Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stotis nepajėgs suteikti aukšto lygio pagalbos dėl aparatūros trūkumo. Pasak stoties direktoriaus Viliaus Mitkos, greitosios pagalbos automobilių ir darbuotojų pakaks – žmonės tą mėnesį neis atostogauti, bet plikomis rankomis jie nepagelbės.

Greitosios medicinos pagalbos (GMP) stoties vadovas teigia, kad jiems būtina įsigyti papildomos gyvybės palaikymo įrangos: defibriliatorių, kardiografų, specialių lentų, intubacinių vamzdelių.

V. Mitka Panevėžio savivaldybės paprašė 350 tūkstančių litų, tačiau buvo atsakyta, kad tiek pinigų nėra. Miesto meras Vitalijus Satkevičius su prašymu pagelbėti greitajai įsigyti reikalingą įrangą kreipėsi į Panevėžyje išrinktus Seimo narius, Sveikatos apsaugos ministeriją. Kol kas vyksta lėšų paieškos.

Europos vyrų krepšinio vykdomasis direktorius Mindaugas Špokas stebisi, kad iš šešių miestų, kuriuose vyks krepšinio varžybos, vienintelis Panevėžys dejuoja negalėsiantis užtikrinti reikiamos medicininės pagalbos.

Jis svarsto, kad miestui, turinčiam ambicijų ateityje rengti ne tik krepšinio, bet ir kitų sporto šakų varžybas, reikėtų rimtai įvertinti savo galimybes.

Prisidėtų ir savo lėšomis

Pasak V. Mitkos, per čempionatą prireiks dviejų papildomų greitosios ekipažų, kurie turės budėti sportininkų treniruočių ir varžybų metu. Vadovo teigimu, artėjančiam neeiliniam miestui ir visai šaliai įvykiui jie pradėjo rengtis dar praėjusių metų rudenį – iš karto, kai paaiškėjo, kad varžybos vyks ir Panevėžyje.

Su darbuotojais buvo sutarta, kad rugsėjį niekas neis atostogauti. Nuspręsta iš įstaigos lėšų nupirkti medikamentų, tvarsčių, įvairių medicinos priemonių, reikalingų teikti skubiai pagalbai.

„Tačiau pinigų papildomai gyvybės palaikymo įrangai įsigyti mes neturime. Todėl pradėjome rūpintis, kaip spręsti trūkstamos įrangos įsigijimo problemą. Kreipėmės ir į miesto savivaldybę, konsultavomės su Panevėžio teritorine ligonių kasa, Sveikatos apsaugos ministerija.

Pernai greitajai buvo mokama už darbo valandą. Tad svarstyta, kad daugiau užsidirbsime. Šiemet keitėsi apmokėjimo tvarka – bus finansuojama pagal gyventojų skaičių, bet įkainiai kol kas nepatvirtinti. Bet kokiu atveju nusipirkti įrangos mes neįstengsime“, – aiškino V. Mitka.

Anot jo, negali būti nė kalbos siųsti budėti į treniruotes ir varžybas greitosios ekipažus, neturinčios reikalingos įrangos.

„Tokių renginių metų sunku prognozuoti, kokie gali įvykti incidentai ar nelaimės. Turime būti maksimaliai pasirengę“, – įsitikinęs jis.

Greitosios medikai negali turimą medicinos įrangą atiduoti varžybose budėsiantiems ekipažams, nes tada negalėtų teikti įprastos pagalbos panevėžiečiams.

Siūlo nuomotis iš kitų miestų

M. Špokas „Sekundei“ teigė, kad užtikrinti reikiamą medicinos pagalbą varžybų dalyviams ir aisruoliams yra Panevėžio miesto savivaldybės galvos skausmas.

„Miestas prisiėmė atitinkamus įsipareigojimus ir privalo juos vykdyti“, – sakė jis.

2011-ų Europos krepšinio čempionato vykdomasis direktorius siūlė Savivaldybei greitąją medicinos įrangą nuomotis arba apskritai samdyti greitosios ekipažus iš kitų miestų. Jo nuomone, tokių dalykų, kai miestas, prisėmęs atsakomybę organizuoti tokio masto varžybas, joms artėjant pradeda verkšlenti negalįs vykdyti įsipareigojimų, negali būti.

Panevėžio GMP stoties direktorius V.Mitka nerimauja, kad per Europos vyrų krepšinio čempionato treniruotes ir varžybas jie negalės užtikrinti reikiamos medicinos pagalbos sportininkams ir sirgaliams.

Panevėžyje grupės rungtynes žais Lietuvos nacionalinė rinktinė.