Gilios tradicijos

Mūsų „braliukai“ dukart yra laimėję apdovanojimus Senojo Žemyno pirmenybėse, bet tai buvo labai seniai – 1935 metais (auksą) ir 1939 m. (sidabrą). Pastarųjų varžybų finale latviai tik po neįtikėtinai dramatiškos kovos 36:37 pralaimėjo lietuviams. Tame čempionate Latvijos rinktinė suomius sudorojo net 108:7.

SSRS laikais latvių pasididžiavimas buvo Rygos ASK (Armijos sporto klubas), kuris tris kartus triumfavo pajėgiausiame Europos klubų turnyre (dabar – Eurolyga), tiek pat sykių laimėjo Sovietų Sąjungos pirmenybes. Tada šią komandą treniravo legendinis Aleksandras Gomelskis. ASK lyderis buvo Janis Krūminis, kurio ūgis buvo net 2 m 20 cm. Tais laikais tai buvo itin retas reiškinys.
Kai latviai atkūrė nepriklausomybę, jie 10 kartų dalyvavo Europos čempionate, bet tik dusyk pateko į ketvirtfinalį ir užėmė 8 vietą (2001 ir 2015 m.).

Susiję su Lietuva

Dalis dabartinės Latvijos nacionalinės komandos žaidėjų turi glaudžių sąsajų su Lietuva. Vyriausiasis treneris Ainaras Bagatskis anksčiau atstovavo Kauno „Žalgiriui“, rungtyniavo kartu su Arvydu Saboniu, o vėliau kurį laiką treniravo stipriausią Lietuvos klubą.

Janis Blūmas gynė Vilniaus „Lietuvos ryto“ garbę. Žanis Peineris ateinančiame sezone vilkės Panevėžio „Lietkabelio“ aprangą. Šios ekipos vyriausiasis strategas Artūras Štalbergas anksčiau buvo A. Bagatskio asistentas Latvijos rinktinėje. Pastarojo padėjėjo nacionalinėje komandoje Arnio Vecvagaro sūnus Kasparas yra žaidęs „Žalgiryje“.

K. Porzingis kovojo su liga

Latvijos rinktinės atgimimas daugiausia siejamas su vienu krepšininku – 22 metų Kristapu Porzingiu. NBA žvaigždės ūgis 2 m 21 cm, o bėgioja jis kaip gynėjas. Šiuo metu – tai vienas universaliausių krepšininkų pasaulyje. Jis savo talentu lyginamas su garsiuoju vokiečiu Dirku Nowtzkiu.

Galėjo taip nutikti, jog 2010 metais K. Porzingiui būtų reikėję atsisveikinti su krepšiniu. Jam buvo diagnozuota klastinga liga – anemija. Latvio hemoglobino kiekis kraujyje buvo gerokai žemiau ribos. Kristapą kankino silpnumas, dusulys, jis negalėjo normaliai treniruotis. Vis dėlto „braliukui“ pavyko įveikti šią ligą.

Tai, kad K. Porzingis tapo aukščiausio lygio krepšininu, matyt, lėmė ir genai. Krepšinį profesionaliai žaidė jo mama Ingrida, kuri buvo Latvijos jaunimo rinktinės narė. Pusiau profesionaliai šią sporto šaka užsiiminėjo latvio tėvas Talis. Supratęs, kad didelių aukštumų nepasieks, pradėjo dirbti autobuso vairuotoju.

Vyriausias brolis Martinis taip pat žaidė krepšinį, tačiau geriausiai sekėsi kitam broliui – Janiui. Jis rungtyniavo įvairiuose Europos klubuose. 2003-2004 m. seoną J. Porzingis atstovavo Klaipėdos „Neptūnui“.

Janis, kuriam dabar 35-eri, yra Kristapo agentas. K. Porzingis pripažįsta, kad jei ne Janis, jis tikriausiai nebūtų tapęs garsiu krepšininku. Kristapas, krepšinį pradėjęs žaisti būdamas 6-erių, gimtojoje Liepojoje neretai tingėdavo treniruotis. Tada Janis stengavosi jaunesnį brolį motyvuoti intensyviai sportuoti, kartais jį net „tempdavo už ausų“ į treniruotes.

Beje, K. Porzingis turėjo dar vieną brolį – Tomą, kurio niekada nematė. Tomas mirė, kai jam buvo 14 mėnesių. Tuomet Kristapas dar nebuvo gimęs. Dabar visa Latvija tikisi, kad krepšininkai po beveik aštuonių dešimtmečių „pagimdys“ medalius Europos čempionate.