Bet vos tik JV šį vasarį buvo netikėtai išsiųstas į Memfį, ten tą pačią sekundę persikėlė ir visos lietuviškos simpatijos, o „Raptors“ fanų mūsuose akimirksniu nebeliko, jeigu dar tiksliau – daugelis tapo aršiais Kanados ekipos kritikais ir netgi nekentėjais.

Gali būti, kad jie paskubėjo: palaikyti Toronto komandą, kuri šiuo metu kaunasi didžiajame aštuonete, vis dar verta, jei iš tikrųjų linkite sėkmės J. Valančiūnui. Kodėl? Todėl, kad Jonas, du trečdalius šio sezono praleidęs „Raptors“ gretose, vis dar realiai pretenduoja į NBA aukso žiedą – tereikia, kad būtų įvykdytos dvi sąlygos.

Pirmoji jų – ta, kad „Raptors“ po mėnesio, kai ir vyks šių metų NBA superfinalo serija, taptų naujaisiais čempionais.

Tokia tikimybė šiuo metu yra vertinama nei daug, nei mažai – maždaug 12 procentų, kas yra antras-trečias rezultatas tarp visų kovą tęsiančių klubų. Torontiečiai pagal turimus šansus ryškiau nusileidžia tik „Golden State Warriors“ vyrams (apie 67 proc.), tuo metu jų ir Milvokio „Bucks“ (13-14 proc.) galimybės triumfuoti yra kotiruojamos labai apylygiai.

Antroji išlyga – ta, kad „Raptors“, jeigu jiems visgi pavyktų iškovoti Larry O'Brieno vardo taurę, turėtų pasiūlyti čempiono žiedą J. Valančiūnui, kuris su kanadiečiais pradėjo sezoną, metė vidutiniškai po 12,8 taško per rungtynes ir padėjo jiems rinkti pergales, kurios leido užimti antrą vietą Rytuose ir užsitikrinti namų aikštės pranašumą superfinale, jei jis bus pasiektas.

Foto: Facebook

Tokios prievolės čempionams būtinai išdalinti aukso žiedus visiems, sezono eigoje sužaidusiems nors po vieną mačą jų gretose, nėra, bet NBA taisyklės jų gavėjų skaičiaus neriboja, tad viskas tokiu atveju priklausytų nuo paties klubo pozicijos.

Tačiau turint omenyje tai, kad J. Valančiūnas Toronte praleido beveik ištisus septynerius metus, atidavė ten viską, ką galėjo, ir stipriai prisidėjo prie to, kad „Raptors“ ekipa iš NBA pastumdėlės (2013 metais – 20 vieta) pavirstų į vieną geriausių visoje lygoje (2018 m. – 2 vieta), koks mylimas ir gerbiamas jis išliko tiek Ontarijo provincijos sostinėje, tiek ir pačioje „Raptors“ organizacijoje bei kokius šiltus santykius, nepaisant mainų, JV išlaikė su komandos draugais ir prezidentu Masai Ujiri, ši sąlyga atrodo lengvai išpildoma.

Tuo šventai įsitikinęs yra ir NBA lygos ekspertas Rokas Grajauskas.

„Klubai nėra įsipareigoję būtinai įteikti tą žiedą, tačiau tokia praktika yra taikoma. Tokiais atvejais čempionų komandoje vyksta vidinis žaidėjų ir vadovų balsavimas, kuris ir nusprendžia, ar konkretus žaidėjas gaus žiedą.

Jeigu toks būtų surengtas dėl J. Valančiūno, šimtu procentų, kad būtų nubalsuota „už“, čia net nėra klausimo. Žinoma, tai vis vien nebūtų tas pats, kas turėti pirmąjį savo NBA čempioną, bet pats faktas, kad tas žiedas atsidurtų Lietuvos krepšininko rankose, vis tiek būtų labai malonus.

Jei „Raptors“ laimėtų, jie švęstų taip, kaip mes nė neįsivaizduojame, nes tai būtų kažkoks utopinis dalykas, todėl aš manau, kad po žiedą gautų visi kas tik įmanoma. Tad visi tie, kas šį sezoną yra bent kiek prisidėję prie Toronto sėkmės, dabar turėtų sirgti už jį“, – pastebėjo R. Grajauskas, paminėdamas kartu su Jonu išmainytus Deloną Wrightą ir C. J. Milesą.

Tokios praktikos egzistavimą patvirtino ir Bostono „Celtics“ skautas Benas Matkevičius, kuris, savo klubo sėkmės atveju, taip pat pretenduotų į auksinį NBA apdovanojimą.

„Čia priklauso nuo komandos. Žinau, kad kai kurie gauna, o kai kurie ne. Pavyzdžiui, kai „Cavaliers“ tapo čempionais 2016 m., Klivlande žiedus gavo visi, netgi arenos darbuotojai. Taigi tokia tikimybė egzistuoja, bet žiūrint, koks tas skautas. Jie – skirtingi. Vieni turi mažesnį vaidmenį ir dirba kažkokiame viename regione, yra tokie labiau kaip konsultantai. Bet jeigu tu prisidedi prie klubo veiklos, gali ta garbė atitekti ir tau. Klubas sprendžia, ar tave įtraukti į tą sąrašą“, – DELFI NBA pasakojo jis.

