Tai ne tik pramonės centras, kur susitelkusios pramonės įmonės gamina gėrimus, trikotažo ir tekstilės gaminius, medienos, metalo dirbinius, bet ir miestas kur kone kiekvieną jo pakraštį galima pasiekti keturis parkus jungiančiais takeliais.

Utenos kraštas išsiskiria piliakalnių (jų čia daugiausia Lietuvoje – virš 60) ir ežerų gausa. Rajone telkšo 186 didesni ar mažesni ežerai. Tarp jų Tauragnas – giliausias ežeras Lietuvoje, gelme siekiantis net 62,1 m ir Alaušas – dešimtas pagal dydį ežeras šalyje, vasarą vandens pramogų siūloma gausybe viliojantis poilsiautojus. Pačiame Utenos mieste net trys ežerai – viename jų, Dauniškio, įrengta unikali atrakcija – šviečiantis ir grojantis fontanas su vandens ekranu. Šiltuoju metų sezonu fontanas džiugina įspūdingomis dienos ir vakaro programomis.

Utena – trakto Sankt-Peterburgas–Varšuva vidurys. Norėdami susipažinti su įdomia tarpstotės istorija užsukite į senąją Utenos pašto stotį. Keliaudami čia buvo apsistoję Onorė de Balzakas, Ilja Repinas, Jonas Basanavičius ir daug kitų garsių žmonių. Utenos krašto svečiai taip pat gali aplankyti vienintelį Lietuvoje Keramikos muziejų ir išbandyti patys nusižiesti puodą.

Svetingo būdo rytų aukštaičiai, kiekvieną svečią sutinka šiltai, mielai aprodo miestą ir paslaugiai išlydi. Atvažiuokite ir tuo įsitikinsite!

Rekomendacijos keliaujantiems su vaikais

Alaušo ežero pakrantė Sudeikiuose. Alaušo ežeras – tikra Utenos krašto puošmena ir dešimtas pagal dydį ežeras šalyje (plotas 1071,8 ha). Pietinėje ežero pakrantėje įsikūręs Sudeikių miestelis svetingai priima visus, ieškančius atokvėpio gamtoje. Platus ir smėlingas paplūdimys patinka ne tik suaugusiems, bet ir vaikams – įbridus į ežerą, jis gilėja lėtai, todėl norintiems atvykti pailsėti su vaikais, tai puiki vieta ramiam ir saugiam poilsiui.

Pasigrožėti ežeru ir jį puošiančiomis salomis galima plaukiojant valtimis, vandens dviračiais, irklentėmis (galima išsinuomoti Sudeikių mietelyje, ežero pakrantėje) ar plaustu (iki 17 vietų, kaimo turizmo sodyba „Alaušynė). Ežero pakrantėje sukurta infrastruktūra – poilsiavietė, kaimo turizmo sodybos, nardymo centras, įrengtas dviračių takas, kuriuo gali naudotis ir riedutininkai, sutvarkyta aplinka, vaikų žaidimo aikštelės, o treniruokliai po atviru dangumi leis keliaujantiems pagerinti savo savijautą ir sportinę formą.

G. Mazūro netradicinių skulptūrų parkas ir keramikos studija. Ar žinojote, kad netoli Utenos miesto yra unikalus skulptūrų parkas kur svečius pasitinka daktaro Unikausko skulptūra? Kodėl ji pasitinka lankytojus? Kodėl sodyboje yra du G. Drukteiniai, ir ar tikrai vienas jų slepiasi nelabai garbingoje vietoje? Ar tikrai patrynę rašytojo ir publicisto Andriaus Užkalnio batą tapsite turtingais ir sėkmingais? Visi atsakymai bei didelė įžymių žmonių portretų kolekcija – Giedriaus Mazūro skulptūrų parke!

Giedrius Mazūras – keramikas, skulptorius, dailės mokytojas. Antalgėje, prosenelių sodybos teritorijoje, prieš keletą metų pradėjo kurti skulptūrų parką. Teritoriją puošia ne tik žymių žmonių, bet ir monumentalios metalo skulptūros, parke įrengtas pažintinis atradimų labirintas vaikams, vaikų žaidimo aikštelė, čia sutiksite įvairių gyvūnų, kuriuos galėsite pamaitinti, paglostyti ar su jais nusifotografuoti. Keramikos studijoje galėsite pabandyti žiesti, lipdyti, išsidegti darbus ar įsigyti suvenyrų.

Foto: Organizacijos archyvas

Raganų muziejus Pačkėnuose. Vienintelis toks Lietuvoje Raganų muziejus įsikūrė 2018 m. liepos 13 d. Pačkėnų laisvalaikio centro patalpose. Muziejuje galima įsigyti įvairių raganiškų suvenyrų, amuletų, sveikuoliškų žolelių arbatų ir į namus nešančią gerą energiją augalų. Prie muziejaus veikiančios Raganaitės kūrybinės dirbtuvėlės lankytojams siūlo edukacinius užsiėmimus.

Užpalių kraštas ir „Žygeivių slėnis“. Aktyvus laisvalaikis Sėlių krašte: pažintiniai žygiai su įdomiomis užduotimis pėsčiomis, dviračiais ar visureigiu; pievos riedulys; vienintelė rytų Lietuvoje landšaftinio šaudymo iš lanko trasa; akmens amžiaus kliūčių takas, akmeninis golfas; baidarių, irklenčių kliūčių ruožas; rengiami naktiniai žygiai.

