Čiabuviai

Žmonės Australijoje apsigyveno prieš 55 tūkst. metų, o gal net dar anksčiau. Jie vadinami aborigenais. Maoriai naująją Zelandiją atrado vos prieš 800 su trupučiu metų ir atvyko jie ne iš Azijos, o iš kažkurių Okeanijos salų. Aborigenai dabar sudaro vos procentą visų Australijos gyventojų ir yra labai pasyvūs. Maorių mažuma yra apie 15 proc., jie turi savo partiją ir fiksuotą parlamento narių kvotą, taip pat valdo nemažai žemių. Himnas čia giedamas anglų ir maorių kalba, o pas kaimynus – tik angliškai.

Mėlynieji kalnai, Australija

Ištakos

Australija vadinama seniausiu žemynu, čia aptiktos pirmųjų pasaulio žuvų iškasenos, čia yra pakrantė, kurioje į akmenį įsispaudė pirmųjų į krantą išlipusių roplių pėdsakai. Šiuolaikinės Australijos istorija prasidėjo nuo katorgininkų gabenimo ir didžiulio sauso žemyno kolonizavimo. Pirmieji Australijos policininkai buvo geriausiai besielgę kaliniai. Ten aršiausia kova vyko tarp pačių atvykėlių. Tuo tarpu Naujoji Zelandija kūrėsi kaip laimės ieškotojų šalis, kurioje atvykėliai iš Europos kovojo su grėsmingais maoriais dėl žemių ir išteklių.

Laukinės pakrantės, Naujoji Zelandija

Gamta

Naujoji Zelandija – itin įvairaus kraštovaizdžio šalis, tačiau Australija, ko gero, dar įvairesnė. Vieną garsina neskraidantys paukščiai kiviai, o kitą – kengūros ir kiti sterbliniai. Vienoje daug ugnikalnių ir geizerių, kitoje – nė vieno. Vienoje – ledynai, snieguoti kalnai ir kriokliai, kitoje – dykumos, eukaliptų girios, atogrąžų miškai. Naujojoje Zelandijoje faktiškai nėra pavojų gyvybei keliančių gyvių, o Australijoje – net kelios rūšys krokodilų, vorų ir itin nuodingų gyvačių.

Pietinės salos pietūs, Naujoji Zelandija

Miestai

Australija čia gali pasiūlyti daug daugiau, nes didieji jos miestai – Sidnėjus, Melburnas, Brisbanas ir Pertas – tikri tautų katilai, kuriose maišosi tradicijos, kalbos, kulinarija ir veidų spalva, tačiau yra vienas bendras bruožas – visuose labai malonu leisti laiką. Ten ne tik dešimtys teatrų, operų, muziejų ir tūkstančiai restoranų bei barų. Ten – ir nuostabūs pliažai, pakrančių promenados, jachtų prieplaukos. Naujoji Zelandija turi Oklendą, Kraistčerčą ir Kvynstauną. Visi jie savaip žavingi ir kupini pramogų, tačiau pagrindinė priežastis vykti į šias salas yra jos gamta.

Sidnėjus, Australija

Iššūkiai

Abi šalys turi gana skirtingus santykius su didžiosiomis pasaulio valstybėmis. Australija nuo pat Antrojo pasaulinio karo yra ištikima JAV sąjungininkė, o Naujoji Zelandija dar ilgą laiką laikėsi tradicinių saitų su Londonu. Be kita ko, ji yra uždraudusi amerikiečių branduoliniams karo laivams įplaukti į savo vandenis ir šiaip labiau nusiteikusi savarankiškai užjūrio politikai, nei didžioji kaimynė. Australija plėtoja labai glaudžius santykius su Kinija. Pastaroji yra didžiausia jos iškasenų pirkėja ir esminė investuotoja, nuosekliai didinanti savo įtaką daugelyje sričių bei siunčianti minias imigrantų. Tuo tarpu Naujoji Zelandija priešinasi kinų įsigalėjimui, riboja jų investicijas į verslą ir planuoja daugiau griežtų sankcijų, kad apsaugotų salas nuo didėjančios Pekino įtakos.

Fokso ledynas, Naujoji Zelandija
Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)