1. Skulptūrų parkas „Lipantys iš vandens“

Prieš šešis dešimtmečius ten, kur dabar plyti nuostabaus grožio Kauno marios, virė įprastas gyvenimas – ten gyvavo 35 kaimai su 721 sodyba. 1960 m. pastačius Kauno hidroelektrinę, slėnyje gyvenę žmonės buvo iškelti, o ten stūksoję kaimai – užlieti. Iš šių vietovių kilę žmonės save vadina „dugniečiais“ ir lig šiol kartą per metus, rugpjūčio pabaigoje prisimena nuskendusius namus. Šiemet čia iškilo skulptūrų parkas „Lipantys iš vandens“.

2. Dzūkiška sodyba

Alytaus kraštotyros muziejuje šiemet atidaryta nauja interaktyvi ekspozicija – dzūkiška sodyba. Dviejų galų pirkia, tvartas ir klojimas – tokia ta etnografinė ekspozicija, dzūkiškai pavadinta „Sodzius Dzūkijon“. Čia rasite dalelę Dzūkijos, kur skamba dzūkiška šnekta, dainos ir pasakos, kur nuramina ir vaikystės prisiminimus žadina kaimo garsai ir vaizdai.

3. Žygis su ožkomis ir avimis

Ranča „Myliu kaimą“, įsikūrusi Kaišiadorių r., organizuoja žygius po mišką su ožkomis ir avimis! Žygis rudenėjančiu, kvepiančiu grybais ir samanomis mišku ir turbūt vienintelė vieta Lietuvoje, kur galite žygiuoti su linksmu keturkojų būriu patiks ir vaikams, ir gryną pušyno orą vertinantiems suaugusiems.

4. „Neakivaizdinio Vilniaus“ maršrutas Vilkpėdėje

„Neakivaizdinis Vilnius“ pristato naują pasivaikščiojimų maršrutą Vilniuje – Vilkpėdę. Apie 5 kilometrus besidriekiantis maršrutas leis aplankyti 13 įdomiausių objektų, tarp kurių – ir buvusi našlaičių prieglauda, ir milžiniškas kabantis tiltas, ir net ligoninė, kurioje atlikta pirmoji širdies operacija Lietuvoje.

5. Lietuvos partizanų memorialas Kryžkalnyje

„Na ir kas gi mus nugalės, jei mes mirti nebijom, jeigu mes nugalėjome mirtį!” – kadaise pasakė partizanas Lionginas Baliukevičius – Dzūkas. Rugsėjo 20 d. jam ir dar 20 tūkstančių kitų jo likimo brolių, paaukojusių savo gyvybę už laisvę, Kryžkalnyje atidengtas Lietuvos partizanų memorialas, didis kaip ir už Tėvynę kovojusių miško brolių darbai.

6. Šilutės sekretai

Pažinti miesto istoriją iš jo šaligatvių? Įmanoma, jei lankotės Šilutėje, kur šiemet vietą surado 20 ypatingų sekretų. Ne, jums nepasigirdo – atgaivinta vaikystės pramoga dabar pasakoja miesto gyventojų kasdienybės istorijas.

7. Hotelis „Baimės namai“

Ekstremalių pojūčių ieškotojams – „Baimės namai“ Alytaus rajone. Už visą parą veikiančio baimės viešbučio sienų laukia siaubo išgyvenimas, skirtas ne silpnų nervų žmonėms. Vaikščiodami ir bandydami ištrūkti iš siaubo namų susitiksite jo gyventojus ir pajusite adrenalino antplūdį! Ar išdrįsite pažvelgti baimei į akis?

8. Paroda „Dalelių skilimas“ Energetikos ir technikos muziejuje

Atnaujintame, interaktyviame Energetikos ir technikos muziejuje iki spalio 25 d. veiks paroda „Dalelių skilimas“. Paroda kalba apie Ignalinos, Astravo ir Černobylio atomines elektrines ir jas supančius kultūrinius kontekstus, tad bus tikrai įdomu! Užsukę į parodą nepraleiskite progos aplankyti ir atnaujintų pramonės, energetikos ir specialiai vaikams sukurtos interaktyvios ekspozicijų bei pabėgimo kambario „Senosios Vilniaus elektrinės paslaptys“.

9. Pirmasis miego SPA „Amberton Green SPA Druskininkai“

Spalio pabaigoje Druskininkuose duris atveria pirmasis penkių žvaigždučių sveikatingumo centras: elegantiškas 79 kambarių viešbutis, prabangus SPA centras su aukščiausios kokybės sveikatingumo ir SPA procedūromis, jaukus ekskliuzyvios gourmet kultūros à la carte restoranas ir lauko terasa, konferencijų salė, baseinas ir pirčių kompleksas bei vaikų vidaus ir lauko erdvė. O kur dar miego terapija, tiems, kam sunku sudėti bluostą!

Foto: Organizacijos archyvas

10. Gatvės menas Alytuje

Kai į muziejų nesinori, nes už lango – puikus oras, pasidžiaukite istorijomis, kurias pasakoja gatvės menas. Šią vasarą Alytaus sienos „sužydėjo“ naujais grafičiais.

11. Palapinė medyje

Ar kada nors teko miegoti 3,5 metrų aukštyje? Kalniaus sodyboje, Kretingos r., netoli Kašučių ežero esančiame miško pakraštyje įkurtas neeilinis namelis – palapinė, įtemptas tarp medžių. Čia taip pat įrengtas hamakas bei terasa, tad kabėdami kelių metrų aukštyje galėsite mėgautis užburiančiu saulėlydžiu. Tai tikrai išskirtinė galimybė atitrūkti nuo kasdienybės, pabūti su gamta, su ja susipažinti, pasigrožėti pievoje besiganančiais Fryzų veislės žirgais.

Foto: Organizacijos archyvas

12. Tarpukario odontologijos kabinetas Kėdainiuose

Kėdainių senamiestyje atidaryta pirmoji šalyje privati tarpukario laikotarpio odontologo kabineto ekspozicija. Ekspozicija susijusi su keturių vienos šeimos odontologų veikla. Kaip sako jos įkūrėjas, tai paminklas jo šeimai - tokiu būdu jis įamžino savo šeimos istoriją. Ekspozicija nukelia į 1936 metus, nes čekoslovakiška įranga, tuo metu įsigyta už 600 litų (už tiek galima buvo įsigyti avių bandą), su nedideliais pokyčiais išsaugota iki šių dienų.

13. Kauno tvirtovės VI fortas

VI fortas – vienas iš Kauno tvirtovės įtvirtinimų, pastatytas 1889 m. Forto statiniai nuo XIX amžiaus mažai tepasikeitė, nors buvo naudojami ir carinės Rusijos, ir abiejų pasaulinių karų metu. Šie unikalūs įtvirtinimai šiemet atverti lankytojams. Forto teritorijoje šiuo metu veikia Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karo technikos ekspozicija.

14. Paukščių namelis medyje

Alytaus rajone netoli Žuvinto rezervato ką tik atidarytas medžiu dar kvepiantis Paukščių namelis medyje. Dviem žmonėms skirtas namukas talpina tik dvigulę lovą, tačiau lauke – nemaža terasa tarp medžių lajų. Šalia, taip pat medžiuose, įrengtas tualetas su praustuvu. Namelio svečiai kviečiami aplankyti Žuvinto biosferos rezervatą, kurio lankytojų centre šiais metais atidaryta nauja ekspozicija, rekonstruotas pažintinis takas ir baigiamas rekonstruoti paukščių stebėjimo bokštelis Žuvinto ežere.

Foto: Alytaus TIC

15. Pauliaus Širvio kiemelis Rokiškio bibliotekoje

Kaip pats save vadino - ir aras, ir lietuviškas beržas, ir liūdno likimo poetas – toks tasai Paulius Širvys. Minint 100-ąsias poeto gimimo metines, Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos kieme rugsėjį atidarytas Pauliaus Širvio kiemelis. Nuo šiol čia vyksta poezijos skaitymai ir kiti renginiai, o tie, kas ieško ramaus kampelio, bibliotekoje gali nusipirkti kavos, pasiimti knygą ir skirti minutę sau, o galbūt ir pasinerti į P. Širvio kūrybą.

16. Ekskursija ,,Kėdainių škotai“ arba „Pagal romaną „Dziedas“

Kėdainių turizmo ir verslo informacijos centras šiemet pristatė naują ekskursiją – „Kėdainių škotai“ arba „Pagal romaną „Dziedas“. Pasirodo, škotai šiame mieste įsikūrė dar XVII a., o Kėdainių gyventojai iki šiol puoselėja škotiškos architektūros, gastronomijos ir kultūros tradicijas. Pasaulinės turizmo dienos proga, rugsėjo 27 d. ekskursijoje sudalyvauti galėsite nemokamai.

