Niekam nėra paslaptis, kad šis JAV miestas yra vienas iš brangiausių, todėl prieš keliaujant reikia gerai apgalvoti visas detales, iš anksto susirasti nakvynę, bei susiplanuoti maršrutą, tam, kad viskas vyktų sklandžiai ir nepareikalautų papildomų išlaidų, kurių ir taip bus per akis.

Lėktuvo bilietus įsigijau likus pusei metų iki kelionės. Skrydį pasirinkau SAS oro linijomis, kurios siūlydamos itin padorią kainą, man padėjo nuvykti už Atlanto ir grįžti atgal, maršrutu Vilnius – Kopenhaga – Niujorkas – Stokholmas – Vilnius, vos už 340 eurų.

Norint neskubant pamatyti pagrindinius objektus užtenka savaitės, tačiau niekas nedraudžia būti ir ilgiau. Apskritai Jungtinėse Amerikos Valstijose galima klajoti nors ir tris mėnesius, nes būtent tiek galioja štampas pase, kurį gauni vos atvykęs į šalį. Mano viešnagė JAV truko 13 dienų, tačiau pabrėžiu, jog ne visos iš jų buvo praleistos Niujorke, nes aš nebūčiau aš, jei neįkiščiau nosies ir kitur, tiesa dabar ne apie tai.

Eikime prie pagrindinių dalykų ir pagaliau išsiaiškinkime:

Ko reikia keliaujant į JAV? ESTA – dokumentas, kuris patvirtina, jog asmuo turi teisę vykti į šalį be vizos. Jį galima gauti užpildžius anketą čia. Šį dokumentą turėti yra privaloma, kadangi jo yra prašoma pasų kontrolės punkte, oro uoste. ESTA paruošimo kaina – 14 JAV dolerių, ją gaunate elektroniniu paštu;

Paso, kuris galiotų dar pusę metų po kelionės;

Kelionės draudimo, kuris galioja Jungtinėse Amerikos Valstijose;

Lėktuvo bilieto atgal namo – kad ir kaip liūdnai skambėtų, tačiau asmenų, kurie neturi bilieto patvirtinančio, kada asmuo išvyks iš šalies, pasienio darbuotojai pasilieka teisę į Jungtines Amerikos Valstijas tiesiog neįleisti.


Niujorkas
Foto: Asmeninis albumas

Kur gyventi? 


Peržiūrėjus pasiūlymus internete ir perskaičius įvairiausius patarimus nusprendžiau, kad neturint pažįstamų ar draugų Niujorke, kurie galėtų priglausti, tikrai neblogas variantas yra pasirinkti Airbnb.

Nors ir negyvenau pačioje Manhatano širdy, kaip Blair iš Aukštutinio Istsaido, bet tikrai nebuvo prasčiau nei Danui Humphrey Brooklyno lofte (kas žiūrėjo „Liežuvautoją“ – supras). Tikrai ne vienas ir ne du žmonės sakė, jog tai ne pats geriausias pasirinkimas, bet man jis patiko ir nieko blogo tame neįžvelgiau.Harleme žmonės kitokie, kitoks ir jų gyvenimo būdas, nes ten kvepia tikrąją Amerika. Drąsiai rekomenduoju nesivadovauti vien tik išgirstais atsiliepimais, nes kainos ir atstumo atžvilgiu iki centro, tai daugiau nei superinis pasiūlymas. Trise, trylikai naktų, trijų kambarių bute su atskira virtuve ir svetaine, sumokėjome 1200 JAV dolerių, o matematiškai paskaičiavus akivaizdu, jog 30 JAV dolerių kainavo viena naktis, vienam asmeniui. Džiaugsiuosi, jei rasite pigiau!


Kaip keliauti mieste:


Nieko kito nepasirinksi, kaip tik metro. Jis ne tik greitas, tačiau pats patogiausias ir greičiausias susisiekimas nuo taško A iki taško B, keliaujant mieste.

Nors nėra pigu (vienas įėjimas į metro stotį kainuoja 3 JAV dolerius ir galioja tol kol iš jos išeini), patariu rinktis daugkartinę kortelę, kurią galima nuolat pasipildyti, taip taupant laiką ir kaskart neperkant naujos. Ir aišku, jei tik leidžia galimybės, kuo mažiau važinėkit ir kuo daugiau vaikščiokit, nes kaip mėgstu sakyti, jog įlįsdami į metro mes tiek daug visko praleidžiame pro akis ir tiek mažai pamatome.

Niujorkas
Foto: Asmeninis albumas

Ką rekomenduoju pamatyti:

Norėčiau informuoti, jog tai yra mano asmeniškos rekomendacijos ir vietos Niujorke palikusios didžiausią įspūdį bei netikėti atradimai, kurie galbūt pravers ir jums. Jei kažko pamatyti ir nespėjau, kada nors būtinai sugrįšiu ir užsuksiu. O dabar pasidarykite arbatos, nes sąrašas didžiulis!

„Top of the rock“ observation desk (liet. „Top of the rock“ apžvalgos aikštelė) – gražiausiai miesto panoramai pamatyti, rekomenduoju būtent šią, Rockefellerio centre esančią apžvalgos aikštelę. Pakilus į 70-tąjį šio pastato aukštą atsiveria neapsakomas vaizdas: vienoje pusėje – centrinis parkas, kitoje – Niujorko dangoraižiai su Empire State Building prieš akis.

Kaina 36 JAV doleriai. Bilietus galite įsigyti internetu arba atvykus, vietoje.

Muziejai, kuriuos būtinai rekomenduoju aplankyti būnant Niujorke:


American Natural Musiem of History (liet. Amerikos gamtos istorijos muziejus) – vienas didžiausių ir žymiausių muziejų pasaulyje. Muziejaus kolekciją sudaro – milijonai kūrinių: žmogaus ir gyvūnų evoliucija, vandenynų gyvenimas, fosilijos ir dar daugiau įdomių dalykų. Beje būtent čia buvo filmuojamos abi, filmo „Naktis Muziejuje“ dalys. Apsilankymo šiame muziejuje kaina priklauso nuo jūsų pačių – moki tiek kiek nori, meno išlaikymui. 


Ellis Island Immigration Musiem/Statue of Liberty (liet. Eliso salos migracijos muziejus ir Laisvės statula) – šią vietą atradau visiškai netikėtai, keliaujant Laisvės statulos link. Tokia galimybė laukia ir jūsų, renkantis kelionę keltu, su sustojimu šioje saloje. Būtent ši sala, ankščiau buvo vadinama migracijos į JAV depu.

Čia kiekvienas atvykėlis sužinodavo savo likimą: bus leista gyventi svajonių šalyje ar ne. Įspūdingo dydžio pastate iki šiol yra išlikę įvairūs dokumentai, daiktai, tų žmonių, kurie bandė patekti į Jungtines Amerikos Valstijas, informacija, kaip jiems sekėsi bei galimybė išsiaiškinti ar tuo metu būtų pasisekę ir tau.

Šiam vizitui galioja tas pats bilietas, Laisvės statulai pamatyti, todėl atskiro pirkti nereikia. Tačiau pastaroji manęs per daug nesužavėjo – įsivaizdavau ją žymiai didesnę, aišku aplankyti tikrai verta.


World Trade Center Memorial musiem (liet. Pasaulio prekybos centro memorialas ir muziejus) – 2001 metų rugsėjo 11-osios išpuolius menantis memorialas. Tiesa, vienas bokštas šiuo metu yra atstatytas, kuriame veikia ofisai, o vietoje kito įrengtas muziejus.

Niujorkas
Foto: Asmeninis albumas

Nors buvau maža ir gerai nepamenu šio didžiausio išpuolio per visą JAV istoriją, tačiau visą laiką pravaikščiojau su gumulu gerklėje ir besikaupiančiomis ašaromis. 

Muziejuje vyrauja atmosfera, kurią iš ties sunku apibūdinti. Nors viduje fotografuoti buvo galima, tačiau nekilo ranka įamžinti nė vienos ekspozicijos.

