Aptikta ir konfiskuota daug archeologinių radinių iš senovinių kapų, konfiskuoti ir nusikaltimo įrankiai – metalo ieškikliai.

Sulaikytieji buvo apsirūpinę profesionalia archeologų įranga, turėjo modernius brangiai kainuojančius metalo ieškiklius, žemėlapius, senovės kapinyno schemą, turėjo tokiam darbus būtinus įgūdžius – buvo specialiai apmokyti. Su ieškikliais aptikę metalo pėdsakų, tą vietą žymėdavo ir iškasdavo kastuvais. Palaidotų senovės kuršių įkapes – kirvius, kalavijus, papuošalus pasisavindavo. Manoma, kad abu sulaikytieji priklauso tokių juodųjų archeologų tinklui, nes jiems vadovauta iš vieno didmiesčio. Juodųjų archeologų grupuotė Vakarų Lietuvoje nevaržomai grobstė senovės kuršių palaidojimus jau 4 metai.

Iškelta baudžiamoji byla pagal Baudžiamojo kodekso 187 straipsnio „Turto sunaikinimas ar sugadinimas“ 2 dalį: „Tas, kas .. sunaikino ar sugadino ... didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčias vertybes, baudžiamas areštu arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

Juodieji archeologai – tai senovinių dirbinių kolekcionieriai arba perpardavinėtojai, ieškantys žemėje esančių senųjų kultūrų dirbinių. Dažniausiai jie ieško senovinių metalo dirbinių, tam naudoja metalo ieškiklius. Tokių nelegalių paieškų bei kasinėjimų metu negrįžtamai sunaikinamas kultūrinis sluoksnis, nes neatliekama mokslinė fiksacija, radiniai patenka į juodąją rinką, pas kolekcininkus, o dažniausiai yra išvežami iš Lietuvos.

Yra trys pagrindinės šių paveldo naikintojų grupės. Monetininkai su paprasčiausiais metalo ieškikliais ieško pamestų senovinių daiktų buvusių kelių kryžkelėse, senųjų karčemų vietose. Kiti, naudodami labai sudėtingą ir brangią aparatūrą specializuojasi senovinių rūsių, bunkerių ir juose esančių daiktų paieškomis bei perpardavimu.

Labiausiai kultūros paveldo objektus žaloja kapinių plėšikai, kurie naudodamiesi profesionaliais metalo ieškikliais perkasa istorinius kapinynus negrįžtamai juos sužalodami.
Iki šiol valstybė neskyrė deramo dėmesio šiam pastaruoju metu nuolat augančiam juodųjų archeologų siautėjimui.

Visuomenės ir paminklosaugininkų pastangomis sulaikyti nusikaltimo vietoje paveldo niokotojai iki šiol sėkmingai išvengdavo ne tik atsakomybės, ar įrankių konfiskavimo, bet nesusilaukdavo net visuomenės pasmerkimo. Prie to prisidėjo ir aplaidus atitinkamų valstybės institucijų darbas.

Be visuomenės pagalbos su šiuo reiškiniu kovoti neįmanoma, nes nelegalūs kasinėjimai dažniausiai vykdomi nuošaliose vietose, po darbo valandų ir savaitgaliais. Pastebėjus žmones su metalo ieškikliais, ar neįprastus kasinėjimus laukuose, prašytume pranešti šiais telefonais: bet kuriuo šviesiu paros metu 8-604-00963; 8-687-14227, arba anoniminiu pasitikėjimo telefonu 8-52778588 palikdami balso pranešimą.