Tokius rezultatus atskleidė draudimo bendrovės „Lietuvos draudimo“ kartu su Kalėjimų departamentu ir rinkos tyrimų bendrove „TNS Gallup“ atlikta nuteistųjų apklausa.

„Mus nustebinę itin atviri nuteistųjų pasakojimai parodė, kad šventės jiems – pats darbymetis. Absoliuti dauguma apklaustųjų nurodė, kad pagrindinė vagysčių priežastis per šventes – prarastas žmonių budrumas. Ypač tai pastebima jau po Naujųjų metų sutikimo – žmonės vartoja alkoholio, neužrakina buto ar namo durų, todėl prie tokios švenčiančios kompanijos nesunku prisijungti ir vagiui, kuris besilinksminantiems nematant išneša prieškambaryje esančius daiktus: pinigines, rankines, vertingesnius viršutinius drabužius, pavyzdžiui, kailinius. Todėl, nepaisant visuotinio šventiško šurmulio, verta būti budriems“, – komentuoja „Lietuvos draudimo“ Kompleksinių žalų direktorius Gytis Matiukas.

Kitos apklaustųjų nurodytos priežastys, kodėl per šventes vagystės iš būstų suaktyvėja, yra tai, kad žmonės dažniau išvyksta, namai paliekami be priežiūros. Net 53 proc. nuteistųjų apklausos dalyvių atsakė, kad vagiant iš būstų svarbiausia yra žinoti, kada namuose nėra šeimininkų, turėti veiklos planą.

Vagysčių riziką didina ir tai, kad per šventes žmonės namuose laiko daugiau grynųjų pinigų, o būdami svečiuose be priežiūros palieka savo daiktus – rankines, pinigines.

„Lietuvos draudimo“ užsakymu „TNS Gallup“ atliktas nuteistųjų tyrimas yra pirmasis šalyje bandymas į vagystes iš būstų pažvelgti ne aukos, o vagies akimis. Iki šiol nebuvo viešai prieinamos informacijos apie tai, kaip vagys planuoja ir vykdo vagystes iš būstų. Apklausa buvo atlikta įkalinimo įstaigose ir inspekcijose, kur savo požiūrį į vagystes iš būstų ir patirtį atskleidė 386 už šiuos nusikaltimus nuteisti asmenys.

Per šiuos metus vidutinė namų turto vagystės žala išaugo nuo 3,6 iki 4,5 tūkst. litų. Viso per vienuolika 2009 m. mėnesių „Lietuvos draudimas“ užregistravo 484 vagystes iš būstų. Jų padaryta žala siekė 2,2 mln. litų. Palyginti, per visus 2008 metus tokių draudžiamųjų įvykių buvo ženkliai mažiau – 350, o jų žala buvo 1,3 mln. litų.

„Deja, ir paprastomis dienomis šiemet vagysčių registruojame daugiau nei ankstesniais metais. Pavyzdžiui, šį mėnesį apie pavogtus automobilius jau pranešė vienuolika „Lietuvos draudimo“ klientų, tuo tarpų pernai per visą gruodžio mėnesį – devyni. Yra pagrindo prognozuoti, kad per šventes šis skaičius dar šoktels, suaktyvės ir namų turto vagys“, – sakė G. Matiukas.

Šiemet „Lietuvos draudimas“ jau atlygino 168 automobilių vagysčių nuostolius. Pernai per visus metus – 125. Didėjo ir automobilių vagių padaromi nuostoliai. Šiais metais vagystės „Lietuvos draudimo“ klientams padarė 5,8 mln. litų nuostolių, o pernai – 4,6 mln. litų.