Vilniaus apygardos prokuratūra pirmadienį apskundė praėjusią savaitę paskelbtą Vilniaus miesto 3-iosios apylinkės teismo nutartį, kuria buvo patenkintas I.Tiomkino prašymas lygtinai atleisti nuo likusios laisvės atėmimo bausmės.

Kol skundo neišnagrinės Vilniaus apygardos teismas, I.Tiomkinas į laisvę neišeis.

Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro Ramučio Jancevičiaus žodžiais, iki šiol nėra duomenų apie tai, kad už grotų būdamas I.Tiomkinas, liaudiškai tariant, "stojo į doros kelią", o tai pagal Baudžiamojo proceso kodeksą esanti būtina išankstinio paleidimo sąlyga. R.Jancevičius Eltai teigė turįs ir daugiau I.Tiomkinui nepalankios informacijos, tik jos turinio atskleisti negalįs.

43 metų I.Tiomkinas už grotų jau yra praleidęs beveik 9 metus. Porą metų jis kalėjo Vokietijoje, penkerius metus - Lukiškių tardymo izoliatoriuje - kalėjime, o pastaruosius metus laikomas Vilniaus 2-uosiuose pataisos namuose.

Bausmės atlikimo laikas skaičiuojamas nuo 1995 metų gegužės mėnesio, kai po tarptautinės paieškos I.Tiomkinas buvo sulaikytas ir įkalintas Diuseldorfo kalėjime Vokietijoje.

Beje, Vilniaus miesto apylinkės prokuratūra I.Tiomkino paleidimui neprieštaravo. Šios prokuratūros skyriaus vyriausiasis prokuroras Nerijus Puškorius pirmadienį Eltai patvirtino jau anksčiau išsakytą nuostatą, kad priešintis I.Tiomkino paleidimui nebeliko prasmės.

"Jis atitinka visus kriterijus, pagal kuriuos asmuo gali būti paleistas į laisvę pirma laiko - pataisos namuose gaudavo tik paskatinimus, rimtų nuobaudų neturėjo. Be to, nelaisvėje I.Tiomkinas išbuvo jau pakankamai didelę bausmės dalį, beveik 9 metus iš 10, o taip ilgai nedaug kas yra išlaikomas. Jo paleidimui ir taip jau daug kartų esame prieštaravę", - aiškino N.Puškorius.

Iš kitos pusės, prokuroro teigimu, net ir panaikinus I.Tiomkinui palankią apylinkės teismo nutartį, jis vis tiek išeitų į laisvę ateinančiais metais. Ir jeigu jau laikytume jį labai grėsminga persona, kyla retorinis klausimas, ar per metus kas nors iš esmės pasikeis.

Praėjusių metų rudenį, kai I.Tiomkinas jau buvo pradėjęs rūpintis lygtiniu paleidimu, generalinis prokuroras Antanas Klimavičius žurnalistams sakė, kad "Timochai" išėjus į laisvę Vilniuje gali prasidėti itin rimtas santykių aiškinimasis. Pareigūnai reiškė nuogąstavimų, kad I.Tiomkino paleidimas gali sukelti gaujų karą, senų įtakos sferų perdalijimą ar naujų atsiradimą.

Vilniaus miesto 3-iosios apylinkės teismui patenkinus I.Tiomkino prašymą, generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis informavo, kad tam ruošdamasi Generalinė prokuratūra kartu su specialiosiomis tarnybomis suplanavo tam tikras priemones.

1997 m. lapkritį Vilniaus apygardos teismas nuteisė I.Tiomkiną už turto prievartavimą ir priklausymą nusikalstamam susivienijimui. Jis taip pat buvo kaltinamas "Respublikos" vyriausiojo redaktoriaus pavaduotojo ir žurnalisto Vito Lingio nužudymu 1993 m. spalio 12-ąją, tačiau šio kaltinimo teisme buvo atisakyta pritrūkus įrodymų.

Teismas savo nuosprendyje I.Tiomkiną apibūdino buvus artimiausiu "Vilniaus brigados" vadeivos Boriso Dekanidzės pagalbininku ir už du sunkius nusikaltimus paskyrė 10 metų kalėjimo, konfiskuojant visą nuteistojo turtą.

I.Tiomkinas buvo pripažintas kaltu dėl to, kad 1993 m. jis prievartavo turtą iš vilniečio verslininko Semiono Dielniko - reikalavo sumokėti 50 tūkst. JAV dolerių arba perduoti prekybos automobiliais verslą. Už šį nusikaltimą buvo nuteistas ir Borisas Dekanidzė, kuriam teismas už V.Lingio nužudymą skyrė išimtinę mirties bausmę.

Po V.Lingio nužudymo I.Tiomkinas dingo. Interpolo kanalais buvo paskelbta jo paieška. Po nuosprendžio paskelbimo B. Dekanidzei prabėgus keliems mėnesiams, nežinomas asmuo paskambino Vokietijos policijai ir pranešė, kad I.Tiomkinas sportuoja vienoje sporto salėje. Ten jis ir buvo sulaikytas. I.Tiomkinas turėjo Graikijos piliečio pasą, išduotą Igorio Temkidžio pavarde.

I.Tiomkino išdavimo procedūra užtruko gana ilgai- susirašinėjimas tarp Lietuvos ir Vokietijos teisėsaugos institucijų tęsėsi beveik dvejus metus.

Jau kalėdamas Lietuvoje, I.Tiomkinas siekė būti perduotas Graikijai ir ten atlikti likusią bausmę, nes esąs šios valstybės pilietis. Tačiau Lietuvos teisingumo ministerija atsisakė I.Tiomkiną išduoti Graikijai.