Neguodžia ir suaugusiųjų rinktinių pamainų rezultatai: vaikinai liko tuščiomis rankomis antrus metus iš eilės – prizinių vietų medžioklė jaunimo plotuose buvo nesėkminga tiek 2018-aisiais, tiek 2019-aisiais.

Lietuvos talentus reabilitavo tik fenomenaliosios 13-metės Justės Jocytės nuausta sidabrinė juosta Europos jaunučių (iki 16 m.) merginų pirmenybėse.

Pastarojo meto rezultatai ir tendencijos neprasprūdo pro akis ir FIBA organizacijai. Jei Lietuvos vyrų rinktinė išsaugojo 8 vietą pasaulyje, o moterų – 31-ąją, tai šalies vaikinų ir merginų kreivės FIBA reitinguose pasuko priešingomis kryptimis.

Stojo tyla

Geriausia visoje Europoje ir antra pasaulyje po JAV – tokia buvo Lietuva prieš paskelbiant naują FIBA jaunių ir jaunimo vaikinų rinktinių reitingą. Tačiau antrus metus iš eilės siaučianti medalių sausra išklibino lietuvių turimas pozicijas ir bloškė žemyn.

Jaunieji Lietuvos krepšininkai per paskutinį periodą prarado 34 įskaitinius taškus ir iš elitinės antros pozicijos nusliuogė į penktąją. Lietuvius sau už nugaros paliko Kanados, Ispanijos ir Prancūzijos atstovai. Ant pirmojo laiptelio ir toliau itin tvirtai stovi JAV vaikinai, lenkiantys kitas šalis kone dvigubai.

Nei Rokas Jokubaitis, nei Erikas Venskus, nei Domantas Vilys, nei Dovydas Giedraitis, nei Martynas Arlauskas, nei Arnas Velička, nei Lukas Uleckas, nei Marius Valinskas, nei Augustas Marčiulionis, nei Ąžuolas Tubelis, nei Paulius Murauskas – nė viena iš šių kylančių mūsų šalies žvaigždučių pernai negarantavo medalio tarptautinėje arenoje: 15-mečių (5 vieta), 16-mečių (9 vieta) 18-mečių (7 vieta), 19-mečių (4 vieta) ir 20-mečių (5 vieta) čempionatuose.

Nors dauguma šių komandų įvykdė LKF iškeltą formalų tikslą – patekti į pirmąjį aštuntuką, tačiau beveik visos tuo ir pasitenkino. Vieninteliai Gedimino Petrausko diriguoti devyniolikmečiai turėjo realias galimybes Kretoje tapti prizininkais: deja, pusfinalyje jie užšoko ant JAV (67:102), o mače dėl trečios vietos 68:73 nusileido Prancūzijai.

Apmaudžiai be nieko liko ir septinti finišavę Tomo Gaidamavičiaus muštruoti 18-mečiai, kuriems iki pusfinalio pritrūko tik vieno taško – nelemtame ketvirtfinalyje su graikais Augustas Marčiulionis prametė visus 13 kartų iš žaidimo (0/10 dvitaškiai, 0/3 tritaškiai), įskaitant ir pergalę galėjusį išplėšti dvitaškį paskutinėmis pagrindinio laiko sekundėmis.

Metai, kai nė viena Lietuvos jaunimo rinktinė neiškovoja medalių, nėra dažni Krepšinio šalies gyvenime, o du paeiliui tušti sezonai – išvis retenybė. Paskutinį kartą prieš dabartinę negandą be apdovanojimų jaunieji lietuviai liko 2014-aisiais, tačiau iškart po jų vėl pasipylė pergalės: 2015 m. 16-mečiai džiaugėsi sidabru, o 18-mečiai – bronza, 2016 m. į finalus papuolė ir sidabrinėmis tapo visos jaunimo komandos, o 2017 m. bronza mėgavosi 18-mečiai.

Nesena istorija lyg ir parodo, kad metai be laimėjimų dar nebūtinai signalizuoja apie krepšinio krizę ir kaip tik gali būti tyla prieš didelę audrą. Tuo labiau, kad šiemet vienas iš jaunimo čempionatų – Europos 20-mečių pirmenybės – numatytos Klaipėdoje. Belieka tikėtis, kad anksčiau ar vėliau tas turnyras įvyks, o lietuviai FIBA reitinge galbūt vėl ims vytis net pačius amerikiečius.

FIBA jaunių ir jaunimo vaikinų rinktinių reitingas:


Atsirita pergalių banga?

Vyriausios Lietuvos jaunimo merginų rinktinės – 20-metės ir 18-metės – pernai taip pat nesužibėjo: pirmosios liko 11-os, o antrosios tik 13-os Europoje. Savo ruožtu 19-metės į pasaulio čempionatą Tailande net neprasibrovė.

Visgi viską su kaupu kompensavo 16-mečių pasiekimas. Viliaus Stanišausko auklėtinės Skopjėje nužygiavo iki pat finalo, kuriame irgi pirmavo 8-9 taškais, bet nusileido Rusijai 66:73 ir pasidabino sidabro medaliais.

