Kauno „Žalgiris“ šį sezoną kol kas nepatyrė pergalės džiaugsmo Eurolygoje – pralaimėjo abejas pirmąsias rungtynes Vilerbano ASVEL (76:88) ir Sankt Peterburgo „Zenit“ (64:70) komandoms.

Šią savaitę Lietuvos čempionų laukia dvigubas iššūkis su J. Zdovco debiutu – žalgiriečiai antradienį Belgrade žais su „Crvena Zvezda“, o penktadienį Pirėjuje – su vietos „Olympiakos“ krepšininkais.

„Turime bėdų su aukštaūgiais – Joffrey Lauvergne'as susižeidęs, todėl dabar prioritetas – surasti jam tinkamą pamainą. Antras dalykas – įdiegti savo filosofiją komandoje. Ir tai aš noriu padaryti neskubėdamas. Aišku, tai nebus lengva, daug reikalauju iš žaidėjų. Tačiau turime kokybės tai padaryti.

Žinote, esu truputį sutrikęs – patekau į darbų sūkurį. Kyla klausimai, ką keisti, ką gerinti. Iš patirties žinau, po pirmų rungtynių turėsiu daugiau žinių ir informacijos, su kuria galėsiu dirbti. Dabar net neetiška skubomis kažką keisti, manau, keisime lėtai ir protingai“, – pirmoje savo spaudos konferencijoje kaip „Žalgirio“ vyriausiasis treneris kalbėjo J. Zdovcas.

Anot jo, į naujų žaidėjų paiešką slovėnas nesikiš, nes visiškai pasitiki „Žalgirio“ generaliniu direktoriumi Pauliumi Motiejūnu. J. Zdovcas pabrėžė, kad norėtų komandoje matyti daugiau atletiškumo, o jeigu ateis nauji žaidėjai, būtų gerai, kad be puolimo įgūdžių mokėtų ir gerai gintis.

Paklaustas, ar neglumina toks dėmesys Lietuvoje, M. Schillerio įpėdinis šyptelėjo: „Man tai primena Graikiją – ten visi labai entuziastingi. Ten krepšinis yra sporto šaka numeris vienas, kaip Lietuvoje. Taigi, tas dėmesys man ne naujiena. Esu laimingas, matydamas tiek žmonių ir žinodamas, kiek „Žalgiris“ yra svarbus šalyje. Tas dėmesys manęs neslegia, dažniausiai aš pats save labiau spaudžiu, iškeldamas aukštus tikslus. Tai kartais verčia mane pernelyg emocingai reaguoti. Tokia realybė“.

Paviešinus žinią apie J. Zdovco atvykimą į Kauną, krepšinio gerbėjai pamatė ir kontraversiškus vaizdo įrašus „Youtube“ platformoje, kur slovėnas sunkiai tvardosi emociškai, nevengia ir fizinių veiksmų kalbėdamas su auklėtiniais.

„Dirbu su savimi. Svarbiausia – aš niekada nenuvertinu žaidėjų, jaučiu jiems pagarbą. Jei per toli nueinu, atsiprašau. Man ne bėda, jei žaidėjai patys emociškai mane užsipuola, taip išsikraudami. Tai normalu. Aišku, laikai keičiasi, ateina naujos kartos, mums reikia dirbti su savimi tokiose situacijose“, – komentavo treneris.

Kalbėdamas apie rotaciją LKL ir Eurolygoje, naujasis Lietuvos čempionų vedlys teigė, kad tai slidi tema.

„Tikiu, kad kaip komanda turime visu 100 proc. pasiruošusi eiti į kiekvienas rungtynes. Aišku, turime prisitaikyti, leisti pailsėti žaidėjams, kad išvengtume traumų. Kita vertus, tai pavojinga, nes jei vieni ilsisi, tada kiti klaus, kodėl jie turi žaisti? Čia daug neskirstau – nesvarbu kur, Eurolygoje ar LKL, turi žaisti visi“, – sakė jis.

J. Zdovcas kol kas jokių korekcijų daryti trenerių štabe neketina – asistentai ir personalas gerai pažįsta komandą, dalis jų čia buvo ir praėjusį sezoną, turi patirties Eurolygoje. Paklaustas, ar su buvusiu „Žalgirio“, o dabar esamu „Barcelonos“ strategu Šarūnu Jasikevičiumi nekalbėjo, slovėnas šyptelėjo.

„Su Šarūnu nekalbėjau, bet jis mane iš karto pasveikino. Jis sakė, kad ateinu į labai gerą vietą. Aišku, kad mes pakalbėsime, su juo išlaikėme gerus santykius nuo dar nuo žaidimo Liublianos „Olimpijoje“, – sakė jis.

Naujasis strategas neskubėjo vertinti ir žaidėjų – kol kas dar turi „apsitrinti“, pajusti jų galimybes.

