DELFI pokalbyje su krepšinio ekspertais apie pasibaigusį grupių etapą paaiškėjo, kad paskutinio turo rungtynės buvo, tarsi, viso pirmo Eurolygos etapo atspindys. Ar pelnytai lietuviškiems klubams taip baigėsi grupių varžybos?

„Ne visai. „Lietuvos rytas“ taip pat galėjo patekti į kitą Eurolygos etapą, bet neįveikė pirmiausia psichologinės įtampos, – mano patyręs treneris ir krepšinio ekspertas Rimantas Endrijaitis. – Lemiamu momentu vilniečių gretose neatsirado lyderio, kurį kiekvienai komandai turėti yra labai svarbu.“

„Sunkus klausimas, nors ir toks paprastas. Toks žaidimas, kokį demonstravo „Lietuvos rytas“, papuošė Eurolygą, – sako treneris Šarūnas Sakalauskas. – Negalima sakyti – ta ar ne ta komanda pateko į kitą etapą. „Žalgiris“ turėjo geresnius krepšininkus, o vilniečiai parodė Eurolygos lygio ir klasės žaidimą be garsių pavardžių ir už tai nusipelno pagyrimų.“

R. Endrijaitį maloniai nustebino „Žalgirio“ žaidimas.

„Tiesą pasakius, „Žalgirį“ jau buvau nurašęs, ypač, kai jie dar neteko puikaus kovotojo dėl atšokusio kamuolio Traviso Watsono. Mirzai Begičiui, be abejo, trūksta technikos, bet į „Žalgirį“ atėjus Ramūnui Butautui, kamuolys kitaip pradėjo „vaikščioti“ aikštėje ir atsidurdavo ten, kur silpniausia varžovų vieta.

Atsiskleidė Marcusas Brownas, o šalia jo ir Martynas Pocius. Stambule netikėtai puikiai puolime sužaidė Mantas Kalnietis, nors jam dar reikia tobulinti gynybą. Tadas Klimavičius atliko savo pareigas ir „užkimšo“ tą spragą, atsiradusio dėl aukštaūgio amerikiečio traumos, – kauniečių pergalės sudėtines dalis vardino R. Endrijaitis. – Tuo metu Aleksandrą Čapiną kauniečiai pirko be reikalo, nes mūsų jaunieji lietuviai (Adas Juškevičius, Šarūnas Vasiliauskas ar Žygimantas Janavičius) po pusmečio žais geriau už slovėną.“

Krepšinio ekspertai sutartinai įžvelgia, kad „Žalgirio“ grupė buvo sąlyginai lengvesnė, negu „Lietuvos ryto“, bet tai nesumenkina kauniečių ryžto ir pastangų.

„Tai sportas, visko suskaičiuoti neįmanoma. Čia susidėjo ir varžybų sistema, ir grupių burtai, ir sugebėjimas atlikti žaidėjų rotaciją. Taip, kaip „Žalgiris“ rungtyniavo Stambule tris kėlinius, atsipalaidavę, taikydami nestandartinius sprendimus (pvz., prasiveržimai pro kairę pusę, tikslūs gynėjų metimai per varžovų „centrų“ rankas), parengę gerą apgalvotą ir racionalų planą ir yra Eurolygos krepšinio grožis“, – neabejoja Š. Sakalauskas.

„Lietuvos rytas“ vertas būti „Top-16“ etape, bet jiems pritrūko dar 1-2 aukštesnio meistriškumo žaidėjų. Vilniečių grupė buvo stipri ir labai sudėtinga. „Žalgiriui“ šiuo požiūriu buvo paprasčiau. Ne paskutinį vaidmenį kovoje dėl kelialapių į „Top-16“ suvaidino ir laimė, kurios reikia turėti gyvenime“, – svarsto R. Endrijaitis.

„Lietuvos rytui“ mače su „Unicaja“ komanda pritrūko meistriškumo paskutinėje atakoje. Greitas krepšininkas per 5 sekundes nuo vieno krepšio pasiekia kitą, o mes tam turėjome 7 sekundes. Net jei nėra minutės pertraukėlės treneris judesiu parodo, kokį parengtą derinį reikia daryti.

Ispanų ekipa parodė savo aukštą klasę, kaip priešininkų aikštėje paskutinėje atakoje gintis prieš šeimininkus be pražangų. Daug lemia žmogiškasis ir sportinis faktorius. Žaidėjai lemiamais momentais priima kitokius sprendimus, negu turėtų, be reikalo prasižengia“, – trečiadienio dvikovą „Siemens arenoje“ prisiminė Š. Sakalauskas.

„Džiaugiuosi, kad „Žalgiris“ žais Eurolygos kitame etape. Krepšinis Lietuvos jaunimui – puiki patriotizmo pamoka. Nors kauniečiams gal ir trūks labai brangių supertalentų, „Top-16“ etape jie pagadins daug nervų naujiems varžovams, o savojoje Sporto halėje ką nors tikrai paguldys ant menčių ir užsigrūdins ateičiai“, – mano R. Endrijaitis.

Krepšinio žinovai palankiai vertina „Žalgirio“ trenerių kaitą.

„R. Butautas gerai tvarkosi, nori tobulėti ir mokosi iš savo klaidų. Blogai, kai jauni treneriai apie save per gerai galvoja, tampa visažiniai, tarsi jauni seniai. Gaila, kad trenerio Rimo Kurtinaičio auklėtiniai lemiamose rungtynėse padarė net 25 klaidas. Mes, Vilniaus „Statybos“ laikais, žaisdami greitą krepšinį, vidutiniškai klysdavome tik po 12 kartų“, – pastebėjo R. Endrijaitis.

„Man labiau patiko „Lietuvos ryto“ žaidimo koncepcija ir krepšinio stilius. Kai turnyras įsibėgėjo, varžovai studijavo vilniečių silpnas puses ir logiška, kad jų rado. Tai įrodo mačas Belgrade, tačiau buvo juk trys gražios pergalės Vilniuje.

„Žalgiris“ dabar turi didžiulį teigiamą emocinį užtaisą „Top-16“ etapui. Atėję nauji krepšininkai, suteiks dar daugiau pasitikėjimo jau esantiems, leis taikyti didesnę rotaciją, suteiks progą pailsėti kauniečių lyderiams. Naujas treneris R. Butautas duos „Žalgiriui“ šviežumo“, – analizavo Š. Sakalauskas.