„Agentai skirti profesionaliems žaidėjams, o ne vaikams“, – sako R. Radvila. – Dabar agentas jau ieško trylikamečių žaidėjų, bendrauja per socialinius tinklus, kalbina. Žinoma, mes neturime nieko prieš agentus, tačiau viskas turėtų būti nuo 18 metų, kai agentai pradėtų ieškoti klubo žaidėjams. O dabar situacija tampa iškreipta. Aš pats turėjau žaidėją, kurio nuo 16 metų nemačiau, jam agentas susuko galvą, o jis net mokyklos nebaigė. Mūsų tikslas – kad klubai kreiptųsi į federaciją, mes tada suvesime su tėvais ir pačiais krepšininkais“.

„Yra FIBA agentai ir yra agentai, kurie neturi taisyklių ir šnekina vaikus, prižada, o tada nieko negali ištęsėti“, – teigė Š. Sakalauskas. – Turime nutarimą, kaip agentai gali bendrauti, tačiau jie to nesilaiko. Agentus raginome metus, kad patys susėstų ir apsibrėžtų savo veiklos sferą. Jie turi veikti organizuotai, kaip reglamentuoja FIBA ir Lietuvos įstatymai. Iki 18 metų nei vienas agentas neturi teisės kalbėtis su vaiku neįspėję krepšinio mokyklų, trenerių, tėvų. Mes gauname daug skambučių iš mokyklų ir trenerių, vaikas vieną dieną treniruotėje, o kitą – jau Ispanijoje ar Italijoje“.

Jau kito mėnesio pradžioje prie stalo sės Lietuvos krepšinio federacijos ir Lietuvos krepšinio lygos teisininkai, kurie surašys, kas leidžiama ir kas neleidžiama agentams Lietuvoje. Šiuos sprendimus peržiūrės LKF vykdomasis komitetas, kuris teiks pasiūlymą per metinę konferenciją.

„Agentų taisyklės yra labai aiškios krepšinio šalyse, o Lietuvoje šių taisyklių niekas nesilaiko“, – tikina Š. Sakalauskas. – Agentai stengiasi į šalį nustumti trenerį ir sporto mokyklą. O tie kas vaiką surado, treniravo, dirbo – yra nereikalingi. Treneriai kalba, kad per karjerą surado kelis vaikus, tačiau atėję jų neberanda, nes agentai išveža jaunus krepšininkus net niekam nieko nesakę“.

„Mes norime ne tik bausti, bet šviesti“, – aiškino R. Radvila. – Jeigu yra geras agentas, mes tėvams patys galėsime rekomenduoti. Jeigu agentas neturės gero žodžio iš šono, tai niekas su jais nebendraus. Tačiau mes turime bendrauti su tėvais. Mes norime, kad RKL, NKL ir LKL klubai pasiūlytų vietas jaunimui, gautų kokybišką treniruočių procesą. Norime, kad LKL klubai turėtų dublerines komandas, skirtų lėšų, dirbtų geri treneriai“.

„Yra trys dalykai, kurie mums svarbūs: agentas privalo laikyti žaidimo taisyklių, kurias nustato FIBA. Klubas turi pasiūlyti įdomią ruošimo programą, kad jaunas žaidėjas nenorėtų išvažiuoti. Ir trečia, treneris turi būti asmenybė. Norime, kad agentai suprastų savo atsakomybę ir prisidės prie jaunų žaidėjų ugdymo“, – vardino LKF sporto direktorius Š. Sakalauskas.

Vienas jaunųjų krepšininkų, kuris išvyko į užsienį ir atstovauja „Barcelona“ akademijai – Arnas Velička. Šalies jaunimo rinktinių lyderis paliko Kauno „Žalgirio“ piramidės gretas ir tobulėti nusprendė Ispanijoje.

„Aš su A. Velička dirbu trejus metus, matosi, kad jis tobulėja“, – kalba Lietuvos U18 rinktinės treneris G. Petrauskas. – Ryškiausiai pasimatė jo fiziniai duomenys, matosi sutvirtėjęs. Tačiau ar būtų likęs Lietuvoje, ar išvykęs, jis sunkiai dirba, todėl ir juda į priekį. Kitas pavyzdys Tomas Balčiūnas, kuris irgi metus praleido Barselonoje, tačiau dvejus metus žaidė Lietuvos metais vyresnių rinktinėje, o po dviejų metų nebepateko. Tie žaidėjai, kurie liko Lietuvoje, patobulėjo daugiau. Mūsų visų tikslas – norime, kad užaugtų krepšininkas, kuris žaistų rinktinėje. Reikia užmiršti savo ego ir kaip galima padėti jaunam žaidėjui“.

Ir toliau nemažai perspektyvių Lietuvos krepšininkų išvyksta į Jungtines Amerikos Valstijas, kur ne tik sportuoja, tačiau ir gauna gerą išsilavinimą. Vis tik didelė dalis profesionaliais krepšininkais netampa.

„Mes nenorime, kad išvyktų, tačiau jeigu toks sprendimas priimtas, norime, kad papultų į kuo aukštesnio lygio universitetus ir komandas“, – sakė jaunimo rinktinių vyr. treneris R. Radvila.

„LKF gali nukreipti žaidėjus į geresnes sąlygas tiek mokslo, tiek krepšinio atžvilgiu“, – kalba G. Petrauskas. – LKF bendrauja su Amerikos universitetais ir klubais, mūsų ryšys tampa vis glaudesnis. Laikas parodo, ar tai yra gerai, ar ne. Turime daug pavyzdžių, kur žaidėjai tapo profesionaliais žaidėjais, buvo tokių, kurie liko mokytis ir gyventi JAV“.

„LKF stengiasi visiems vaikams sudaryti maksimalias tobulėjimo sąlygas“, – tikina Š. Sakalauskas. – Už pagalbą mes neprašome jokio atlygio. JAV universitetai kreipiasi į mus sakydami, kad nori vieno ar kito jauno žaidėjo. Agentai už užmokestį vaikus stengiasi išvežti, o tai nėra teisinga. LKF gali patarti kas laukia, kokiu keliu išvykti“.

Lietuvos jaunimo vaikinų krepšinis ir toliau išlieka aukštumoje. Šiuo metu mūsų jaunimo rezultatai yra antri pasaulyje ir pirmi Europoje. Tiesa, praėjusią vasarą medalių derlius kiek sumažėjo. Medalius iškovojo šešiolikmečiai, aštuoniolikmečiai ir studentų rinktinė.

„Užpraėjusi vasara buvo unikali, visos rinktinės laimėjo medalius. Šią vasarą mums nepavyko pakartoti tos sėkmės, kartelė buvo užkelta. Negalime labai pasidžiaugti, tačiau ir dejuoti neturime dėl ko“, – teigė R. Radvila.