Gaisrinės automobiliai, lėktuvo nuolaužos, dangoraižio fragmentai, laiptai, kuriais bėgo žmonės, tam jog galbūt suspėtų išsigelbėti, pokalbių įrašai bei asmeniniai daiktai ir dar daugiau yra išsaugota šiame muziejuje aukoms atminti. Bilieto kaina 26 JAV doleriai, tiesa, dalis pinigų keliauja paremti aukų šeimoms.
Išpuolio vietoje, lauke yra iškaltas paminklas, kuriame galima išvysti visų žuvusiųjų pavardes, viduje paminklo – milžiniško dydžio fontanas. Šeimos nariai neretai čia atneša gėlių, taip pagerbdami per teroro aktą žuvusius artimuosius.

Wallstreet (liet. Volstrytas) – ar žinojote, jog šioje gatvėje po Federaliniu rezervo banku yra saugoma 25 proc. pasaulio aukso luitų? Volstrytas dar kitaip yra vadinamas Niujorko finansų centru. Šioje gatvėje savo būstines turi didžiausi pasaulio bankai, vertybinių popierių birža, o buliais yra vadinami investuotojai, kurie tiki, kad akcijos ateityje brangs.

Būtent, todėl šioje gatvėje stovi paminklas – puolantis bulius, kaip pagrindinis finansų rajono simbolis, kurio tam tikrą vietelę labai mėgsta pačiupinėti turistai, bet ne be reikalo – tikima, jog tai atneša finansinę sėkmę. 


Brooklyn Bridge/Manhattan Bridge (liet. Bruklino ir Manhatano tiltai) – milžiniško dydžio tiltai, jungiantys Manhatano ir Bruklino rajonus, kuriuos galima pasiekti pėsčiomis. Aš rekomenduoju rinktis būtent Bruklino tiltą! Pasivaikščiojimui rinkausi vėlyvą pavakarę, tam, kad spėčiau pasidaryti įspūdingų nuotraukų, o perėjus tiltą, temstant stebėčiau nuostabiai šviečiančius ir blizgančius Manhatano dangoraižius.

Niujorkas
Foto: Asmeninis albumas

Žinoma, būdami Brukline, nepamirškite užsukti į Vašingtono gatvę, kur prieš jus atsivers paveikslėlio vertas – Manhatano tilto vaizdas.


Coney Island (liet. Konio sala) – Lietuvos Palanga, arba niujorkiečių Majamis. Beveik valanda kelio metro nuo Manhatano centro ir štai – jūsų kojas skalauja Atlanto vandenynas!

Kadangi buvau čia žiemos sezonu, natūralu, kad niekas nedirbo, knibždėjo labai mažai žmonių, į vandenį lįsti taip pat nesinorėjo, tačiau šiltuoju metu laiku čia veikia didžiulis atrakcionų parkas, o miesto gyventojai, turi puikų paplūdimį, kur gali išsimaudyti ar pasimėgauti saulės spinduliais. Beje, būtent čia buvo nufilmuotas filmas „Užburtas ratas“, su ne kuo kitu, o pačiu Justin Timberlake. 


Niujorkas
Foto: Asmeninis albumasDylan’s Candy Bar (liet. Dylan’s saldainių baras)
– ar kada nors teko matyti penkis kilogramus sveriantį guminuką? Dėmesio smaližiai! Sakykit ką norit, bet oficialiai skelbiu mano atrastą saldainių rojų, kuriame yra pats didžiausias saldumynų pasirinkimas pasaulyje.

Nuo alaus skonio guminukų iki šoninės skonio šokoladinių batonėlių. Rekomenduoju užsukti, jei ne specialiai, tai bent jau einant pro šalį, nes čia galite rasti labai šaunių idėjų lauktuvėms parvežti bei prisiskanauti gardėsių iki soties. 


NBA rungtynės – nei čia lankytinas objektas, nei čia ką, bet nuodėmė būnant JAV neužsukti į krepšinio rungtynes ir nepajusti atmosferos bei nepamatyti šou, kurį sukuria amerikiečiai. Galiu pripažinti, jog būtent taip išpildžiau vieną iš savo svajonių. Tiesa, lankiausi ir dešrainius su alumi kimšau „Barclays center“ arenoje Brukline, kur žaidė vietos „Nets“ prieš Čikagos „Bulls“. Nors širdy esu amžina Los Andželo „Lakers“ fanė, tą kartą palaikiau Brukliną.

