„Visuomenė, nukentėjusieji ir jų artimieji laukia, kad visus jaudinantys nusikaltimai žmogaus gyvybei būtų kuo greičiau ištirti, todėl vienas pagrindinių prokuroro uždavinių – organizuoti ikiteisminio tyrimo atlikimą per kuo trumpiausius terminus. Tai ypač aktualu tose bylose, kuriose įtariamieji yra suimti, taip pat bylose, kuriose įtariamieji ar nukentėjusieji yra nepilnamečiai. Tokiose bylose ikiteisminis tyrimas turi būti prioritetinis – tokia nuostata įtvirtinta ir papildytame, šiandien įsigaliojančiame, baudžiamojo proceso įstatyme“,- teigia Panevėžio apygardos Labai sunkių nusikaltimų ikiteisminio tyrimo organizavimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Donatas Skrebiškis.

Šių metų birželio 24 d. vakare Kėdainių rajono Pelėdnagių seniūnijos Nociūnų kaimo vienos sodybos kieme Jonines šventę svečiai netikėtai tapo tragiško konflikto liudytojais. Su jaunimu kaime šventęs 17-metis jaunuolis, išgirdęs, kad sodyboje svečiuojasi jo pažįstami, dviračiu atvažiavo pas juos.

Pamatęs, kad tarp svečių yra vienas jo pažįstamas, įžeidęs jį rajono centre rengiamoje ledų šventėje, neblaivus jaunuolis puolė aiškintis santykių. Vaišių dalyviai mėgino juos sutaikyti ir išskirti, tačiau 42 metų vyriškiui nepasisekė išvengti jauno priešininko suduotų ir tą patį vakarą mirtį prišaukusių kelių smūgių į galvą, praneša Panevėžio apygardos prokuratūra.

„Nepilnamečio impulsyvaus smurto išpuolį, pasibaigusį vyresnio žmogaus mirtimi, išprovokavo apsvaigimas nuo alkoholio. Tokių nusikaltimų žmogaus gyvybei ir sveikatai bylų analizė rodo, jog net 90 proc. tokių nusikalstamų veikų padarymui didelės įtakos turi apsvaigimas nuo alkoholio, tai yra baudžiamąją atsakomybę sunkinanti aplinkybė“, - teigia Panevėžio apygardos Labai sunkių nusikaltimų ikiteisminio tyrimo organizavimo skyriaus prokuroras Aurelijus Navickas.

Ikiteisminį tyrimą atliko Kėdainių rajono policijos komisariato pareigūnai, tyrimą kontroliavo, organizavo ir jam vadovavo iš Kėdainių apylinkės kolegų perėmę Panevėžio apygardos prokuratūros Labai sunkių nusikaltimų ikiteisminio tyrimo organizavimo skyriaus prokurorai.

Pirmojo skyriaus vyriausiasis prokuroras D. Skrebiškis priminė, kad šių metų spalio 1 d. įsigaliojusi nauja baudžiamojo proceso įstatymo nuostata dėl ikiteisminių tyrimų atlikimo per kuo trumpiausius terminus nurodo, kad labai sunkių ir sunkių nusikaltimų, tarp jų – nusikaltimų žmogaus gyvybei ir sveikatai, ikiteisminiai tyrimai turi būti atlikti ne ilgiau, kaip per 9 mėnesius.

Įstatymas tam, kas nužudė kitą žmogų, numato laisvės atėmimo bausmę nuo 7 iki 15 metų, tačiau nepilnamečiui negali būti paskirta didesnė, negu 10 metų laisvės atėmimo bausmė.