Visų pirma – ne, šie mainai nereiškia, jog Renaldas kitame sezone apsivilks „Clippers“ marškinėlius.

Los Andželo klubas veikiausiai net neturėjo nė mažiausio susidomėjimo ilgamečiu mūsų rinktinės krepšininku. Dar daugiau – jie galimai net nežino, kaip atrodo ar kokioje pozicijoje rungtyniauja iš Šventosios kilęs žaidėjas.

Prieš aptardamas šiąnakt įvykdytus mainus norėčiau jums papasakoti ukrainiečio Sergejaus Liščiuko istoriją. Visą karjerą Europoje rungtyniavęs ir prieš porą metų karjerą baigęs ukrainietis yra tikras NBA „išmainytų teisių“ simbolis.

Liščiuką 2004-ų metų naujokų biržoje pasirinko Memfio „Grizzlies“ klubas. Po pusmečio teises į ukrainietį Grizliai perleido Hjustono „Rockets“ ekipai už teises į NBA durų taip pat niekada nepravėrusį senegalietį Malicką Badiane. Ir tai tebuvo tik menka virtualios Segejaus odisėjos pradžia.

2010-ais metais teisės į Liščiuką po trijų komandų mainų atiteko Los Andželo „Lakers“. Dar po ketverių metų ukrainietis vėl buvo išmainytas, šį kartą – atgal į „Rockets“. Nesibaigus kalendoriniems metams Hjustonas Serhijų išsiuntė į Filadelfiją, kuri sausio 7-ą jį iškeitė į „Clippers“.

Paskutinysis teisių į ukrainietį perdavimas įvyko 2016-ų metų sausį, kai Los Andželo ekipa jį kartu su Joshu Smithu dar kartą išsiuntė į „Rockets“ už teises į Maarty Leuneną. Teoriškai, Liščiukas spėjo pakeisti NBA komandas net septynis kartus, nors realybėje niekada nebuvo atsidūręs arti patekimo į stipriausią pasaulio krepšinio lygą.

Serhijus Liščiukas

Paskutiniojo Sergejaus išmainymo metu „Clippers“ gautos teisės į dabar jau 32-ejų metų Leuneną šiąnakt taip pat tapo Kalifornijos klubo susitarimo su „Mavericks“ dalimi.

Pilnas klubų sandoris atrodė taip: teisės į Leuneną ir pinginė kompensacija už aukštaūgį Johnathaną Motley ir teises į Seibutį.

Nesunku suvokti, jog centrine mainų figūra tapo 23-ejų metų Motley, Los Andžele užimsiantis trečiojo vidurio puolėjo rolę.

Teksasietis gimtosios valstijos klube pernai sužaidė debiutinį sezoną, kurio ryškiausiu epizodu tapo balandžio 4-ą dieną į Detroito „Pistons“ krepšį sumesti 26 taškai.

Trumpiausias atsakymas į vieną iš šiandien dažniausiai Lietuvos krepšinio gerbėjų užduotų klausimų yra toks: teisės į Seibutį „Clippers“ buvo perleistos tam, kad Los Andželo klubas sutaupytų 60 tūkst. dolerių.

Tačiau kodėl komandoms reikėjo apsikeisti teisėmis į NBA lygoje mažai kam girdėtus krepšininkus? Kodėl susitarimas negalėjo atrodyti paprasčiau – Motley į „Clippers“ už piniginę kompensaciją?

Šis klausimas paliečia tą tamsų, tankų ir klaidų mišką, lygoje vadinamą „kolektyvine darbo sutartimi“ arba tiesiog CBA. Tūkstančius taisyklių ir dar daugiau išimčių turinčiame dokumente yra ir trumpa pastraipa apie mainų metu siunčiamų pinginių kompensacijų perdavimo taisykles.

Minimali suma, kurią klubas gali sumokėti mainų partneriui už NBA rungtyniaujančio žaidėjo iškeitimą, yra 110 tūkstančių JAV dolerių. Tačiau jeigu į mainus yra įtraukiamos ir teisės į praeities (net ir pakankamai tolimos praeities) naujokų biržoje pakviestą krepšininką, minimali suma ženkliai sumažėja.