Žinau, kad pasigedote ir kitų, pačių žymiausių Niujorko lankytinų vietų, tačiau jas galima pamatyti per daug ir neieškant:

Central Park (liet. Centrinis parkas)
– ko jau ko, bet šio parko net ir norėdamas pro akis nepraleisi, kadangi jis užima didžiąją dalį Manhatano rajono. Parke tiek niujorkiečiai, tiek turistai dažniausiai atranda save. Vieni skaito knygas, kiti bėgioja, užsiiminėja joga, medituoja ar tiesiog geria rytinę kavą.

Čia taip pat veikia žymioji ledo čiuožykla, tiesa ją išbandyti galima tik šaltuoju sezonu, atsižvelgiant į temperatūrą lauke, todėl tikslių datų nėra.

P. S. pirmą kartą gyvenime pamačiau tiek daug voverių vienoje vietoje, o šis parkas – jų namai.


Niujorkas
Foto: Asmeninis albumas

Times Square (liet. Taimso aikštė) – nežinau kodėl, bet šios aikštės vaizdas man atsiveria prieš akis, vos tik išgirdus žodį Niujorkas. Būtent čia, nuolatos šurmuliuoja gausybė žmonių. Didžiulė erdvė, kurioje pilna įvairiausių parduotuvių, kavinių ir kitų pramogų. O kaip gi neįsiamžinus ant garsiųjų laiptų bei neparagavus amerikietiškų dešrainių? Žinoma, taip ir padariau. Aikštė atrodo įspūdingai tiek naktį, tiek dieną.

Žinoma, siūlau į savo lankomų vietų sąrašą įtraukti ir tokias vietas kaip Centrinė stotis, Metropoliteno, Gugenheimo muziejai, Šv. Patriko katedra, Rusvelto sala ar Vašingtono skveras.

Niujorkas
Foto: Asmeninis albumas

Ką rekomenduoju paragauti:

Galiu pripažinti, jog niekada neatsisakyčiau greito maisto, o JAV karaliauja būtent jis. Norėčiau pasidalinti dviem atrastomis vietomis, į kurias svečiuojantis Niujorke rekomenduoju užsukti ir jums.

„Black Tap Craft Burgers & Beer“ – patys didžiausi mano matyti pieno kokteiliai esantys Manhatano širdy. Galiu pripažinti, jog viso kokteilio neįveikiau ir pasiėmiau išsinešimui.

Čia taip pat galite rasti mėsainių, keptos vištienos, bulvyčių, svogūnų žiedų ir kitokio amerikiečių tradicinio maisto. Skoniu nesuabejoti leidžia ir tai, jog patekti į šį restoraną ir gauti stalelį užtrunka mažiausiai valandą eilėje.

„Daddy’s pancakes“ – amerikietiškų blynelių sostinė. Nors to ką atneša lėkštėje užsisakius, blyneliais nepavadinsi. Porcijos tokios didelės, kad po pusryčių nebereiks ir pietų. Nors aš viešėdama Niujorke niekaip nepasimokiau, kad amerikietiškas porcijų dydis tiesiog ne man. Rekomenduoju vien dėl šios blyninės jaukumo bei aptarnavimo – 10 balų.

Niujorkas
Foto: Asmeninis albumas

Įspūdžių daug. Kadangi smulkiai aprašant visą kelionę išeitų ne straipsnis, o knyga, nusprendžiau tik supažindinti su vietomis, kurios man labiausiai patiko lankantis Niujorke bei užvesti ant kelio ruošiantis kelionei į šį didžiulį miestą.


Todėl, jei turite klausimų apie transportą, kainas, ieškote pagalbos renkantis lėktuvo bilietus, norite gauti šiek tiek daugiau patarimų ir informacijos, susisiekite su manimi asmeniškai ir aš maloniai jums padėsiu planuojant kelionę.

Svarbiausia keliaukit! O aš su nekantrumu laukiu, kada galėsiu sugrįžti į šį niekada nemieganti miestą. Kaip ir prasitariau anksčiau, vien tik Niujorku mano viešnagė Jungtinėse Amerikos Valstijose nesibaigė. Tolimesni įspūdžiai ir nuotykiai jūsų laukia jau netrukus!

Autorės tinklaraštį galite aplankyti ČIA