Emilijos-Romanijos regione – tarp Bolonijos ir Florencijos – įsikūrusi Poreta Termė nuo Romos imperijos laikų garsėjo savo gydomųjų savybių turinčiomis terminėmis versmėmis, trykštančiomis Apeninų kalnų slėnyje.

Dabar į vos 4 tūkst. gyventojų turintį miestelį žiniasklaidos gigantas „The New York Times“ dėmesį atkreipė dėl vietos Tilto Madonos bažnyčioje esančios „Sacrario del Cestista“ – Krepšininkų koplyčios.

Patalpoje greta pagrindinio bažnyčios altoriaus yra vienintelis langas. Apvalus ir įrėmintas grotelėmis taip, kad primintų kamuolį.

Ant koplyčios sienų kabo įvairūs marškinėliai, o ant akmeninio stalo išdėliotos krepšininkų figūrėlės. Greta jų atversta užrašų knyga, kurios puslapiuose – ir padėkos po sėkmingos menisko operacijos, ir prašymai padėti per kelis artimiausius sezonus laimėti trofėjų.

Vietos gyventojai jau kelis šimtmečius meldžiasi Tilto Madonai – pavadintai pagal XVI amžiaus paveikslą, vaizduojantį Mergelę Mariją ant uolos greta Reno upės krantus jungiančio tilto.

Tautosakoje jai priskiriami visi apylinkėse nutikę stebuklai, pavyzdžiui, tikima, kad Tilto Madona sustabdžiusi į tiltu per Reną ėjusį piligrimą žudiko paleistas kulkas.

Po kelis dešimtmečius trukusių pastangų Poreta Termės krepšinio bendruomenei pavyko įtikinti Italijos vyskupų konferenciją, jog stebuklais Tilto Madona pasižymi ir krepšinio aikštėse – taip žengtas pirmas žingsnis link šventosios krepšinio globėjos statuso.

Dabar kamuolys perduotas į Vatikano Dievo kulto ir sakramentų tvarkos kongregacijos rankas.

Guglielmo Bernardi – buvęs vietos krepšinio asociacijos vadovas – įsitikinęs, jog beliko sutvarkyti formalumus.

Pasak jo, krepšinį Poreta Termėje praėjusio amžiaus viduryje išpopuliarino JAV kareiviai – pirmiausia tarp pačių italų karo belaisvių.

Šešto dešimtmečio pradžioje Poreta Termė iškilo kaip nacionalinis moterų krepšinio centras, o 1956 metais buvo pašventinta „Sacrario del Cestista“. Šis įvykis paminimas Poreta Termėje kasmet vykstančiais jaunimo turnyrais, o krepšininkai iš viso aplinkinio regiono atkeliauja prieš svarbias rungtynes pasimelsti ir prašyti palaiminimo.

Poreta Termėje rengiamo jaunimo krepšinio turnyro afiša
Foto: Facebook

Anot Poreta Termės tarybos nario Nicolo Savigni, čia buvo apsilankiusi Bolonijos „Virtus“ komanda, kitame mače iškovojusi reikšmingą pergalę.

Pernai į Krepšininkų koplyčią užsuko ir Italijos rinktinės strategas Romeo Sacchetti, kurio auklėtiniai vėliau po 17 metų pertraukos pateko į olimpines žaidynes.

„Tilto Madona tikrai prižiūri mūsų komandą“, – sakė treneris.

Romeo Sacchetti (dešinėje)
Foto: Vida Press

Siūlymą paskelbti Tilto Madoną krepšinio globėja palaiko ne tik Poreta Termės kunigas Filippo Maestrello, bet ir kardinolas Matteo Maria Zuppi – gretimos Bolonijos arkivyskupas, dėl savo aistros oranžiniam kamuoliui vietos spaudos pramintas „Kardinolu Krepšiniu“.

Pats popiežius Pranciškus – užkietėjęs futbolo mėgėjas – krepšinį yra pavadinęs „sportu, kuris padeda atplėšti akis nuo žemės ir pakelti jas į dangų – juk ten pakabintas krepšys“.

Bet galima neabejoti, jog Poreta Termės gyventojus rūpintis savosios Tilto Madonos statusu verčia ne tik pamaldumas.

Pasilepinti terminėmis voniomis į miestelį atvyksta daugiausiai vyresnio amžiaus klientūra, o vietos politikai norėtų pritraukti ir jaunų piligrimų.

Poreta Termės tarybos narys N. Savigni dalinasi planais globėjos garbei pastatyti „didžiulę“ krepšinio areną. Mintyse – ir krepšinio muziejaus statybos. Viskas tam, kad į miestelį viliojami turistai turėtų kur paganyti akis.

Jeigu krepšinio muziejus atsiras Poreta Termėje, eksponatų jam jau paruošęs vietos krepšinio entuziastas G. Bernardi, kurio asmeninėje kolekcijoje – ir Italijoje dalį vaikystės praleidusio Kobe Bryanto pasirašyti marškinėliai.

Kobe Bryantas
Foto: AP / Scanpix

„Kuomet pernai jis žuvo per aviakatastrofą, visi mes meldėmės už jo sielą Krepšininkų koplyčioje. Kobe buvo mūsų idealas“, – sako G. Bernardi.

Kas žino, galbūt ateityje maldas už sau rūpimus žaidėjus ir komandas Poreta Termės Tilto Madonai kalbės ir kitų katalikiškų šalių krepšinio gerbėjai.