Kvapą gniaužianti šių rungtynių drama dar ilgai bus prisimenama kaip vienas didžiausių neišnaudotų šansų per visą Lietuvos krepšinio istoriją.

Kauniečiai viena koja jau buvo Eurolygos finalo ketverte, tačiau nesugebėjo žengti paskutinio žingsnelio ir padovanojo laimingą bilietą "Maccabi" komandai. Kai iki ketvirtojo kėlinio pabaigos liko 15,7 sek. ir "Žalgiris" pirmavo 92:86, sunku buvo patikėti, kad mūsiškiai išleis pergalę iš savo rankų.

Deja, tuomet Giedrius Gustas iš pradžių bereikalingai prasižengė, leisdamas Šarūnui Jasikevičiui pelnyti du taškus "su bauda" (92:89), o komandoms pasikeitus taikliais metimais (94:91) ir likus 2 sek. sugebėjo pramesti abi baudas.

Maža to, per likusias dvi sekundes nacionalinės rinktinės trenerio Antano Sireikos vadovaujamas "Žalgiris" nesugebėjo specialiai prasižengti ir neleisti varžovams pelnyti tritaškio. Tačiau per visą aikštę sviestą kamuolį gavo Derickas Sharpas (Derikas Šarpas), ramiai jį pasivarė ir pataikė tritaškį per to paties G. Gusto rankas - 94:94.

Tokiame nokaute atsidūręs "Žalgiris" pratęsime jau nepajėgė rimčiau pasipriešinti ir iškart atsiliko, pralaimėdamas 99:107 ir dėl vieno krepšininko kaltės palaidodamas istorinį šansą įsirašyti į Europos krepšinio istoriją.

Eurolygos varžybų puošmena tapusios rungtynės buvo ir įspūdinga dviejų Lietuvos krepšinio žvaigždžių - Šarūno Jasikevičiaus ir Arvydo Sabonio - dvikova. Deja, po rungtynių galėjo džiaugtis tik vienas iš jų, ir tai buvo geriausias praėjusių metų Lietuvos sportininkas Š. Jasikevičius, apkabinęs ir guodęs legendinį A. Sabonį, kurio svajonę sužlugdė komandos draugų klaidos.

Beje, prieš tą lemtingą epizodą, kai G. Gustas prametė abi baudas, penktąją pražangą gavęs Š. Jasikevičius jau pasveikino žalgiriečių trenerį A. Sireiką su pergale ir, kas žino, ar ne ši gestas užmigdė "Žalgirio" stratego budrumą prieš paskutinę "Maccabi" ataką.

Nesėkmė Tel Avive tuo skaudesnė, kad "Žalgiris" trečiajame kėlinyje pademonstravo puikų strateginį žaidimą ir išlaikė jį iki paskutiniųjų nelemtų ketvirtojo kėlinio minučių.

Š. Jasikevičius neabejotinai pelnė naudingiausio turo žaidėjo titulą, per 30 min. surinkęs 37 taškus (dvitaškiai 7/9, tritaškiai 4/10, baudos 11/12), atkovojęs 3 kamuolius, atlikęs 2 rezultatyvius perdavimus ir išprovokavęs 8 pražangas.

A. Sabonis per 30 min. surinko 29 taškus (dvitaškiai 6/7, tritaškiai 4/6, baudos 5/8), atkovojęs 9 kamuolius ir atlikęs 3 rezultatyvius perdavimus bei išprovokavęs 4 pražangas.

Po 20 taškų kauniečiams pelnė Edas Cota (Edas Kota) ir Ainaras Bagatskis.

Varžovams 18 taškų įmetė Nikola Vujčičius, 17 - Davidas Bluthenthalis (Davidas Blutentalis).

Rungtynių pradžia buvo apylygė, nes taiklius kauniečių tolimus metimus kompensavo įspūdingas Š. Jasikevičiaus rezultatyvumas - jis pelnė 16 iš 20 pirmųjų savo ekipos taškų.

Kauniečiai pirmavo 11:9, 14:10, bet po "Jaskos" pataikymų atsiliko 14:20.

"Žalgiris" taip ir nesugebėjo sustabdyti greitų "Maccabi" atakų, pralaimėdamas pirmąjį kėlinį 22:30.

