Verdiktą ūkininkui paskelbęs Panevėžio apylinkės teismas motyvavo atsižvelgęs į S.Januškos turtinę padėtį – darbdavys teigė iš ūkio didelių turtų nesusikraunantis, praėjusiais metais tegavęs 2950 litų pelno, valstybės jam mokama senatvės pensija tesiekia vos per 500 litų, neseniai ūkininkas patyrė nuostolių – sudegė daržinė su šienu.

Lengvinančia aplinkybe teismas įvertino S.Januškos amžių – pensininkui 76-eri – ir ūkininko poziciją. Jis teisme visiškai pripažino savo kaltę ir teigė nelegaliai darbininkų nebesisamdysiantis.

Tačiau iš karto po tragedijos, kai šiaudų presas jo samdiniui 21-erių Valentinui Audzevičiui nepagydomai sutraiškė abi rankas, ūkininkas gynėsi, neva skurdžiai gyvenantis ir gyvulių nelaikantis jaunuolis šiaudus presavo sau.

Prieš teismą stojęs S.Januška prašė švelnesnės nei numatyta įstatyme bausmės. Ūkininko prašymas liko nepatenkintas teismui neįžvelgus pažeidimą lengvinančių aplinkybių.

Reikia pinigų protezams

Išklausyti sprendimo į teismą atvyko tik V.Audzevičiaus sesuo. Išgirdusi verdiktą moteris išskubėjo į Kauno klinikas parsivežti brolio namo.

Į Garuckus Valentinas sugrįžo gydymo įstaigose praleidęs pusantro mėnesio. Abiejų rankų netekusiam V.Audzevičiui tenka mokytis gyventi iš naujo. Presuojant ūkininko šiaudus volo sutraiškytas rankas jaunuoliui atstoja nuo jo nepasitraukianti draugė Ilona Ragauskienė.

Sulaukę Panevėžio apylinkės teismo verdikto, pripažinusio nelegaliai V.Audzevičių samdžiusį ūkininką kaltu, vaikinas ir jo artimieji pasiryžę žengti kitą žingsnį – teikti teismui civilinį ieškinį dėl žalos atlyginimo. Kiek įvertinti netektas abi rankas, pasak I.Ragauskienės, dar svarstoma.
Pinigai V.Audzevičiui reikalingi rankų protezams. Be jų vaikinas – bejėgis. Tačiau, I.Ragauskienės teigimu, medikų rekomenduojamų vokiškų protezų kaina Valentinui ir jo artimiesiems nepasiekiama – viena tokia dirbtinė ranka kainuoja apie 150 tūkst. eurų.

Pasak I.Ragauskienės, Valstybinė ligonių kasa kompensuoja 10 tūkst. litų, tačiau tik perkant lietuviškus protezus.

Dėl ūkininko samdytų nelegalių darbininkų teismui ieškinį pateikusio Valstybinės darbo inspekcijos Panevėžio skyriaus vedėjas Gintaras Čepas teigė dar negalintis atsakyti, ar skųs sprendimą.

Nubausto ūkininko pozicija irgi nežinoma – į teismą išklausyti nuosprendžio neatvykęs S.Januška į telefono skambučius vakar neatsiliepė.