Čia taip pat galima išbandyti šeimų itin pamėgtą baidarių maršrutą Šventąja plaukiant nuo Pasčio ežero iki Lygalimškio kaimo (vienos dienos, 20 km). Įveikę maršrutą žygeiviai kviečiami pasidžiaugti Užpalių krašto gamtos objektais: Krokulės šaltiniu, kurio vanduo garsėja nepaprastomis savybėmis gydyti įvairias ligas, teikti laimę, saugoti nuo Perkūno, legendomis apipintu akmeniu „Laumės valtis“, bei užlipus ant Lygamiškio piliakalnio pasigėri įspūdingu Užpalių krašto vaizdu bei suskaičiuoti upės, kuria plaukė, Šventosios, vingius – kas suranda juos 7 tampa laimingu!

Foto: Organizacijos archyvas

Atraskite Ežerų kraštą žaisdami

Šią vasarą Aukštaitijos (Anykščių, Molėtų, Ignalinos, Utenos ir Zarasų) rajonų turizmo informacijos centrai pristato bendrą projektą – kelionių žaidimą “Pasinerk į Ežerų kraštą!” (www.1002ezerai.lt). Iki rugsėjo 30 d. aplankykite žaidimo organizatorių rekomenduojamas 25 įdomiausias, išskirtines lankytinas vietas Aukštaitijoje ir jose pasižymėkite savo išmaniuoju telefonu. Kiekvieno tai padariusio lauks Ežerų krašto suvenyras, o vienam laimingajam bus įteiktas pagrindinis žaidimo prizas – skrydis oro balionu virš Ežerų krašto dviem asmenims!

Kaip žaisti?
● Žaidimo metu jums bus reikalingas mobilusis telefonas ir mobilieji duomenys prieigai prie interneto arba „Wifi“.
● Išmaniojo telefono interneto naršyklėje atverkite žaidimo puslapį - www.1002ezerai.lt.
● Susiplanuokite kelionę/keliones, kad galėtumėte aplankyti visas 25 rekomenduojamas Žaidimo vietas ir prie jų pasižymėti.
● Būdami prie konkrečios Žaidimo lankytinos vietos nepamirškite pasižymėti:
○ suraskite maršrute Jūsų lankomą lankytiną vietą;
○ paspauskite ties ja esantį mygtuką „Pasižymėti“;
○ pasižymėti galėsite tik būdami prie to objekto (tai nustatyti leis Jūsų telefono GPS);
○ sėkmingai pasižymėję gausite tai patvirtinantį žalios spalvos pranešimą;
○ nepavykus pasižymėti, gavus raudonos spalvos pranešimą, vadovaukitės telefono ekrane pateiktomis instrukcijomis.
Aplankę visas 25 maršruto lankytinas vietas žaidimo platformoje gausite unikalų prizo kodą, kurį galėsite iškeisti į žaidimo organizatorių įsteigtus prizus ir užregistruoti jį žaidimo pagrindinio prizo lošimui.
Visa informacija ir žaidimo taisyklės: www.1002ezerai.lt.

Žaidimo vietos Utenos rajone

Triušiukų slėnis. Tai puiki vieta praleisti laisvalaikį su šeima ar draugais. 4,5 ha ploto teritorijoje galėsite pamatyti daugiau nei 50 skirtingų veislių triušių ir triušiukų, juos paglostyti ir pamaitinti. Triušiukų slėnyje taip pat galėsite pasigrožėti tauriaisiais elniais, danieliais, lamomis, kengūromis, kupranugariu ir dar daug kitų gyvūnų.

Foto: Organizacijos archyvas

Šeimyniškių atodanga ir konglomerato uola. Konglomerato uola yra keliskart didesnė už žmogų, tad tai yra puiki vieta įsiamžinti – rezultatas bus toks, kad galėsite pašmaikštauti draugams sakydami, jog lankėtės užsienyje esančiuose kalnuose! Šalia konglomerato uolos įrengti laiptukai į Šeimyniškių atodangą. Įveikę juos būsite apdovanoti puikiu vaizdu – matysite uolas iš viršaus, erdvų atodangos kraštovaizdį, galėsite pasivaikščioti.

Foto: Organizacijos archyvas

Vytauto Valiušio keramikos muziejus. Muziejuje eksponuojama daugybė tradicinės taikomosios keramikos dirbinių: puodų, puodynių, puodelių, ąsočių, palivonų, lekų, lauknešėlių, terlių, aguontrynių, didelių dubenų ir dubenėlių, vazų, žvakidžių, indų grietinei atskirti ir kitų įvairiausių formų bei įvairiausios paskirties molinių dirbinių, nužiestų kitados ir šiandien. Jie surinkti iš skirtingų Lietuvos vietovių, atspindi ir amato raidą, ir meistrų talentus.

Foto: Organizacijos archyvas

Utenos miesto fontanas Dauniškio ežere. Utenoje išgirdę muziką, skubėkite prie Dauniškio ežero – taip garsiai smaginasi grojantis fontanas! Vasaros sezonu jo purslai kasdien kelis kartus nušvinta spalvomis. Šią brangią ir spalvingą dovaną Utena gavo 750-ųjų miesto įkūrimo metinių proga 2011 metais.

Foto: Organizacijos archyvas

Daugailių piliakalnis. Manoma, kad 1254 metais ant piliakalnio buvo pastatyta svarbų vaidmenį ginant kraštą atlikusi Daugailių pilis. XVII a. pabaigoje ant piliakalnio suręsta pirmoji Daugailių bažnyčia, o jos šventoriuje buvusios kapinės. Mirusiuosius laidodavo piliakalnio viršūnėje ir šlaituose. Šią bažnyčią sudegino žaibas. Pasak padavimų, ji nugrimzdo į žemę, tačiau dalį altorių su šventųjų paveikslais vėjas Dievo valia nunešė į piliakalnio papėdę, kur turėjo atsirasti nauja šventovė.

Foto: Organizacijos archyvas