Tačiau po pertraukėlės daugiausia sumanaus E. Cotos dirigavimo dėka ir dėl pagerėjusios gynybos greičiai aikštėje sumažėjo, o skirtumas krito perpus.

Iki pat didžiosios pertraukos šeimininkai pirmavo 3-7 taškais, išeidami ilsėtis tik su minimalia persvara - 46:43.

Trečiasis kėlinys prasidėjo pavyzdine kauniečių gynyba, kurios dėka "Žalgiris" išlaikė varžovus "sausus" keturias minutes ir persvėrė rezultatą - 49:46.

Puikiai šią atkarpą sužaidė A. Sabonis, ne tik karaliavęs po abiem krepšiais, bet pataikęs du tritaškius iš eilės, o dar vienas tolimas A. Bagatskio metimas padidino skirtumą iki 64:56.

Deja, iškart po pertraukėlės "Maccabi" išlygino rezultatą (64:64), ir kova užvirė iš naujo.

Netrukus A. Sabonis įmetė dar vieną tritaškį ir pridėjo dvitaškį, atstatydamas pranašumą - 72:67. Tačiau tuomet visai be reikalo "Žalgirio" veteranas gavo dvi greitas pražangas, kas smarkiai atsiliepė vėliau.

Nors Š. Jasikevičius buvo sumažinęs atsilikimą iki 74:73, tritaškį tuoj pat pataikė A. Bagatskis, kuris netrukus įmetė ir dvitaškį (81:75). Situacija beveik pasikartojo po trijų minučių, kai po latvio tolimo metimo rezultatas buvo 86:82 likus 1 min. 14 sek.

Šis skirtumas dar padidėjo, prasidėjus baudų mėtymo karuselei, tačiau viską sugriovė tos nelemtos paskutinės 15 sekundžių. Keliomis sekundėmis anksčiau penktąją pražangą gavo A. Sabonis, kurio nebuvimas tapo lemiamu faktoriumi pratęsime.

Papildomas laikas prasidėjo dviem iš eilės N. Vujčičiaus pataikymais, į kuriuos nei T. Beardas, nei G. Gustas nesugebėjo atsakyti. Paskutines porą minučių demoralizuotas "Žalgiris" visiškai nesigynė ir leidosi talžomas "Maccabi" atsarginių, nes keturi pagrindiniai jau sėdėjo su penkiomis pražangomis.

Tokia skaudžiai pamokančia istorija baigėsi "Žalgirio" odisėja Eurolygoje, o šeštadienį Kauno Sporto halėje rungtynėmis su Vilniaus "Lietuvos rytu" baigsis ir LKL reguliarusis sezonas.

Statistika.

Tel Avivo "Maccabi" (Izraelis) - Kauno "Žalgiris" 107:99, po pratęsimo (30:22, 16:21, 12:21, 36:30; 13:5).

"Maccabi" taškus pelnė: Š. Jasikevičius 37 (30 min., dvitaškiai 7/9, tritaškiai 4/10, baudos 11/12; 8 išpr. pražangos), N. Vujčič 18, D. Bluthenthal 17, A. Parker 12, M. Baston 8, T. Burštein 6, D. Sharp 5, Y. Halperin 3, G. Shelef 1, B. Sundov 0, D. Thomas 0.

"Žalgiriui": A. Sabonis 29 (30 min., dvitaškiai 6/7, tritaškiai 4/6, baudos 5/8; 9 atk. kam.),

E. Cota 20 (žaidė 44 min., dvitaškiai 1/5, tritaškiai 2/4, baudos 12/12; 7 rez. perd.), A. Bagatskis 20 (39 min., 2/2, 4/9, 4/4; 3 atk. kam.), T. Beard 11, D. Šalenga 9, M. Timinskas 6, A. Javtokas 3, G. Gustas 1.

Taiklumas. Dvitaškiai 28/47 (59,5 proc.) ir 14/31 (45,1), tritaškiai 7/23 (30,4) ir 11/28 (39,2), baudos 30/39 (76,9) ir 38/49 (77,5).

Atkovoti kamuoliai - 36 ir 41, klaidos - 5 ir 13.

Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.