Verkių dvaro sodyba

Verkių dvaro sodyba yra įsikūrusi Vilniaus miesto pakraštyje, gražiame kraštovaizdyje.
Lankytojus atvykti čia traukia ne tik turtinga dvaro istorija ar puošnūs dvaro rūmai, bet ir graži gamta, juosianti rūmus iš visų pusių. Stačiuose Verkių kalno šlaituose auga įspūdingi kelių šimtų metų amžiaus, apie 1,5 m kamieno skersmens ąžuolai.

Verkių rūmai

Dūkštos pažintis takas

Dūkštos pažintinis takas – tai vienas sudėtingiausių, daug fizinių jėgų reikalaujantis, tačiau pats įdomiausias Neries regioninio parko maršrutas, kuriuo tikrai verta keliauti.

Prieš daugybę metų Lietuvoje tirpstantys ledynmečio vandenys giliai pragraužė žemę, sukurdami nepakartojamo grožio lietuvišką kanjoną – Dūkštos upelio slėnį. Čia, miškingame ir vingiuotame slėnyje, namus rado ne tik retosios augalų ir gyvūnų rūšys, bet ir unikalūs praeities liudytojai – Bradeliškių ir Buivydų piliakalniai bei piramidę primenantis Karmazinų alkakalnis. Keliaudami taku galėsite aplankyti ne tik juos, bet ir užkopti į dvi aukštas atodangas, išvysti storiausią apylinkėse Šventąjį Daubų ąžuolą bei pasigrožėti puikia Neries slėnio panorama, atsiveriančia nuo Ąžuolų kalno regyklos.

Foto: VSTT

Didžiausias ąžuolynas

Dūkštų ąžuolynas – tai didžiausias ir vienas seniausių natūralių ąžuolynų Lietuvoje. Čia susipažinsite su 38 medinėmis skulptūromis – pagonių dievybėmis – ir sužinosite daugiau apie senovės lietuvių religija. 200 metų senumo ąžuolų paunksnėje glaudžiasi daugybė retų gyvūnų ir augalų rūšių. Tiesa, beveik visa medinė tako danga pažintiniame take yra išardyta dėl susidėvėjimo, todėl žiedinio maršruto nebėra. Naujai perklota tik dalis nuo stovėjimo aikštelės iki Airėnų akmens su ženklais. Likusi tako dalis – išmintas miško takelis, dalinai praeinamas tik sausu oru. Tolimesni planai dėl tako tvarkymo kol kas nėra aiškūs.

Dūkštų ąžuolynas
Foto: Neries regioninio parko nuotr.

Karmazinų piliakalnis

Kitoje Dūkštų ąžuolyno pusėje – Karmazinų pažintinis takas ir piliakalnis, nuo kurio atsiveria puikus Neries slėnio vaizdas. Kadaise čia buvo šventa pagonių vieta. Pasivaikščiokite ir atraskite Karmazinų pilkapyną su apie 130 smėlio sampilų. Trys pilkapiai buvo ištirti ir iš naujo supilti po archeologinių tyrinėjimų. Šiame pažintiniame take įrengtos penkios stovyklavietės. Kiekvienoje iš jų įrengti stalai, suolai, laužavietės bei pavėsinės – pasislėpti nuo permainingo ir ne visada draugiško lietuviško oro.

Šilėnų pažintinis takas

Kelionę Šilėnų pažintiniu taku patogiausia pradėti nuo bažnyčios aikštės Šilėnuose. Palikę automobilius, galėsite toliau pėsčiomis keliauti maždaug 6 kilometrų ilgio maršrutu. Pirmoje jo dalyje iki Naujosios Rėvos piliakalnio rasite nemaža objektų ir informacinių stendų, o antroji dalis nuo piliakalnio iki Šilėnų kaimo vingiuos paprastu miško keliuku. Pakeliui Jūsų laukia stebuklingi šaltiniai, mitologiniai „Trijų brolių“ akmenys Neryje, Naujosios Rėvos piliakalnis su senovės gyvenviete papėdėje, lietuviškų orchidėjų pelkė ir seni spygliuočių miškai Neries šlaituose.