„Labai lengva komentuoti ir vertinti komandą sėdint su alaus bokalu bare, bet kai susitinki su realybe, viskas kitaip. Nenoriu kalbėti su žiniasklaida, kas man patinka ar nepatinka, pirmiausiai turiu pakeisti kažką, kas mano galva reikalinga, o tuomet jau kalbėsime, kas gerai, o kas ne, – dalinosi mintimis pašnekovas. – O su žaidėjais jau kalbuosi. Paulius Jankūnas, Artūras Milaknis, Edgaras Ulanovas yra svarbi komandos dalis, jie labai pozityvūs. Tiesa, komandoje daug veteranų, todėl savaime aišku, kad reikia ir atletiškumo, šviežios sprogstamosios jėgos. Reikia ir visa tai apjungti, o tai – sudėtinga dalis“.

J. Zdovcas prisipažino, kad pastarąsias dvi dienas nuolat savęs klausinėja, ką komandoje reikėtų palikti, o ką keisti: „Atrodo, kad tai man pašnibždės instinktai. Turėjome tik vieną tokia pusinę treniruotę, o rytoj jau laukia rungtynės. Nelabai ką ir nuveiksi, tad nieko drastiškai ir nekeičiau“.

Paskutinį kartą prieš dešimtmetį prie Eurolygos komandos vairo stovėjęs slovėnas teigė, kad nėra lengva Eurolygoje gauti trenerio darbą – komandos tobulėja, biudžetai didėja.

„Žalgirio“ pasiūlymas man buvo staigmena, tačiau šią komandą puikiai žinau visą savo gyvenimą. Tai man didelė garbė ir priėmiau pasiūlymą daug nesvarstęs. Visuomet turiu aukštus tikslus – laimėti. Manau, kad ir „Žalgiris“ turi tokį tikslą turėti. Aišku, tai nėra lengva Eurolygoje. Darysime viską, ką galėsime geriausia“, – kalbėjo jis.

Sulaukęs klausimų apie jaunimo integraciją, Mareko Blaževičiaus minutes aikštėje, treneris teigė, kad viskas aukštaūgio rankose – turi įrodyti savo vertę treniruotėse. Apie lyderiu turintį tapti Emmanuelį Mudiay jis taip pat turėjo savo nuomonę: „Jis tikrai gali duoti daugiau, nei matome dabar. To tikimės. Tikiuosi, kad tai laiko klausimas, kol jis duos komandai naudos. Aišku, mes daug laiko neturime, kiekvienos rungtynės bus labai svarbios.“

Pirmoji svarbi ir kartu debiutinė kova J. Zdovco laukia jau trečiadienį Belgrade, kur „Žalgiris“ žais su vietos „Crvena Zvezda“.

„Šią komandą gerai pažįstu, kaip ir jos žaidėjus. Jie aukšti, žaidžia fiziškai, nelabai talentingai puolime, tačiau gerai gynyboje. Atmosfera dėl fanų Belgrade fantastiška, jie tik ir laukia momento, kada palaužti varžovus. Tokioje atmosferoje gerai žaisti, tai tarsi testas, kaip žaidėjai reaguoja tokioje situacijoje“, – sakė jis.

Paklaustas, ar treneris atsivežė į Kauną tos slovėniškos magijos, kuria per olimpinės atrankos turnyrą Kaune vasarą žavėjo jo tautietis Luka Dončičius, J. Zdovcas šyptelėjo: „Žaidėjai žaidžia, be jų nebus krepšinio. Treneris tik gali juos nukreipti tinkama linkme. Stengsiuosi padaryti geriausia, ką galiu. Žinote, pirmoji spaudos konferencija – pati gražiausia. Po pirmųjų rungtynių nusileisime ant žemės. Tikrai nekovosiu kažkokių slaptų karų su žiniasklaida. O kalbant apie Luką, jis tikrai turi magijos“.

„Žalgirio“ klubas penktadienį paskelbė, kad iš posto atleidžia 39-erių Martiną Schillerį. „Sėdėti ir laukti, kad situacija stebuklingai pasikeis, nenorėjome, pasielgėme taip, kad nepalaidotume sezono“, – tokį skubų sprendimą argumentavo klubo direktorius Paulius Motiejūnas.

Austrą stratego pareigose keičia 54-erių slovėnas J. Zdovcas. Skirtingai nei M. Schilleris, J. Zdovcas pats ilgus metus krepšinį žaidė profesionaliai itin aukštame lygyje, savo kraityje kaip krepšininkas jis turi pasaulio čempiono (1993), Europos čempiono (1989 ir 1991) ir olimpinio vicečempiono (1988) titulus.

Atstovaudamas Limožo CSP ekipai jis 1993-aisiais padėjo komandai sensacingai laimėti Eurolygą. Profesionaliai krepšinį J. Zdovcas žaidė 1984-2003 m., rungtyniavo Slovėnijos, Italijos, Prancūzijos, Graikijos, Kroatijos ekipose.

Nebūdingai aukštas (198 cm) įžaidėjas aikštėje garsėjo gudriu žaidimu, bet 2003 metais apsivilkus trenerio kostiumą naujas karjeros etapas klostėsi permainingai. Nuo to laiko J. Zdovcas spėjo pavadovauti 11 įvairių šalių klubų ir du kartus stovėjo prie savo tėvynės rinktinės vairo (2009 bei 2014-2015 metais).