Beno paminėtais 2016-aisiais be žiedo liko tik Andersonas Varejao, kuris buvo atsidūręs itin subtilioje situacijoje: sezoną Klivlande pradėjęs brazilas jo viduryje buvo išsiųstas į Ouklandą, o tų metų NBA superfinale kaip tik ir susidūrė šios dvi komandos. 3:1 pirmavę „Warriors“ nesugebėjo pergalingai uždaryti serijos ir A. Varejao pats atsisakė „Cavs“ jam siūlyto žiedo.

Savo kompensaciją Andersonas gavo jau kitą sezoną: nors 2017 m. brazilas buvo atleistas jau po 14 rungtynių, „Warriors“, tapę čempionais, jam ne tik atsiuntė žiedą, bet ir nufilmavo vaizdo sveikinimą su Steve'o Kerro, Stepheno Curry ir Klay'aus Thompsono linkėjimais.

Šį kartą A. Varejao žiedą (ir netgi ne vieną) priimti jau sutiko. NBA taisyklės kiekvienam lygos čempionui leidžia užsisakyti dar dvi žiedo kopijas ir buvęs ilgametis Žydrūno Ilgausko bendraklubis taip ir padarė bei neįtikėtina dovana nustebino pirmąjį savo trenerį Alarico Duartę.

Primename, kad A. Varejao Ouklande neišbuvo nė metų ir „Warriors“ garbę per du sezonus gynė viso labo 36 kartus. Savo ruožtu J. Valančiūnas, kurio pirmoji trenerė Utenoje buvo Sinilga Bartaševičiūtė, o Vilniuje – Gintautas Regina, Toronte darbavosi šešerius su puse metų, per kuriuos sužaidė net 470 mačų.

Prabėgo jau 30 metų nuo pirmojo lietuvio išsilaipinimo NBA planetoje, tačiau iki šiol nė vienas mūsiškis – nuo tolimųjų 1989-ųjų ir mūsų NBA pionieriaus Šarūno Marčiulionio avantiūros iki pat 2019-ųjų ir jau laisvos Lietuvos vaiko Domanto Sabonio bandymo – stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje taip ir neužčiuopė aukso gyslos.

Vienintelis Lietuvos atstovas, savo kolekcijoje turintis tokį garbingą apdovanojimą – tai buvęs olimpinės krepšinio rinktinės narys Alvydas Pazdrazdis. Jam Dalase dirbant tarptautinio skautingo direktoriumi „Mavericks“ triumfavo 2011-ųjų superfinale, kai 4:2 pranoko didžiojo trejeto vedamą Majamio „Heat“. Tuomet mūsiškiui ant piršto ir sutvisko deimantais inkrustuotas NBA aukso žiedas.

Ironiška, kad savo NBA čempionais jau gali pasigirti ne tik didžiųjų oranžinio kamuolio šalių – Argentinos, Ispanijos, Italijos, Turkijos, bet ir Slovakijos, Gruzijos, Ukrainos, Bahamų, Kongo DR, Naujosios Zelandijos, Puerto Riko ar Venesuelos gyventojai. Nuo visų jų baltų krepšinio galiūnai kol kas atsilieka.

Ir ši situacija šiemet tikrai nepasikeis, net jeigu „Raptors“ ir taptų naujaisiais čempionais bei atsiųstų žiedą J. Valančiūnui, kadangi vien nuo šio papuošalo turėjimo Jonas oficialiu NBA čempionu netaptų.

Iki NBA Superfinalo liko lygiai mėnuo. Būtent per tiek laiko iš likusio didžiojo NBA aštuoneto atsisijos dvi komandos, kurios lemiamame mūšyje ir susigrums dėl aukso žiedų bei, žinoma, auksu tviskančios Larry O'Brieno vardo gražuolės taurės.

Kas gali būti tos dvi ekipos, kokios didžiausios ketvirtfinalio intrigos ir už ką sirgti Lietuvai, kai iš kautynių eliminuotas ir paskutinis lietuvis Donatas Motiejūnas? Pokalbis apie tai su NBA analitiku R. Grajausku – DELFI TV laidos vaizdo įraše.

View this post on Instagram

Hoje foi um dia especial. De muita alegria não só para mim, mas para toda minha família por poder agradecer e retribuir um pouco o que o Alarico fez por mim e pelo basquete capixaba. Era uma surpresa e foi emocionante ver a reação dele... Encomendei um anel, idêntico ao que ganhei dos Warriors, para dar de presente ao meu pai. O atleta campeão pode pedir até dois outros anéis idênticos para presentear alguém. E o segundo pedi para Alarico. Fiz a entrega hoje, de surpresa, na frente da imprensa capixaba, que sempre esteve ao meu lado, me acompanhando. Era a melhor maneira de homenageá-lo. Foi bacana demais ver a emoção do Alarico. Esse presente não é meu, é da minha família, e em nome de todos que admiram esse mestre
A post shared by Anderson Varejão (@andersonvarejao18) on Nov 17, 2017 at 5:38pm PST