1. Lietuva iš paukščio skrydžio

Įkopti į nors vieną apžvalgos bokštą, kuriame dar nebuvote. Vienas gražiausių ir populiariausių Lietuvoje – Kirkilų bokštas Biržų r. Ties šalia jo tyvuliuojančiais karstiniais ežerėliais jau tiesiamas pažintinis takas. Vasaros antroje pusėje bus galima kopti ir į naująjį Birštono apžvalgos bokštą – aukščiausią Lietuvoje.


2. Per pelkynus nesušlampant kojų

Viso Lietuvoje – per 200 pažintinių takų. Vasaros iššūkis galėtų būti įveikti ilgiausią taką per pelkę – Mūšos tyrelio pažintinį taką Joniškio r. Jis yra net 8 km ilgio. Trumpiausias pažintinis takas Lietuvoje taip pat vingiuoja per pelkę – neseniai įrengtas 121 m ilgio Amalvos takas Marijampolės r.

3. Į kaimo turizmo sodybą – ne tik švęsti vestuvių

Kasmet dešimtadaliu pagausėja Lietuvos gyventojų, apsistojančių kaimo turizmo sodybose (pernai bent su viena nakvyne kaimo turizmo sodybose poilsiavo 325 tūkst. vietinių turistų). Keliaujančių po Lietuvą čia laukia ne tik tradicinės pramogos, bet ir netikėtos patirtys, pavyzdžiui, tradicinių žemaitiškų patiekalų degustacija (Plungės r.), naktinis žygis baidarėmis (Ignalinos r.), pažintis su baltų apeigomis (Kaišiadorių r.), laumžirgių stebėjimas (Šilutės r.) ir kt.


4. Netradiciniai muziejai

Jeigu tradiciniai muziejai kelia žiovulį, mūsų šalyje galima rasti pačių netikėčiausių muziejų, net patenkančių tarp keisčiausių Europos muziejų. Pavyzdžiui, plaktukų muziejus (Vilkaviškio r.), lazdų muziejus (Kelmės r.), Varlių namas (Šakių r.), vaistinių muziejus (Mažeikių r.), fosilijų muziejus (Akmenės r.), pogrindinė spaustuvė (Kauno r.) ar Aklųjų muziejus Kauno soboro katakombose.

5. Nakvynė neįprastoje vietoje

Skubantys namo po dienos išvykos daro klaidą. Nakvynė ne namuose gali praturtinti kelionę stipriais pojūčiais, ypač jei paieškosite įdomių vietų – pavyzdžiui, praleisti naktį pilyje (Jurbarko r.), vienuolyne (Kauno r.), namelyje medyje (Anykščių r.), viešbutyje ant vandens (Ukmergės r.) ar ant šieno (Varėnos r.).


Namelis medyje
Foto: DELFI / Modesta Meškė

6. Aktyvus turizmas – adrenalino fanams

Ieškantiems adrenalino – puiki proga išbandyti naują aktyvaus turizmo pramogą. Galbūt naktines irklentes Trakuose, o gal naktinį žygį kanojomis Klaipėdoje? Dalyvauti pėsčiųjų žygyje Nemuno kilpomis, pajūriu, o gal Neries regioniniame parke klausyti pelėdų arba Kauno marių regioniniame parke stebėti šikšnosparnių?

7. Atrasti miestus

Mėgstame savaitgaliui išskristi į Europos didmiestį, tačiau lygiai taip pat savaitgalį galima skirti Lietuvos miestams. Šiemet renginių gausa išsiskiria Rokiškis, Lietuvos kultūros sostinė. Ukmergę galima apeiti norus pildančių ir dainuojančių balandžių maršrutu. Marijampolę – ieškant sienų tapybos, leidžiančios Suvalkijos sostinę prilyginti Niujorkui.


8. Po Lietuvą – GASTROliuoti

„Keliauti ir ragauti“ tampa vienu pagrindinių vietinių turistų kelionių tikslų. Lietuvos skoniai neaprėpiami – nuo kibinų su sraigiena (Zarasų r.) iki vienuolių giros su mėlynėmis ar braškėmis (Kelmės r.), nuo atgimusios didikų virtuvės (Šakių r.) iki agurkų džemo ar ledų su dilgėlėmis.

Foto: Shutterstock9. Maisto festivaliai

Smidrų šventė (Ukmergės r.), Mėlynių šventė (Kauno r.), Vaistažolių rinkimo čempionatas (Švenčionys), Medkopio pabaigos šventė (Ignalinos r.), Šakočių kepimo čempionatas (Kaišiadorys). Vasaros gurmanų fiestos gali tapti puikia proga savaitgalio kelionei.

10. Procedūra kūnui ir sielai

Pasilepinti masažu ar pirties malonumais – gana įprasta. Tačiau retas girdėjo, kad Lietuvoje galima išbandyti masažą su gintaru ar aguonomis (Panevėžys). Arba panirti į alaus, vaistažolių arba pieno vonią (Kupiškio r.). O gal net išbandyti apiterapiją – bičių terapiją (Plungės r.).

11. Ar čia Lietuva?

Tik keliaudamas po regionus gali aptikti tokių vietų, kad tektų pasitrinti akis – ar tai tikrai Lietuvoje? Pavyzdžiui, Akmenės karjerai ne be reikalo vadinami lietuviškais „Marso kanjonais“ – reljefas čia primena negyvenamą planetą. Aukštumalos pelkė (Šilutės r.) primeną savaną. O ar girdėjote, kad naujausias JAV televizijos HBO serialas „Černobylis“ buvo filmuotas Ignalinos atominėje elektrinėje? Šioje išskirtinėje vietoje vykstančiose ekskursijose gali apsilankyti kiekvienas norintis.Šaltiškių molio ir Karpėnų karjerai
Foto: Stopkadras

12. Turistas savame mieste

Kartais nebūtina iškelti kojos iš savo miesto, kad patirtum kažką naujo. Štai, Vilnių naujais takais galima apeiti su „Žemėlapiu vaikams“ su užduotimis arba sudalyvauti ekskursijose po miegamuosius rajonus, turgų ar kt. Kaune itin populiarios ekskursijos apžiūrint tarpukario architektūros pastatus ar net privačius butus. Klaipėdoje – šokio ekskursijos po bažnyčias ar karalienės Luizės pėdsakais.

13. Atgimę dvarai

Kiekvienas dvaras Lietuvoje pasakoja savą istoriją ir vis kitaip sutinka svečius. Pavyzdžiui, Rokiškio dvare galima išmokti žaisti kroketą, Gelgaudiškio (Šakių r.) – dvaro šokių, Akmenėlių dvare – pajodinėti ir dalyvauti popietėse su paskaitomis, Užugirio dvare (Ukmergės r.) – linksmintis Smetoninių šventėje, Biržuvėnų dvare (Telšių r.) – ieškoti lobio.


Rokiškio dvaras – turistus žavintis Aukštaitijos architektūros perlas
Foto: Miglės Trainienės nuotr.

14. Į kelionę su visa šeimaLietuvoje gausu pasiūlymų keliaujančioms šeimoms su vaikais. Visos vasaros gali neužtekti norint aplankyti Labirintų parką (Anykščiai) ar Dinozaurų parką (Klaipėdos r.), alpakų ūkį (Trakų r.) ar Pelėdų kaimą (Vilniaus r.), Pepės vilaitę (Jonava) ar Triušiukų slėnį (Utenos r.).

Foto: DELFI / Ugnė Karaliūnaitė