Apie TOP-8 svajojęs „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas dėl nepasiteisinusių sprendimų komplektuojant sudėtį ne kartą buvo maišomas su žemėmis.

Tačiau pažvelgę per petį Lietuvos čempionai gali didžiuotis vienu šio sezono laimėjimu – pasirašyta sutartimi su Eurolyga, kuri leis žalgiriečiams dar artėjančius 10 metų varžytis pajėgiausiame Senojo žemyno turnyre.

„Visos įplaukos ir premijos, kurių sulauks iš Eurolygos, komandai suteiks antrą gyvenimą. Manau, kad naujas Eurolygos formatas buvo geriausia naujiena „Žalgiriui“, žvelgiant į ateitį“, – nė neabejoja dabar Eurolygos analitiku dirbantis J. Zidekas.

Jis tik numoja ranka į prastus žalgiriečių sezono rezultatus, nes, anot 42-ejų metų čeko, pagrindinė Kauno klubo pergalė buvo sutartis su Eurolyga, kurioje pagal naują formatą nuo kito sezono dalyvaus tik 16 komandų.

Šiuo metu buvęs žalgirietis dirba ne tik Eurolygos TV, bet ir Čekijos krepšinio federacijoje. Be to, jis priklauso „FIBA Europe“ valdybai bei yra atsakingas už VTB Vieningosios lygos ryšius su tarptautinėmis organizacijomis.

Todėl Krepšinis.lt su analitiku kalbėjo net tik apie „Žalgirio“ galimybes ateities Eurolygoje, bet ir apie Europos krepšinio karą bei realių FIBA sankcijų taikymą nepaklususioms šalims.

– Kurios komandos jus labiausiai nustebino Eurolygos TOP-16 etape? – Krepšinis.lt paklausė J. Zideko.

– Belgrado „Crvena Zvezda“ – nemanau, kad kas nors prieš sezoną bent pagalvojo, kad ši komanda galėtų prasibrauti į atkrintamąsias varžybas. Man tai didžiausia staigmena. Nors taip pat nustebino Vitorijos „Laboral Kutxa“ žaidimas. Jeigu reikėtų įvardinti vieną žaidėją, kuris mane labiausiai nustebino, sakyčiau, kad tai yra graikas Ioannis Bourousis. Taip, jis pernai buvo čempioniškos „Real“ komandos dalimi, tačiau jo žaidimo laikas dramatiškai sumažėjo, nes fiziškai talentingesni žaidėjai užėmė jo vietą. Tačiau šiame sezone jis vėl sugebėjo įrodyti, kad dar yra didelė jėga.

– O kas labiausiai nustebino iš blogosios pusės?

– Tikriausiai Stambulo „Anodolou Efes“, Maskvos srities „Chimki“ – ant popieriaus tai komandos, kurios galėjo patekti į atkrintamąsias. Bet negalėčiau pasakyti, kad buvo vienas koks nors labai blogas pavyzdys.

– 2 pergalės ir 12 pralaimėjimų – ar tai blogas ženklas „Žalgiriui“, kurio laukia 10 sezonų pagal naują Eurolygos formatą?

– Aš manau, kad „Žalgiriui“ tai geras ženklas, nes visos įplaukos ir premijos, kurių sulauks iš Eurolygos, komandai suteiks antrą gyvenimą. Manau, kad naujas Eurolygos formatas buvo geriausia naujiena „Žalgiriui“, žvelgiant į ateitį.

– Tačiau TOP-16 etape iškovotos tik dvi pergalės.

– O aš matau 10 metų sutartį – šiuo metu „Žalgiriui“ tai daug vertingesnis dalykas.

– Akivaizdu, kad „Žalgiris“ savo biudžetu negalės prilygti „Real“ ar CSKA. O kokių veiksmų galėtų imtis Kauno klubo vadovai, kad artėjančius 10 metų galima būtų varžytis su elitinėmis komandomis?

– Pagal naują Eurolygos sistemą jie savo kišenę papildys didesnėmis sumomis (Eurolyga su sporto vadybos gigante IMG kompanija pasirašė 10 metų 360 mln. eurų vertės sutartį, – Krepšinis.lt), o tai – pozityvus dalykas. Aišku, pinigais su šiomis komandomis, kurias paminėjote, konkuruoti yra labai sunku, todėl manau, kad „Žalgirio“ laukia ilgas procesas. Vis tik dar anksti kalbėti, ar „Žalgiris“ bus pajėgus kovoti pagal naują Eurolygos formatą, ar ne. Naujas formatas aiškiai atskirs komandas, žaidžiančias ir nežaidžiančias Eurolygoje.

– Šio sezono ketvirtfinaliai: kuri pora jums atrodo labiausiai intriguojanti ir kuri komanda gali labiausiai nustebinti?

– Vienareikšmiškai – traumų kamuojamos „Fenerbahce“ ir vos ketvirtą vietą užėmusios „Real“ komandos akistata. Tai bus pati įdomiausia serija. Ir būtent Madrido klubas gali labiausiai nustebinti, nes dažniausiai iš 4 pozicijas užėmusių klubų niekas tiek daug nesitiki. Manau, kad „Fenerbahce“ laukia labai sunki ketvirtfinalio serija.

– Ar matote karo tarp Eurolygos ir FIBA pabaigą?

– Tai ypatingai bloga situacija krepšiniui. Visuomet dviejų dominuojančių organizacijų nesutarimai kenkia sportui. Ar arti pabaiga? Nežinau tiek detalių, kad galėčiau nuspėti. Bet žinau, kad laikui bėgant situacija tampa vis rimtesnė, nes abi pusės jau padavė skundus Europos komisijai. Bet galbūt tai vienintelis būdas išspręsti kilusią problemą, nes jie neranda bendros kalbos – Europos komisijos sprendimas bus gana svarbus konflikto pabaigai. O jį užbaigti būtų labai gerai.

– Ką galite pasakyti apie gąsdinimus nacionalinėms lygoms ar net rinktinėms? Ar realu, kad gali būtų imamasi ir sankcijų?

– FIBA jau oficialiai priėmė tokį sprendimą, todėl nematau kelio atgal. Todėl jeigu FIBA nori, kad į ją žiūrėtų rimtai, tai yra realu.