Remdamiesi šia taisykle, „Clippers“ Dalasui už Motley perleido teises į Leuneną ir 50 tūkstančių JAV dolerių. Kaip įprasta, mainų metu piniginę kompensaciją mokėjęs klubas gavo ir identiškas teises į vieną iš kitų krepšininkų – šiuo atveju, Seibutį – kad galėtų ateityje sudaryti tokio pat tipo sandorį.

Johnathanas Motley
Foto: Getty images

Trumpiausias atsakymas į vieną iš šiandien dažniausiai Lietuvos krepšinio gerbėjų užduotų klausimų yra toks: teisės į Seibutį „Clippers“ buvo perleistos tam, kad Los Andželo klubas sutaupytų 60 tūkst. dolerių.

Verslesni skaitytojai turbūt iškart uždavė sau kitą klausimą: o kodėl „Mavericks“ buvo tokie geranoriški ir savanoriškai susimažino gausimos kompensacijos sumą? Tą paaiškinti taip pat nesunku.

Dalaso klubas šiąnakt per 45 minutes išleido du oficialius pranešimus: komanda išmainė Motley ir pasirašė kontraktą su kinu Dingu Yanyuhangu.

Praėjusiame sezone kartu su Donatu Motiejūnu Šandongo „Golden Stars“ rungtyniavęs krepšininkas antrą kartą iš eilės buvo pripažintas naudingiausiu vietiniu Kinijos CBA pirmenybių žaidėju (šioje lygoje visada renkami du sezono MVP – „tikrasis“ ir vietinis).

2017-ais metais Dingas atstovavo „Mavericks“ Vasaros lygos komandai. Las Vegaso ir Orlando turnyruose kinas kalnų toli gražu nenuvertė ir rinko po 6,9 taško, iš žaidimo atakuodamas 41, o iš toli – vos 23 procentų taiklumu.

Tad pilna Seibučio mainų išvada turėtų skambėti taip: teisių į Renaldą iškeitimas leido „Clippers“ sutaupyti 60 tūkst. dolerių, o „Mavericks“ – gauti šansą kelis mėnesius dominuoti Kinijos NBA marškinėlių pardavimo rinkoje.

Jo įsigijimas visų pirma turėtų būti laikomas komerciniu ėjimu. Net jei Dingas galiausiai ir nepateks į pagrindinę Dalaso komandos sudėtį, jis veikiausiai gaus šansą atstovauti „Mavericks“ ikisezoninėse rungtynėse, kurios vyks... Jūs visiškai teisūs – Kinijoje.

Pusantro milijardo gyventojų turinčioje šalyje marškinėliai su Dingo pavarde per kelis mėnesius gali tapti viena perkamiausių prekių ir daugiau nei kompensuoti „Clippers“ padarytą 60 tūkst. dolerių nuolaidą.

Donatas Motiejūnas ir Dingas Yanyuhangas
Foto: Stopkadras

Tai toli gražu ne pirmas toks „Mavs“ ėjimas. Dalase „rungtyniavo“ ir kinas Zhizhi Wangas bei indas Satnamas Singhas, niekada neturėję realių galimybių tapti naudingais NBA žaidėjais, tačiau atnešę klubo savininkui Marcui Cubanui didelę komercinę naudą.

Tad pilna Seibučio mainų išvada turėtų skambėti taip: teisių į Renaldą iškeitimas leido „Clippers“ sutaupyti 60 tūkst. dolerių, o „Mavericks“ – gauti šansą kelis mėnesius dominuoti Kinijos NBA marškinėlių pardavimo rinkoje.

Savo ruožtu, lietuvis gimtadienio proga atsidūrė Teksaso, Kalifornijos ir Lietuvos sporto naujienų portalų antraštėse. Sveikinimai Renaldui ir kuo didžiausios sėkmės Ispanijoje!