Sensacingas žygis, kurio nesitikėjo net tautiečiai, lėmė tai, kad lietuvės naujame FIBA jaunių ir jaunimo merginų rinktinių reitinge šovė į viršų – jos po labai ilgos pertraukos grįžo į pasaulio TOP-20 gretas ir jau beldžiasi į Europos TOP-10-uką (rikiuojasi 11-os).

Tas sidabras sukėlė tikrą euforiją tiek pačioms krepšininkėms, tiek ir jų pasakišką odisėją akylai sekusiems žiūrovams. Jie gausiai rinkosi sutikti į Vilnių grįžusių naujųjų šalies krepšinio herojų, pagrindinė kurių – trejais metais jaunesnė už daugelį varžovių J. Jocytė, viso turnyro metu metusi po 20 taškų, o finale apskritai įskraidinusi net 33!

Justė, kaip ir po beveik 17 taškų rinkusi Audronė Zdanevičiūtė, ne tik pateko į simbolinį Europos pirmenybių geriausių žaidėjų penketą, bet ir tapo pačia rezultatyviausia viso turnyro krepšininke. Tris dvigubus dublius pasiekusi J. Jocytė pagal naudingumo balus nusileido tik rusei Anastasijai Kosu, kuriai ir atiteko MVP titulas.

Kairiarankės J. Jocytės žaidimas, kažkuo primenantis Toni Kukočiaus ar net Jameso Hardeno stilių, nepaliko abejingų ne tik tarp paprastų gerbėjų, bet ir tarp krepšinio veikėjų, kol galiausiai patraukė ir keturiskart NBA čempiono Tony Parkerio dėmesį. Būtent jo globojamoje Vilerbano ASVEL jaunimo akademijoje dabar ir šlifuojamas Lietuvos krepšinio deimantas.

Tiesa, Prancūzijoje įsisiautėjus COVID-19 virusui, minėta akademija sustabdė savo veiklą, o sezonui pakibus ant plauko Justė karantinui pasirinko namus Palangoje, o ne už 2000 km esantį Vilerbaną.

Kadangi pasiruošimas tarptautiniams čempionatams, jeigu jo išvis prireiks, vyks Lietuvoje, J. Jocytė šį sezoną į Liono priemiestį gali ir nebegrįžti.

FIBA kalendoriuje nurodyta, kad 2020-ųjų planetos 17-mečių merginų pirmenybės turi vykti rugpjūčio 15-23 dienomis Rumunijoje. Jeigu iki to laiko pasauliui pavyks pažaboti klastingąjį koronavirusą, per metus paūgėjusios lietuvės su jau net į moterų Eurolygos klubą besibeldžiančia 14-mete J. Jocyte priešakyje gali ten kaip reikiant patriukšmauti.

Lietuvos merginos turėtų startuoti C grupėje, kur jų lauktų Rusijos, Japonijos ir Čilės komandos.

Tuo metu save pačią į kampą įvariusios šalies moterų rinktinės, kurioje J. Jocytė jau spėjo debiuotuoti, kita kova planuojama lapkričio 12 dieną namuose su grupės lydere Serbija.

To, kad būtent su Juste yra siejamas galimas Lietuvos merginų ir moterų krepšinio atgimimas, neslepia nei ją perlu atvirai vadinantis nacionalinės komandos strategas Mantas Šernius, nei šalies jaunimo rinktinių vyriausiasis treneris Rolandas Radvila.

„Ji, mano manymu, gali būti viena geriausių krepšininkų per visą Lietuvos istoriją. Ji tam turi daug ką. Jos krepšinio IQ viršija visus lūkesčius, mes ja žavimės“, – tikina jis.

Bet bene emocingiausiai apie J. Jocytės talentą pasisakė buvęs Lietuvos 16-mečių vaikinų rinktinės treneris Tomas Purlys.

„Tai, ką aš pamačiau Europos čempionato finale... visą laiką buvau išsižiojęs žiūrėdamas į jos žaidimą ir gerėdamasis juo. Taip gerai žaidžiančio jauno krepšininko – nesvarbu, berniuko ar mergaitės – aš dar nesu matęs.

Jos sprendimai aikštėje, kūno kalba tiek gynyboje, tiek puolime, koncentracija, šaltakraujiškumas, nepanikavimas. Jūs pažiūrėkite, kokius metimus ji atlieka! Aš nenoriu nieko prikalbėti, nes jai, aišku, dar tik 14 metų, bet kol kas aš tokio talento mergaičių krepšinyje nesu regėjęs. Pagaliau mes matome prošvaistes moterų krepšinyje“, – trina rankomis jis.

O prošvaisčių jau tikrai reikia: 1938-ųjų Europos vicečempionės ir 1997-ųjų Senojo žemyno čempionės jokių medalių spindesio neregėjo jau ketvirtį amžiaus, o pasaulio čempionato batalijų badmetis jas kamuoja jau kone 20 metų.

FIBA jaunių ir jaunimo merginų rinktinių reitingas: