„Taip išeina, kad per futbolą kitų šalių kultūras supažindinam su savo kultūra,“ – sako 40-metis Vitalijus Abušenko, kilęs iš Karmėlavos, ir gyvenantis Skantorpe jau 12 metų. Pasak pašnekovo, kaip ir dauguma tautiečių, jis paliko Lietuvą dėl finansinių priežasčių, tačiau be planų sugrįžti. „Visą butą išpardavėm, nepalikome sau šanso grįžti, sakome, jokių grįžimų. Versimės per galvą ir tvirtinsimės čia, Anglijoje. Sunku buvo, nelengva, bet va, kažkaip išsigyvenome“, - šypteli Vitalijus.

V. Abušenko pamena, kad „Baltic Boys“ komanda atsirado visai atsitiktinai, vieno kultūrinio renginio dėka susijusio su pasaulio futbolo čempionatu, kai Skantorpo lietuvių bendruomenei teko sutelkti jėgas. ,,Susikūrė ta [lietuvių] bendruomenė ir reikėjo veiklų kažkokių, tai visur mes ėjom į visokius renginius. Kažkuri bendruomenė – indų ar Bangladešo, nepamenu, būrė visas „Skuntarpės“ šalių bendruomenes, norėjo padaryti tokį futbolo čempionatą, kiekviena šalis rinko atstovus“.

Pasak pašnekovo, jis surinko futbolo komandą padavęs skelbimus, nors iš pradžių buvo skeptiškas dėl idėjos pasisekimo. ,,Sudalyvavome tam bendruomenių turnyre, po to turnyro, aišku, ėjome visi atšvęsti. Susitikome bare, apsitarėme, ir nusprendėme, kad reikia tęst tą futbolą, kad jau taip. Visai čia mums patiko, susidraugavome, radome pažinčių ir aš ėmiausi viso to organizavimo, žmonių rinkimo,“ - prisimena Vitalijus su šypsena.

Vitalijus Abušenko įkūrė Skantorpo lietuvių bendruomenę kartu su Egle Duriene 2018. Pasak Eglės, nuo bendruomenės atsiradimo jau spėta užmegzti glaudžius ryšius su Lietuvos Respublikos Ambasada Jungtinėje Karalystėje, buvo įkurta lituanistinė mokykla „Karuselė“, kuri vis dar neatsidarė dėl Covid-19 pandemijos, ir gautas pripažinimas iš Skantorpo vietos savivaldos, policijos ir kitų vietinių bendruomenių.

Nors Skantorpo miestelyje lietuvių yra pakankamai daug, Eglė Durienė atskleidė, kad jų tikslaus skaičiaus dar nepavyko nustatyti. „Galima pasakyti tik tiek, kad lyginant miesto dydį su kitais miestais, lietuvių tankis Skantorpo mieste dažnai pranoksta kitus didesnius miestus.“ Nors tikslių priežasčių kodėl tiek daug lietuvių renkasi Skantorpą taip pat nėra, Eglė Durienė teigia, kad tautiečiai atvyksta čia dėl gausių darbo pasiūlymų. „Šis miestas yra pramoninis, jame daug darbo vietų įvairiose pramonės šakose, lyginant su didesniais miestais, - nėra brangus pragyvenimo lygis.“

„Aš visad sakau, futbolas iškilo iš bendruomenės. O man jis patiko, tai aš taip ir griebiausi, labai norėjau, bijojau, bet norėjau,“ – prisimena „Baltic Boys“ įkūrėjas Vitalijus Abušenko. Pasak pašnekovo, jis nėra vienintelis asmuo už futbolo komandos vairo ir jam talkina profesionalus futbolo treneris Dovijus Česnulis, dirbantis Donkasterio „Rovers“ klube. „Mes vienas kitą papildome. Jis – žinias apie futbolą, treniravimą, žaidimą, aš – visus tuos užkulisius tvarkau.“

„Baltic Boys“ komanda yra remiama vietos lietuvių verslų, tačiau Vitalijus neslepia, jog iš pradžių jam teko investuoti nemažai savo asmeninių lėšų į komandos išlaikymą. „Pradžioje patys save išsilaikėme, daug investavau savo pinigų, - daugybę, žmona mane bardavo,“ – šypteli pašnekovas. Skantorpo lietuviškas restoranas „Klumpė“ yra ne tik „Baltic Boys“ rėmėjas, tačiau atlieka ir „būstinės“ vaidmenį. „Mes einam į tą lietuvišką restoraną, būstinė ten mūsų, vadinkime. Ten mūsų trofėjai sudėti, nuotraukų daug yra pridėta. Kiek išeina, per tą futbolo prizmę užsieniečiai sužino apie Lietuvą tai tikrai daug.“

Vitalijus Abušenko teigia, kad Skantorpo lietuviškoji futbolo komanda subūrė ne tik lietuvių, tačiau ir įvairių tautybių žmones: lenkus, rusus, brazilus, portugalus, rumunus, netgi vieną ispaną. „Mane tas žavi, man tai labai patinka su daugybe kultūrų žaisti. Aš visada sakau žaidėjams: „Pagalvokit, kaip smagu turėtų būti, žaidžiate komandoje su brazilais, lenkais, rumunais, portugalais, kurie moka futbolą, kurie gyvena futbolu. Futbolas jiems viskas yra. Naudokitės proga, mėgaukitės.“

Nors komanda pritraukė daug skirtingų tautybių ir kultūrų žmonių, kartais kalbos barjeras tampa didžiausiu iššūkiu. „Ne visi moka tą anglų. Iššūkis yra priversti visus kalbėti viena kalba, kad nesigrupuotų čia lenkai į lenkus. Reikia tą bendrą kumštį padaryti,“ – atskleidžia pašnekovas.

Norintiems prisijungti prie komandos griežtų įstojimo reikalavimų nėra, tačiau potencialūs komandos nariai turi būti pilnamečiai, nuo 18. Lietuvių įkurta futbolo komanda taip turi simbolinį mokestį ir vidines taisykles. „Už futbolo ribų, už treniruočių nekontroliuojame mes jų [žaidėjų]. Būna, kai kurie ateina po gero vakarėlio į varžybas, tai būna išvaryti. Yra tos taisyklės“, - su šypsena sako Vitalijus. Futbolo treniruotės vyksta kartą per savaitę – antradieniais, o varžybos – šeštadieniais.

Be „Baltic Boys“, Vitalijus Abušenko ir Dovijus Česnulis kartu rūpinasi prieš metus įkurta vaikų futbolo akademija „Baltic Boys Football Academy“, kurioje yra jau virš 50 vaikų. Pasak Vitalijaus, anksčiau idėja turėti vaikų futbolo akademiją atrodė kaip tolima svajonė. „Apie akademiją Dovijus seniai man užsiminė, sakė, smagu būtų vaikus treniruoti, nes jis pats vaikų treneris yra Donkasteryje. Tokia buvo svajonė, kad kažkada tai [bus].“

Galimybė gyventi Anglijoje bei turėti „Baltic Boys“ komandą ir vaikų akademiją daro Vitalijų Abušenko neapsakomai laimingu, ir jis džiaugiasi, kad jį likimas suvedė su Dovijumi Česnuliu. ,,Aš išvis euforijoje nuolat, niekada nemaniau, kad gyvensiu Anglijoj, turėsiu čia komandą ir dar vaikų akademiją, tai čia išvis man kosmosas, svajonių išsipildymas. Svajonė, apie kurią net nesvajojau. Labai džiaugiuosi.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją