrai nejautėme.


Nusikaltėlių tinklui yra visos sąlygos


Julius Sabatauskas, Seimo narys


Nenoriu tikėti, kad policija sąmoningai vilkina tyrimus. Juk kiekvienas tyrimas yra vis kitoks, o žemės ūkio technikos grobimo atvejais apskritai, matyt, sunku nustatyti, kas tai padarė. Kol nėra aišku, kas tai galėjo padaryti, kol nesusekami nusikaltimo pėdsakai, tai šiuo atveju tyrimo laikotarpis yra dar sunkesnis. Žinoma, jei paaiškėja įtariamasis, tada lengviau. O dėl gerai organizuoto žemės ūkio technikos vagių tinklo, tai beveik neabejoju, kad toks voratinklis gali egzistuoti. Prisiminkime, kad ir prabangių automobilių vagių tinklą, kuris nuvarydavo konkretaus modelio automobilius ir juos „eksportuodavo“ į Rusiją bei kitas valstybes. Vadinasi, toks pat tinklas gali egzistuoti ir žemės ūkyje.