Nukentėjusia pripažinta kaltinamojo sesuo, nepareiškusi broliui jokio civilinio ieškinio, prašė uždaro teismo posėdžio. Ji teigė nesanti pasirengusi iš naujo išgyventi savo šeimos dramos. Nužudytosios artimieji LŽ prasitarė, kad posėdis galėtų būti viešas - tai būtų pamoka kitiems.

Skaudi išpažintis

Seseriai antrino ir į teismo narvą patekęs brolis bei valstybės jam skirta advokatė. Prokuroras, paprašęs perkvalifikuoti teisiamajam pareikštą kaltinimą į dar sunkesnį - motina nužudymo metu buvo bejėgiškos būklės, - tokiems pageidavimams nesipriešino.

Teisėjų kolegija vis dėlto nusprendė nagrinėti bylą viešame posėdyje. Jo metu verkė ir kaltinamasis, ir jo sesuo. Klausytis šios baisios istorijos buvo ir sunku, ir graudu.

Jau pusantrų metų suimtas R.Skromovas jam pateiktų kaltinimų neneigė. Jis pasakojo vieną praėjusių metų kovo pavakarę, grįždamas iš darbo, kaip įprasta, išgėręs raminamųjų vaistų "Tazepam". Tačiau tądien buvo gėręs ir sidro.

Kad vieną kartą neištvers namų pragaro, jis ne kartą buvo užsiminęs ir tuo metu Airijoje dirbusiai seseriai. Anot kaltinamojo, motina vėl rasta išgėrusi ir vėl pasipylė priekaištai "už viską". Kartu su jais ne pirmą kartą nuskambėjo ir įžeidžiantis epitetas "benkartas".

Kaltinamojo teigimu, motinos teroras tęsėsi apie 3 valandas. "Viskas susikaupė - pradedant panašiais išgyvenimais nuo vaikystės. Ir trūko nervai..." - taip to vakaro įvykių kulminaciją apibūdino teisiamasis. Jis kaltinamas sudavęs kirviu jau atsigulusiai miegoti motinai 5 kartus į galvą.

Slegianti praeitis

R.Skromovas pasakojo palaukęs, kol motina užgesins šviesą. Po to pasiėmęs iš prieangio kirvį ir tyliai atsėlinęs į jos kambarį. Prieš užsimodamas dar išgirdęs išgąstingą riktelėjimą - koridoriuje degė šviesa ir motina turbūt pamatė, kas sūnaus rankose.

Nužudęs motiną teisiamasis teigė bandęs nusižudyti ir pats - žalojęsis rankas peiliuku, skirtu pjaustyti popierių. "Dariau taip ne pirmą kartą - ankstesniais atvejais tai padėdavo suvaldyti užplūdusią agresiją, - pasakojo R.Skromovas. - Po nesibaigiančių konfliktų su motina panašiai elgdavosi ir tėvas. Tik jis imdavo virvę ir eidavo kartis."

R.Skromovas pasakojo prasėdėjęs tąnakt virtuvėje iki paryčių. Po to įmetęs motinos palaikus į šulinį, nes nežinojęs, kur daugiau juos dėti. Kodėl po statybiniu laužu palaidojo ir tėvo, mirusio prieš metus nuo vėžio, nuotrauką? Norėjo atsikratyti visos košmariškos savo praeities.

Anot psichiatrės, konstatavusios, kad teisiamasis - pakaltinamas, įrodymų, jog teisiamasis turėjo psichikos sutrikimų ir anksčiau, nėra.

Motinos ultimatumai

Kaltinamojo sesuo pasakojo, kad tėvas priekaištavo motinai, jog Rimantas - ne jo sūnus. Nuo tada motina pradėjo gerti ir tai kiekvieną kartą baigdavosi audringais barniais. Būdama 12 metų vyresnė už brolį, ji bandė šį nuo to apsaugoti - tėvams barantis, slėpdavo jį po antklode, bet jis vis tiek viską girdėdavo ir kūkčiodavo.

Sesuo prisipažino pradėjusi bėgti iš namų 15 metų. Po kurio laiko vėl sugrįždavo, o paskutiniu metu slėpėsi nuo šeimos problemų Airijoje. Bandė ten kviestis ir brolį, bet motina perspėjo, kad, jeigu taip atsitiks, neįsileis daugiau dukters į savo kiemą. Anot teisiamojo sesers, po tėvo mirties motina visą savo energiją nukreipė į brolį, norėdama jį užvaldyti. Ji nieko nenorėjo girdėti apie jo ketinimus kurti šeimą. O brolis tokių planų turėjo.

"Dvi dienos prieš dingimą motina man skambino, - pasakojo kaltinamojo sesuo. - Teigė neleisianti brolio merginai bendrauti su sūnumi - parašiusi jai laišką. Po dviejų dienų motinos telefonu jau niekas neatsiliepė. O dar po kurio laiko paskambino teta ir pasidalijo nuogąstavimais, ar Rimantas nebus nužudęs motinos."

Neatpažįstamai ėmė keistis jos taip puoselėtas kiemas, o namuose pernelyg ėmė šeimininkauti sūnaus draugė.

Draugės šešėlis

Iš pradžių kartu su R.Skromovu buvo sulaikyta ir metais vyresnė jo draugė. Merginai buvo pareikštas įtarimas dėl nusikaltimo slėpimo, tačiau vėliau byla jos atžvilgiu nutraukta.

Teisme ši liudytoja tikino negavusi jokio laiško, apie kurį kalba teisiamojo sesuo. Apie tuometinio savo vaikino padarytą nusikaltimą taip pat nežinojusi. Neva ir jai R.Skromovo motina buvo užsiminusi, kad išvažiuos į Vilnių ir paliks juodu ramybėje, nors prieš tai nepriėmė jos, atėjusios gyventi pas Rimantą, į savo namus.

Klausydamas, kaip buvusi draugė painiojasi tarp ikiteisminio tyrimo metu ir teisme duodamų parodymų, kaltinamasis susiėmęs galvą nervingai lingavo.

"Nenoriu tikėti, kad mano brolis galėjo nužudyti motiną", - teigė teismui kaltinamojo sesuo. Perduodant šią bylą teismui, ji LŽ pasakojo, kad kai lankė psichiatrų globoje esantį brolį, šis prasitaręs, jog ne jis organizavo motinos nužudymą.