17. Viešbutis „Moxy Kaunas Center“

Žaismingas, šmaikštus ir labai labai instagramiškas. Toks yra rugpjūtį svečiams duris atvėręs naujasis Kauno viešbutis „Moxy Kaunas Center“. Beje, dėl unikalių piešinių viešbučio erdvėse, jis taps dar vienu tašku Kauno gatvės meno žemėlapyje – „Sienografo užrašuose“.

18. Druskų pirtis Rokiškio baseino komplekse

Jau spėjusiems pajusti rudenišką šaltį – šilumos pliūpsnis. Rokiškio baseino komplekse atidaryta druskų pirtis. Pirties procedūros valo organizmą, lengvina kvėpavimą ir aprūpina odą mikroelementais.

19. Naujas baseinas Tauragėje

Ieškote, kur kokybiškai pailsėti ir pasilepinti vandens pramogomis? Tauragėje jūsų laukia naujutėlaitis, dažais dar kvepiantis baseinas su vandens čiuožykla ir vaikų erdve, masažiniu baseinu, sūkurinėmis voniomis bei pirčių zona. Pratęskite vasaros pramogas čia!

20. Žydiški valgiai Krakių bendruomenės svetainėje

600 metų sukaktį kitąmet minėsiančiame Krakių miestelyje (Kėdainių r.) šią vasarą atidaryta Krakių bendruomenės svetainė, siūlanti patyrinėti multikultūrinę krašto virtuvę. Išskirtinė maitinimo įstaiga vadovaujasi tvarumo principais: čia dirba vietiniai gyventojai, patiekalams ruošti naudojami sezoniniai vietinių ūkininkų ir gyventojų užauginti vaisai, daržovės, mėsa ir kiti produktai bei gėrybės. Be to, čia galima paragauti net žydų, kurių bendruomenė Kėdainių krašte kadaise buvo itin gausi, valgių: žydiško kugelio, chalos, falafelių.

21. Kaunastiški maršrutai „Skandinaviška popietė“ ir „Žalias miestas“

Ar galite pamanyti, kad Kaune galima rasti mažiausiai 18 skandinaviškų stotelių? Jei keliaujate savarankiškai, maršrutas „Skandinaviška popietė“ – kaip tik jums! O jei net mieste ieškote gamtos oazių ir aktyvių pramogų, rinkitės leidinį „Žalias miestas“.

Foto: Andrius Aleksandravičius

22. Degustacinė programa „Poniškas volgymas“

Lietuvos liaudies buities muziejus Rumšiškėse šį rudenį pristatė naują degustacinę programą „Poniškas volgymas“, kurios metu paragausite kopūstainio. Nežinote, kas tai? Vadinasi, senokai sėdėjote prie tradicinio stalo. Prisėskite prie jo su savo draugais ar šeima ir pasimėgaukite pirkios jaukumu bei lietuviško maisto sotumu.

23. Naujasis „Kauno akcentas“

Kaunas kviečia įsiamžinti. Kauno valstybinio lėlių teatro prieigose ant suoliuko prisėdo bronzinė marionetė. Prisėskite šalia ir užfiksuokite akimirką ir, žinoma, užsukite į teatrą, kur gimsta tikra magija.

24. Vandens trasa „Šventosios aukštupiu“

Gražutės regioniniame parke šį rudenį vandens turistams atverta nauja 10,5 km ilgio pėsčiųjų trasa. Kad įveiktumėte šią trasą gali prireikti dviejų, o gal net trijų dienų, tad pakeliui teks suplanuoti nakvynę stovyklavietėje ar sodyboje.

25. Meilės labirintas Alytuje

Meilės labirintas – puiki pramoga ir mažiems, ir dideliems. Antram gyvenimui prikeltame Jaunimo parke ši atrakcija pasirodys jau spalio mėnesį. Labirintas lavins erdvinį mąstymą, skatins vaizduotę, o kartu kalbės apie tai, kas žmogui svarbiausia – mylėti ir jaustis mylimu. Maža to, Meilės labirintas papildys Alytaus kaip meilės miesto viziją.