Praėjusių metų gegužės pabaigoje įkurtas naujas „Aisčių-Atleto“ klubas užsitikrino beveik milijono litų Kauno savivaldybės paramą. Naujajai komandai baigus pirmąjį sezoną, kilo nemažai įtarimų, kaip ir kur buvo panaudoti kauniečių pinigai. Daugiausia jaunais ir nebrangiais žaidėjais nusprendęs remtis „Aisčių-Atleto“ klubas suformavo solidų apie 1,7 mln. litų biudžetą, bet vis tiek įlindo į skolų liūną.

Vien už A. Sabonio krepšinio mokyklos salės nuomą „Aisčiai-Atletas“ nesumokėjo apie 300 tūkst. litų.

Vos po kelis šimtus litų siekiančių atlyginimų senokai nematė ir Nacionalinėje krepšinio lygoje žaidžiančios „KKM-Aisčių“ komandos žaidėjai. Manoma, kad klubo skolos siekia 400 tūkst. litų. Tiek Kauno politikams, tiek krepšinio specialistams tai sukėlė nemažai klausimų.

„Sezonas kol kas nesibaigė, todėl dar anksti teigti, kiek skolų bus ir ar jos iš viso bus. Buvo nelengva, nes vietoj vienos komandos, kurią planavome administruoti, prisidėjo dar dvi – moterų „Aistės-Atletas“ ir „KKM-Aisčiai“. Tai iš pradžių nebuvo planuota klubo biudžete. Be to, skolos susidarė ir dėl to, kad ne visi mūsų privatūs rėmėjai yra įvykdę įsipareigojimus“, – teisinosi „Aisčių-Atleto“ klubo direktorius Mindaugas Puidokas.

Klubo vadovas tvirtino, kad panašių problemų nuolat kyla ir kitoms Lietuvos krepšinio lygos (LKL) komandoms: „Lietuvos situacija, netobulas sporto rėmimo įstatymas lemia, kad sezono pabaigoje nepavyksta atsiskaityti už visas paslaugas ir susidaro skolos. Mes nesame kuo nors išskirtiniai“.

Pinigai skirti giminėms

Tam tikri faktai leidžia susidaryti įspūdį, kad savivaldybės ir rėmėjų pinigus „Aisčių-Atleto“ klubas naudojo nelabai skaidriai.

Didžiausią atlyginimą – 140 tūkst. litų už sezoną – LKL žaidusioje pagrindinėje „Aisčių-Atleto“ komandoje šį sezoną gavo Valdas Dabkus. Šis puolėjas – klubo direktoriaus M. Puidoko giminaitis.

M. Puidokas, kalbėdamas su dienraščiu, gynėsi, kad V. Dabkus tokią algą gavo ne dėl giminystės ryšių. „Pagal atlyginimą išsiskyrė ne vien Dabkus. Panašią algą gavo Gintautas Vileita (šio gynėjo sezono alga 40 tūkst. litų mažesnė – red. past.), dar keli žaidėjai. Dabkus pagal pelnomus taškus, atkovotus kamuolius, efektyvumą buvo vienas geriausių LKL žaidėjų. Tai jokiu būdu nėra susiję su mūsų giminystės ryšiais, man tokie įtarimai nesuprantami. Mes nesame nei broliai, nei pirmos kartos pusbroliai. Su Dabkumi bendrauju tik apie krepšinį“, – tikino M. Puidokas.

Vis dėlto „Aisčiai-Atletas“ praėjusį sezoną „mylėjo“ ne vieną M. Puidoko giminaitį. Klubas sudarė medicinos priežiūros sutartį su klinika „Natura Munda“, kuri priklauso direktoriaus tetai. Už paslaugas šiai klinikai Kauno klubas oficialiai pervedė kelias dešimtis tūkstančių litų.

„Natura Munda“ pasirinkome dėl to, kad ši klinika mums suteikė nemokamų paslaugų už beveik 10 tūkst. litų. Manau, kad gavome gerą priežiūrą už palyginti mažą kainą“, – argumentų surado M. Puidokas.

Klinikos interneto svetainė, pristatydama savo veiklą, skelbia apie įvairių ligų gydymą ir procedūras, bet nė žodžio neužsimena apie sportinių traumų gydymą.

Trūksta ir profesionalumo

Krepšinio pasaulyje netyla kalbos, kad neveikli „Aisčių-Atleto“ vadovybė pati atbaido rėmėjus. Šį sezoną pagrindiniai komandos rėmėjai buvo AB „Kauno grūdai“ ir UAB „Kaminta“.

Keista tai, kad „Kauno grūdai“ moterų ekipai „Aistės-Atletas“ pinigus pervedė tiesiogiai, o ne visas komandas administruojančiai viešajai įstaigai „BC Kauno Atletas“. Kalbama, kad „Kauno grūdų“ direktorius Tautvydas Barštys ne itin pasitiki viešosios įstaigos vadovybe.

„Trūksta elementariausio profesionalumo“, – nesileisdama į ilgesnes diskusijas savo nuomonę apie „Aisčių-Atleto“ klubo vadovus išreiškė Lietuvos moterų krepšinio lygos (LMKL) direktorė Audra Ginelevičienė, kuriai jau buvo tekę įsikišti į klubo vadovo ir moterų komandos tarpusavio ginčus dėl finansinių dalykų.

Kodėl direktorius išeina?

Nors ir neigia visus priekaištus, M. Puidokas nuo gegužės pradžios traukiasi iš „Aisčių-Atleto“ direktoriaus pareigų. Direktorius bėga iš skęstančio laivo?

M. Puidokas užtikrino, kad atsistatydina ne dėl klubą smaugiančių skolų. Esą jis nebesugebėjo suderinti darbo klube ir doktorantūros studijų Kauno technologijos universitete.

Tačiau naikinti skolas jau tikriausiai teks naujiesiems „Aisčių-Atleto“ vadovams. Bent jau M. Puidokas negalėjo patvirtinti, kad iki savo darbo pabaigos spės sureguliuoti finansinę situaciją.

„Klubo valdybai pasiūliau būdus, kaip išspręsti šią situaciją. Iki kito sezono pradžios skolų neliks. Negaliu įvardyti konkrečios dienos, kada bus grąžintas paskutinis centas, bet tikrai galiu pasakyti, kad įsiskolinimų nebus“, – savo pasekėjų darbo sėkme neabejojo M. Puidokas.

Klubo valdyba jau pritarė direktoriaus pasitraukimui, nepaisant to, kad jis dar nepateikęs finansinės ataskaitos „Krepšinio perspektyvoms“ – viešajai savivaldybės įmonei, per kurią klubą pasiekia parama iš biudžeto. Belieka pridurti, kad tarp „BC Kauno Atleto“ valdybos narių yra du žmonės, dirbantys M. Puidoko tėvo Algimanto Puidoko vadovaujamoje ir savivaldybei priklausančioje įmonėje „Automobilių stovėjimo aikštelės“. Tai – Kauno miesto tarybos nariai Gediminas Budnikas ir Stasys Buškevičius. Pastarojo tėvas yra vicemeras Stanislovas Buškevičius, prieš sezono pradžią aktyviai agitavęs, kad šiai komandai iš savivaldybės būtų skirta beveik milijonas litų.