Foto: DELFI / Dalia Vaitkutė-Šiaulienė

Grabijolų pažintinis takas

Grabijolų pažintinis takas – tai „laukinis“ pėsčiųjų takelis, kuriuo iš etnografinio gatvinio Grabijolų kaimo galite nueiti iki storiausio ąžuolo visame Neries regioniniame parke – senolio Alkų ąžuolo. Tiesa, plintant COVID-19 virusui, visų prašoma neiti į patį Grabijolų kaimą. Grabijolų pažintiniu taku keliaukite, bet į kaimą užsukite, raginama Neries regiono parko tinklalapyje. Šiame maršrute praeisite linksmais pasakojimais apipintą Saldųjį upelį ir mistiškas Uolkas (Alkų kalvas), ant aukšto upės šlaito stūksančius buvusio Zapalinos palivarko pamatus, dar visai neseniai atrastą Paalkių piliakalnį, priartėsite prie Neries su mitologiniais akmenimis.

Grabijolų pažintinis takas (Neries regioninis parkas)

Pavilnio širdis

Pavilnių regioninio parko širdis – Vilnios slėnis. Jos pasididžiavimas – Pūčkorių atodanga. Ši atodanga – tai unikalus geologinis paminklas. Šalia Pūčkorių atodangos, jaukioje Vilnios pakrantėje, stovi saulės laikrodis. Dažniausiai visi norintys laiką praleisti gamtoje ar pažvejoti renkasi būtent prie Vilnios Saulės laikrodžio ekspozicijos ar prie Pūčkorių užtvankos. Lankytojams čia yra įrengtas pažintinis-istorinis takas, nusidriekiantis palei Vilnelę nuo Pūčkorių užtvankos.

Ribiškių labirintas

Ribiškių pėsčiųjų trasa po Ribiškių erozinį kalvyną atverta prieš 5 metus. Šis pėsčiųjų takas ypatingas tuo, kad veda ir pažindina su ypatingai kalvotu Vilniaus apylinkių kraštovaizdžiu. Ribiškių pažintinis takas prasideda ties Minsko plente įsikūrusiu viešbučiu „Ibis Stile“. Pasukus į kairę ir einant laikrodžio rodyklės judėjimo kryptimi tako ilgis – 6 km. ir jis paženklintas mėlynos spalvos ženklais, o pasukus į dešinę pusę trasos ilgis nesieks nė pusės ilgojo maršruto ir jis bus paženklintas žalia spalva.

Kernavės energija

Penki žavingi Kernavės piliakalniai – viena didžiausių archeologinių ekspozicijų po atviru dangumi. Kadaise ant Aukuro kalno piliakalnio stovėjo kunigaikščio pilis. Palypėkite laipteliais į jų viršūnę ir pabandykite įsivaizduoti praeitį. Įspūdingą Kernavės kraštovaizdį suformavo besitraukiantys ledynai ir ankstesnieji gyventojai – piliakalniai, gyvenvietės, karo įtvirtinimai ir kiti monumentai atskleidžia nuostabią vietos istoriją. Kelios valandos lauke žvelgiant į pievas ir upę, kvėpuojant grynu oru ir prisiliečiant prie istorijos išvalo mintis ir suteikia energijos.

Kernavės piliakalniai
Foto: J.Vitkūno ir D.Vaičiūnienės nuotr.

Trakų grožis

Ramus Trakų miestelis vos pusvalandis kelio už Vilniaus kadaise buvo Lietuvos didžiosios kunigaikštystės centras. Trakai garsėja ir nuostabia gamta, tad verta ne tik apeiti gražiąją pilį, bet ir pasivaikščioti pažintiniais takais.

Foto: Shutterstock