Trečiadienį DELFI žvalgėsi po Vilniuje įsikūrusį KTC, kuris - kartu su Valstybinės teismo medicinos tarnyba- vieninteliai Lietuvoje atlieka DNR tyrimus. KTC DNR tyrimus atlieka 15 gamtos ar bioinžinerijos mokslų išsilavinimą turinčių specialistų.

„Yra nustatyta, kad kiekvienas žmogus turi tik jam būdingą DNR. Kaip ir pirštų antspaudai individualūs kiekvienam žmogui, taip ir šiandien nėra pasikartojančių tarp gyvenančių žemėje žmonių. Tačiau monozigotinių dvynių DNR vienoda, tad tokiu atveju reikia atlikti papildomus tyrimus“, - DELFI aiškino KTC vadovas Genrikas Nedveckis.

Per metus KTC atlieka apie 2000 DNR tyrimų. Absoliuti dauguma jų atliekama baudžiamosiose bylose - tėvystės ekspertizių atliekama vienetai.

DNR išskiriamas pagal nusikaltimo vietoje rastus biologinius pėdsakus.

DNR nustatymui tinka įvairiausi objektai, ant kurių, yra tikimybė, buvo asmens kontaktas. Padėti nustatyti DNR gali butelis, stiklinė ar puodelis, iš kurio gerta, kažkoks kitas objektas, prie kurio buvo prisiliesta pakankamai ilgai, kad liktų pakankamas kiekis biologinės medžiagos. Būtina sąlyga - turi būti pakankamas medžiagos kiekis. Tačiau yra didelė tikimybė, kad DNR bus išskirtas tik iš lytėjimo.

Jei tyrimas iškart pavyksta ir nereikia jo kartoti, identifikuoti asmenybę galima maždaug per dvi paras. Idealiu atveju DNR tyrimas gali būti padarytas per vieną dieną. Ilgiausiai tyrimas gali trukti kelis mėnesius.

Nustato ir iš kaukolės

Ekspertizei tinka ir plaukas, tačiau jis turi būti išrautas su svogūnėliu. Visgi, pasak G. Nedveckio, jau yra metodų, leidžiančių išskirti DNR pagal nukirptą plauką. Tačiau toks tyrimas brangus ir Lietuvoje kol kas nevystomas.

Mirusio žmogaus DNR galima nustatyti ir po metų, ir po dešimtmečio. „Yra metodas, leidžiantis DNR išskirti iš kaulo“, - sakė G. Nedveckis. Ekspertai ištiria ir atvežtą neatpažinto asmens kaukolę. „Tokiu atveju kraujo pavyzdžiai imami iš artimųjų – tėvo, motinos, brolio, sesers. To mums pakaks pasakyti, kad žmogus, kurio kaukolė pateikta, yra giminaitis, sūnus arba brolis“, - teigė KTC vadovas.

DNR paprasčiausia išskirti iš kraujo, tačiau tinka ir seilių mėginiai. Tačiau gali būti, kad iš pateiktų medžiagų nebus išskirta DNR – tai paaiškėja paskutiniame tyrimo etape. Tokiu atveju tyrimą gali tekti atlikti iš naujo. Tyrime naudojami brangūs aparatai ir reagentai. Vieno mėginio (objekto, dėmės) ištyrimas kainuoja apie 100 Lt.

„Po kablelio tikimybė - 12 nulių – tikimybė labai didelė ir faktiškai iš 6 milijardų šiandien žemėje gyvenančių žmonių šiandien viršija dar kelis kartus“, - apie DNR tyrimo patikimumą kalbėjo G. Nedveckis.

Pirmas DNR tyrimas Lietuvoje atliktas 1997 m.