„NBA yra stilingiausia pasaulio lyga, o NBA žvaigždės yra stilingiausi visų laikų atletai. Tų vaikinų mados suvokimas yra labai aukštas. Matome daugybę „Givenchy“, daugybę „Balmain“... Jie atrodo puikiai. Juos konsultuoja dizaineriai ir tai yra nuostabu“, – sako stilistas Markas Anthony Greenas, priduriantis, jog pagaliau 20-mečiai vaikinai nebeturi rengtis kaip 50-mečiai.

Tačiau taip buvo ne visada.

View this post on Instagram

The fits through the years are on point 😅 @brkicks — (via @colemicek)
A post shared by Bleacher Report (@bleacherreport) on May 1, 2020 at 10:38am PDT

Prieš du dešimtmečius NBA populiarumas išgyveno krizę. Michaelui Jordanui baigus karjerą 1998 metais lygos transliacijų žiūrimumas mažėjo kiekvieną sezoną, o dugnas buvo pasiektas 2004 metais po garsiųjų Indianos „Pacers“ ir Detroito „Pistons“ krepšininkų muštynių. Lyga turėjo rimtų problemų dėl krepšininkų lyginimo su gangsteriais, todėl tuometinis komisaras Davidas Sternas ėmėsi veiksmų.

Norėdamas keisti NBA veidą D. Sternas nusprendė, jog krepšininkai negali į rungtynes atvykti vilkėdami tuo metu populiarius, tačiau su gaujų kultūra siejamus drabužius, todėl 2005 metais lygos taisyklių sąraše atsirado aprangos kodo nurodymai. Buvo uždrausti galvos apdangalai, grandinės ir kiti papuošalai, o vilkėti buvo rekomenduojama kostiumus.

View this post on Instagram

TIME TRAVELS ('04): the variety on red carpets in 2004 was wild levels of different.
A post shared by LeagueFits (@leaguefits) on Apr 1, 2020 at 5:05pm PDT

Pirminis naujųjų taisyklių taikinys buvo Allenas Iversonas, garsėjęs savo tatuiruotėmis, bandanomis, apkritusiais drabužiais ir grandinėmis. Jis ir kiti NBA atletai, tokie kaip Jasonas Richardsonas, Stephenas Jacksonas, Paulas Pierce‘as ar Marcusas Camby garsiai kritikavo D. Sterną, vadino jį rasistu, kurio taisyklės yra nutaikytos prieš hiphopo kultūrą ir juodaodžius.

Vis dėlto, bėgant metams, krepšininkai susitaikė ir pradėjo mėgautis galimybe būti stiliaus ikonomis. Vienas pirmųjų savo kostiumų madas pradėjo demonstruoti Dwyane‘as Wade‘as, kuris 2014 metais duotame interviu D. Sternui už aprangos kodo taisyklę padėkojo.

View this post on Instagram

TIME TRAVELS ('03): nashion fashion — i'll show myself out.
A post shared by LeagueFits (@leaguefits) on Mar 31, 2020 at 8:45pm PDT

„Kai ši taisyklė atsirado, mes su vaikinais pradėjome varžytis, kuris atrodysime geriau. Pradėjome suprasti, kad negalime apsirengti bet ko. Turime vertinti tai, kas yra gražu ir stilinga. Turime demonstruoti, kaip turi atrodyti stilingas vyras“, – sakė D. Wade‘as.

Bėgant metams, keitėsi ir mados, todėl pastaraisiais metais kostiumus vis dažniau pakeičia ryškesni drabužiai, o drąsesni atletai, tokie kaip Russellas Westbrookas, įsigudrina atvykti į rungtynes vilkėdami marškinėlius su didelėmis išplėšytomis skylėmis.

View this post on Instagram

TIME TRAVELS ('02): mark this as the day that jordan went baggy and never went back.
A post shared by LeagueFits (@leaguefits) on Mar 30, 2020 at 4:00pm PDT

Lygos taisyklėse nurodytas įpareigojimas pasipuošti galiausiai tapo galimybe krepšininkams per drabužius išreikšti savo asmenybę. Praėjus penkiolikai metų nuo taisyklės įvedimo mados industrija tapo tokia svarbia NBA dalimi, jog keli lygos žaidėjai netgi turi reklamos sutartis su mados prekės ženklais ir nuolat dalyvauja įvairiuose mados renginiuose.

Stilistai prognozuoja, jog ateityje drąsių stiliaus eksperimentų NBA lygoje bus vis daugiau.

View this post on Instagram

jeans or sweats??? we are in a crisis until this question is answered.
A post shared by LeagueFits (@leaguefits) on Mar 10, 2020 at 4:25pm PDT
View this post on Instagram

gotta get more vests in my closet rotation.
A post shared by LeagueFits (@leaguefits) on Mar 10, 2020 at 4:23pm PDT
View this post on Instagram

TIME TRAVELS ('18): i can't wait to take pictures with the homies like this again.
A post shared by LeagueFits (@leaguefits) on Apr 16, 2020 at 2:00pm PDT

NBA krepšininkų stilius
Foto: Instagram